Tropikal kuşak nedir ve nasıl belirlenmiştir?

Tropikal kuşak nedir ve bu kuşak nasıl belirlenmiştir?

ekvatorun 23.5 derece kuzeyi ile 23.5 derece güneyini kaplayan alandır.

Tropikal Kuşak

Gezegenin değişik noktalarında içim çeşitlilikleri az miktarda görülse de ortalama Dört Mevsim civarında iklim değişikliği görülse de tropikal kuşak denildiği zaman burada iklimlerin daha yoğun bir şekilde gerçekleştiği görülmektedir Özellikle bu bölgelerde Dört Mevsim iklim görülmez bu bölgelerde genellikle iki mevsim ya da tek mevsim şeklinde seyreden bir hava bulunmaktadır yıl içerisinde sabit olarak dönüşen bir döngü sözkonusudur özellikle tropik hoşak içerisinde yer alan bitkiler ve hayvanlar burada ürünlerin daha kaliteli yetişmesine bağlı olarak daha çok ormanlar Gelişmekte ve bu bölgelerdeki canlı popülasyonu daha daha çok gelişme göstermektedir özellikle tropikal kuşağı iç bölgelerine doğru gidildiği zaman burada yağmur ormanları ve balta girmemiş ormanlar tabir edilen oldukça devasa boyutlara çıkabilen orman üst sınırları bulunmaktadır buradaki yaprak çeşitliliği genellikle geniş yapraklı ağaçlardan oluşmaktadır tropikal kuşak dünyanın Ekvator'un aynı eşit çizgisinde bulunmasından dolayı genellikle içerisinde geniş yapraklı ağaçları barındıran bir bölgedir bölgenin Ayrıca humus bakımından zengin olması buradaki arazinin verimli olmasına etki eder. ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1581518630-399797-tropikal-kusak.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1581518630-399797-tropikal-kusak.jpeg)

Tropikal Kuşak Çizgisi
Ekvatordan 23,5° kuzey ve 23,5° güney yani oğlak dönencesi ile yengeç dönencesi arasında kalan kısmı oluşturmaktadır. Tropikal iklim kuşağının içerisinde genellikle mevsimler anormal gözüktüğü için burada kasırgalar ve aşırı miktarda hortumlar oluşmaktadır. Ayrıca yıl içerisinde güneşin dik açı ile geldiği tek nokta Tropikal iklim kuşakları bölgesidir.

Genellikle ekvator bölgesindeki sıcak kuşağa denir

Tropikal kuşak nerededir?

Tropikal kuşak ekvator bölgesinde bulunur.Yani dünyanın orta merkezlerinde.

Tropikal kuşağın özellikleri nelerdir?

Tropikal kuşak ülkeleri sürekli sıcak olurlar.ayrıca tropik bitki örtüsü görülür. Yazları daima sıcak ve yağışlı,kışları ise sürekli yağışlıdır hiçbir zaman tropik kuşaklara kar yağmaz.Yağamaz.o yüzden soğuk bir iklim örtüsü görülmez.Bitki örtüsü savan adı verilen otsu bitkilerden ve yer yer akasya ve baobap ağaçlarından oluşur. Savanlar uzun süre yeşil kalan gür ve uzun boylu ot topluluklarıdır. . Güney Amerika'da Brezilya, Venezüella, Peru, Kolombiya, Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Bolivyada görülür. Ekvatoral iklime göre yıllık sıcaklık farkları biraz artmıştır Yağış rejimi düzensizdir. Bu saydığım maddeleri taşıyan ülkeler Brezilya,Kolombiya,Venezuela meksikanin güneylereri,Kısaca güney Amerika ülkeleri yani.