Tsunami, kasırga ve hortum gibi doğal afetler okyanus ulkelerinde neden daha sık görülür?

Tsunami, kasırga ve hortum gibi doğal afetlerin büyük okyanus bölgelerinde daha sık yaşanmasının sebepleri nelerdir?

Çünkü, büyük okyanus ülkeleri coğrafi ve iklim koşulları açısından bu afetlere uygunluk gösterir. Şiddetli rüzgarlara açık olması, denizlerin çok geniş ve derin olması ve aşırı sıcak deniz sularına sahip olması nedenleriyle bu felaketler daha sık olur. Can ve mal kayıplarına neden olurlar.

oraların iklimi aslında bu doğal afetlerin yaşanmasına sebep bir şekilde ve olması kaçınılmaz oluyor. Okyanusa kıyısı olan ülkeler ve rüzgara açık alanlar olması sebebiyle felaketler görülebiliyor. Türkiye’nin okyanusa kıyısı yok . Ülkeler arasında olması aslında büyük avantaj.

Tsunami Kasırga ve hortum gibi doğal felaketlerin genellikle Okyanus kıyısındaki ülkelerde meydana gelmesinin sebepleri arasında bu bölgelerin genellikle tropikal alanlar içerisinde olmasından kaynaklıdır özellikle tsunaminin meydana gelebilmesi için bir okyanusa kıyısı olan bir ülke olmak gerekmektedir şükür Tsunami sadece okyanuslarda meydana gelen bir olaydır Bunun yanı sıra Kasırga ise yine Ekvatoral bölgede gerçekleşen yoğun iklim değişikliği sebebiyle yani sıcak ve soğuk hava dalgalarının birbirine çarpışması sonucunda ortaya çıkan yüksek miktarlardaki havanın birbiriyle çarpışması neticesinde oluşan nemlilik ve bunun sonucunda ortaya çıkan bir durumdur hortumlar yine bunun benzeri şekilde havadaki Rüzgar dalgalarının birbiriyle karşılaşması neticesinde kendi içlerinde kıvrılarak genellikle Okyanus merkezlerinden hareketle kıtaların kıyı bölümlerini taramaktadır.