Türk takımlarının Avrupa'da başarısız olmasının nedeni nedir?

Türk takımlarının Avrupa’da başarısız olmasının nedeni nedir?

Transferlerde harcanan para genellikle yaşlı oyunculara gidiyor. Oyuncular Türkiye’yi kariyerlerinin son noktası olarak görüyor ve para yemeye geliyor. Tabi ki yabancı sınırı da büyük bir erken.

Türk takımlarının Avrupa’da başarısız olmasının birçok nedeni vardır, bu nedenlere inecek olursak, nedenleri şöyle sıralayabiliriz.

  1. Türk takımlarının içinde yetenekli oyuncuların olmaması. Bu durumu aşmak için altyapıya önem vermek gerekir; çünkü bir takım alt yapıya önem vermezse başarılı olamaz.
  2. futbol için fazla masraf etmekten kaçınmaları; takımların yetenekli oyuncuları almak için fazla para kullanmamaları.
  3. Türk takımlarında özgüven eksikliği; takımların içinde bir özgüven eksikliği olduğu için başarlı olamaz.
  4. kendi ligimize önem verip Avrupa liglerine önem vermemek, bu yüzden bir türlü başarı elde edemedik.
  5. elimizdeki yetenekli oyuncuları 3-5 kuruşa sattığımız zaman başarı elde edemeyiz. Başarı elde etmek için yetenekli oyuncuları elde tutmak her zaman iyi olur.

Öncelikle Türk takımları Avrupa’da bir, iki yenilgi alınca hemen Avrupa’dan geri çekiliyorlar, neymiş ligi önemsiyorlarmış. Aslında pes etmeseler sonunda galibiyetler de alırlar. Ama önemli olan cesurluk ve ciddiye alma bence.

Özellikle UEFA Avrupa kupasına önem verilmiyor. Genç ya da yedek kadro ile maça çıkıyoruz, bu da çoğunlukla yenilmemize neden oluyor.
Ayrıca oyuncularımız da Avrupa’da başarı getirecek kadar yetenekli değiller.

Çünkü futbola spordan ziyade eğlence gözü ile, magazin gözü ile bakıyoruz. Şampiyınluk, kupa almak, parasını kazanmak daha önemli. Ben takım antremanları dışında spor yapan bir futbolcu hiç görmedim. Daha doğrusu gösterilmedi. Sporcular başarılı olmak için çok fedakarlık yapmaları gerekiyor bu sadec takım antremanları ile olmacak bir şey değil, antremandan sonra futbolcular dışarıda eğlence hayatına koşuyor hepsi olmasada durum böyle. Futbolun çalışarak geliştirilebilieceğinden ziyade bir yetenek olduğu düşünülüyor. Yetenek öyle her zaman doğuştan kazanılan bir şey değil çalışarak meleke haline getirilecek bir şeydir. Sporcu denince aklıma başka, futbolcu denince aklıma başka bir şey geliyor.

Adam kayırmanın fazla olması yani hak edenlerin değil arkadasında dayısı olanların transfer edilmesi.

Türk futboluna yatırım yapılmıyor. Genç futbolcu yetiştirmek yerine yabancı yaşta olgun oyuncuları alıp basite kaçıyorlar. Aldıkları yabancı oyuncular da para kazanmak için geliyorlar. Artık kariyerlerinin somundalar biraz daha para kazanayım gözüyle bakınca iyi oynamıyorlar. Gençlere yatırım yapıp önlerini açarsak uzun vadede en iyi getirisini göreceğiz. Uefa da yenilince artık bırakıp karamsar oluyoruz. Türkiye futbol federasyonun yatırım yapacak girişimcileri destekleyip yardımcı olmalıdır.

Türk takımları ekonomik olarak kötü yönetildiği için kadro kalitesi olarak Avrupa takımlarına gücü yetmiyor. Ligde iddiası devam eden bazı kulüpler Avrupa maçlarını önemsemiyor.