Türk Parası Çok Değersiz!

1 Bulgar Levası’nın 7 TL yi aşmasıyla birlikte Bulgar vatandaşlar sınırı geçerek Edirne’ye alış veriş yapmaya akın etti.

Bir röportaj sırasında Bulgarlar’ın bu durumdan memnun oldukları , arabalarını tıka basa doldurdukları dikkat çekti.

">

Türk lirasını elimizden geldiğince kalkındırmalıyız

Evet 2 haftadır durum bu. Adamlar geliyor elini kolunu sallayarak sonra da tıka basa arabalarla geri dönüyor. Ve hükümet hâlâ bir çözüm bulmadı. Bizim milletimiz 1 poşetle market alışverişi yaparken bunlar poşet poşet alıyor ama hükümet hâlâ izliyor. Pes diyorum başka bir şey demiyorum.

Maalesef üretimin az olması ve ülkeye döviz girmesi yerine çıkması yüzünden değersiz ve ilerleyen zamanlarda değersiz olmaya devam edecek gibi.

Türk lirasının değer kaybetmesiyle beraber pazarlara akın etmeleri bir oldu . Sonuçta herkes kendi bütçesini düşünüyor . Türk lirasının değer kaybetmesiyle onlarda bu fırsatı değerlendirmek istediler bu durum çok normal . Fakat türk lirasının değer kaybetmesi türk milleti için oldukça üzücü .

Ne hale geldik ya.

Şu vasıfsız bulgarlar bile bizi ezmeye başladı.

Bu gidişle sonumuz pek iyi olmayacak.

Her şey o kadar pahalı ki çiftçiler üretim yapamıyor.

Zaten ülkede sanayi yok bir de tarım biterse ülke de biter.

Ekonominin ve TL’nin çöküşü öyle 3-5 senelik olay değil.Ne yazık ki artık bu kadar içinden çıkılmaz bir raddeye gelmesi çok uzun zamandır yapılan hataların bir faturası aslında hem de çok ağır bir fatura.Veriler hep aynı şeyleri söylüyor ülkemizde ne yazık ki ekonomik anlamda yolunda gitmeyen şeyler var.Tüik tarafından açıklanan %21 lik enflasyon tartışma yarattı bazı kesimlere göre enflasyon açıklananın çok çok üzerinde ancak açıklanan rakam bile Avrupa ülkeleri arasında enflasyon sıralamasında açık ara ülkemizi birinci yapmış durumda.Hala asgari ücreti tartışıyoruz , asıl önemli olan asgari ücretin ne kadar olacağı değil ekonomide ciddi iyileştirmeler yapmak adına çalışmalar yapmaktır.Bugün Asgari Ücret 2825 lira , ekmek 2 lira.Ekmek zam ile 4 liraya çıkacaksa asgari ücreti 5500 yap ne fark eder.Asgari ücreti arttırma , alım gücünü arttır.Fabrika aç ,Üreticiyi destekle,Devlet destekli projeler yap,İhaleleri Yabancı para cinsinden vermekten vazgeç ki TL değer kazansın alım gücü artsın.Almanya her sene asgari ücrete 100-150 Euro civarı zam yapar çünkü adamlarda alım gücü yüksek asgari ücretli orada az zam alsa da bir önceki yıldan daha fazla alım gücüne sahip oluyor ya bizde durum ne her sene 500-600 zam yap ama bir önceki yılın alım gücünden eser yok.Ekonomi asgari ücreti 5000 yapmakla düzelmez.Üretim ile , destekleme ile ,fabrika açıp işsiz vatandaşı istihdam etmekle düzelir.Umarım hükümetimiz doğru hamleleri yapar , umudu kaybetmemek lazım hükümetimize bu konuda güveniyorum.

Paramızın değeri gün geçtikçe daha da kayboluyor yakında Osmanlı dönemine geri döneceğiz başımız fazlasıyla ağrıyacak gibi duruyor bunlar daha iyi günlerimiz

O kadar üzücü bir durum ki adamlar resmen ülkemizi avm gibi görüp alışverişe geliyor hemde çinden ucuza eşya alıyorduk ya aynı mantıkla. E onlarda haklı. Bizde olsak aynı şeyi yapardık. Ben daha fazla bakmak istemiyorum bu duruma.

Bir ülkenin parasının değeri o ülkenin dünyadaki yerini de gösterir. Ne acı ki paramız inanılmaz derecede değersizleşti ve sanırım dünyada en son sıralarda. Geçen bir yerde okumuştum Papua Yeni Gine parası bile TL den değerliymiş.

Türk lirası değer kaybediyor bu yuzdende dolar yukselınce tum herseye mecburıyetten zam yapılıyor bence bıran once ekonomıstler bu ıse cozum bulmalı

Düştüğümüz şu hallere bakın başka ülkelerden vatandaşlar bizim paramız değersiz olunca bizim ülkeye alış verişe geliyor bizde evimize ne alalım diye düşünüyoruz durumumuz çok kötü çok.

Evet Türk parası değersizlesti ve yurt dışından sefa sürmeye geliyorlar. Acilen bu durumun düzelmesi lazım.

amazonda bir kabile vardı adını unuttum adamlar yaprak giyerek geziyor ve paraları bizim para birimimizden daha değerli. diyoruzki sahip çıkalım söylermisiniz nasıl yapıcaz bu işi? varsa çözüm yolunuz beklerim ve uygulamayada hazırım. güzelim ülkemde artık nefes almaya da para isteyecekler diye korkar oldum…

Buna fırsat veren bizim ülkemizdir maalesef. ülkemizde üretimin az olduğu için her şey çok pahalı olmuş ve adamlar istediği gibi elini kolunu sallayarak pazarları marketleri yamalayıp gidiyorlar.

Aslında güzel yönetilse paramız değersiz değil, yönetimi kötü.