Trajan kimdir?

Trajan kimdir?

Roma imparatorudur. Roma imparatorun beş iyi imparatorundan ikincisidir. Trajan döneminde imparatorluk en geniş sınırlara ulaşmıştır.

Marcus Ulpius Nerva Traianus (18 Eylül 53 - 8 Ağustos 117), daha ziyade Trajan adıyla bilinen Roma İmparatoru’dur. Roma İmparatorluğu’nun Beş İyi İmparatorundan ikincisidir. İmparatorluk onun döneminde en geniş sınırlarına ulaşmıştır.

Marcus Ulpius Nerva Traianus (18 Eylül 53 - 8 Ağustos 117), daha ziyade Trajan adıyla bilinen Roma İmparatoru’dur. Roma İmparatorluğu’nun Beş İyi İmparatorundan ikincisidir. İmparatorluk onun döneminde en geniş sınırlarına ulaşmıştır.

Büyük bir Roma İmparatorudur.

Trajan ismiyle tanınan Roma İmparatorudur. Romanın en iyi başarılı imparatorlarından birirdir.

roma imparatorluğunun en iyi imparatorudur imparatorluğu boyunca romayı en geniş sınırlara ulaştırmıştır


Roma İmparatorluğu’nda önemli bir yere sahip olan Trajan Beş İyi İmparator’dan ikincisi olarak sayılmaktadır.

">

_Trajan kimdir?_

Trajan, MS 98‘den MS 117’de ölümüne kadar hüküm süren bir Roma imparatoruydu. İtalya dışında doğan ilk Roma imparatoru olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda iktidardaki bir ailenin parçası olarak iktidarı miras almak yerine seçilecek ilk imparatorlardan biriydi. İmparator olmadan önce, Trajan bir ordu komutanı, Senatör ve yukarı Almanya olarak bilinen bölgenin valisiydi. Bu deneyimler, hem halefi olarak adlandırılan oturan İmparator Nerva‘nın hem de Roma ordusunun generallerinin desteğini kazanmasına yardımcı oldu. Nerva’nın MS 98‘de ölümünden sonra Trajan, Roma İmparatorluğu’nu korumaya ve genişletmeye öncelik verdi. Modern Romanya‘nın bulunduğu Dacia bölgesinden halkı iki kez mağlup etti. Roma’daki Bayındırlık projelerini finanse etmek için bu zaferlerden bol miktarda yağma kullandı. Bunlar arasında iki kütüphaneye sahip geniş ve yeni bir forum ve “Trajan's Column” adlı büyük bir taş sütun vardı. Sütun, Dacialılara karşı zaferi tasvir eden oymalarla kaplıydı ve bugün hala günümüzde duruyor. Roma‘nın çöküşünden kurtulan en büyük anıtlardan biridir. 19 yıllık saltanatı sırasında Trajan, Roma İmparatorluğu’nu o tarihe kadar gelmiş en geniş toprak sınırlarına ulaştırmayı başarmıştır. İmparatorluk İskoçya‘dan Kuzey Afrika’ya kadar uzandı. Sadece bu coğrafyalarla kalmayıp Akdeniz‘den Mezopotamya’ya başka bir deyişle Modern Irak‘a kadar doğuya doğru ilerledi. Trajan, imparatorluğun geniş sınırlarına ulaşmasını sağlarken hastalandıktan sonra MS 117’de öldü.

Tam ismi Marcus Ulpius Traianus olan, Trajan adı ile bilinen Roma İmparatorudur. Roma İmparatorluğunun gelmiş geçmiş en iyi yöneticileri arasında gösterilmektedir. Bazı kaynaklarda en iyi 5 yönetici içerisinde 2. sırada gösterilmektedir. Peki Trajan Kimdir ? Trajan’ın hikayesi nedir ? O bu kadar şöhrete nasıl kavuştu ?

İspanya’nın Endülüs topraklarının bulunduğu bölgede doğmuştur. Roma imparatorluğunda Komutan olarak görev yapmaktadır. Çok iyi bir askeri deha ve komutan olan Trajan, özellikle Dacia ile 100 yıldan fazla süren savaşı kazanmış, savaşlardan elde ettiği ganimet sayesinde Roma İmparatorluğunu rahat bir nefes aldırmıştır.