Türk tarihinin en ünlü mimarı kimdir?

Bu mimar neler yapmışdır ve kimdir?

Türk tarihinin en ünlü mimarı Mimar Sinan’dır. Süleymaniye Camii, Selimiye Camii, Mostar Köprüsü, Rüstem Paşa Camii, Şehzade Camii, Mihrimah Sultan Camii, Eyüp Sultan Camii, Sokullu Mehmet Paşa Camii ve Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü eserleri arasındadır.

Türk tarihinin en ünlü mimarı, Mimar Sinan‘dır.
Mimar Sinan, 1490 yılında Ağırnas’da dünyaya gelmiştir. Mimar Sinan, Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi kimliği ile tanınmaktadır. Mimar Sinan, 17 Temmuz 1588 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Mimar Sinanın başlıca eserleri ve yapıtları ise, Süleymaniye Camii, Haseki Külliyesi, Haseki Camii
Selimiye Camii, Eski Valide Camii, Mihrimah Sultan Külliyesi, Mihrimah Sultan Camii, Şehzade Camii, Cihangir Camii, Şah Sultan Camii, Rüstem Paşa Camii, Sokollu Mehmed Paşa Külliyesi, Sokollu Mehmed Paşa Köprüsü ve Kılıç Ali Paşa Camii yapıtları bulunmaktadır.
image">image

Türk tarihinin hatta İslam tarihinin en ünlü, en zeki mimarı Mimar Sinan’dır. Yaptığı eserlerin uzun yıllar ayakta kalması için pek çok şeyler yapmıştır.

Türk tarihinin en ünlü mimarı Mimar Sinan olarak bilinmektedir. Kendisi Ustalık eserim dediği Selimiye camii başta olmak üzere, Süleymaniye cami, Rüstem Paşa Cami gibi bir çok camiyi yapmış, Meşhur Mostar köprüsü ve Sokullu Mehmed Paşa Köprüsü gibi köprüleri inşa etmiştir. Topkapı sarayı müzesinin yapımı ve Ayasofya Caminin restorasyon ve ek yapıları onun tarafından yapılmıştır.

Selimiye Camiinden tutunda Üsküdar kuş konmaz külliyesine kadar, Süleymaniye Camiinden Mihrimah Sultan Camiine, Mostar köprüsünden Şehzade Camiine, Sokullu Mehmet Paşa Camiinden Haseki Camii ve Külliyesine ,Cihangir Camii, Şah Sultan Camii, Kılıç Ali Paşa Camii’sinin mimarı olan Mimar Sinan elbette tarihin en ünlü mimardır. Aynı zamanda Osmanlı da büyümüş devşirme çocuklardan birisidir. Sokullu Mehmet Paşa ile birlikte devşirme çocuklar arasına girmiştir.

Türk tarihi mimarı tabiki de Mimar Sinan dır. kendisi şuan dahi günümüzde var olan yapıları yapmıştır. yaptığı yapılar hem çok sağlam hemde hepsinde bir ayrıntı vardır. kendisi alanından en iyilerindendir. Yaptığı bazı yapıtlar şunlardır;
selimiye camii, Eski Valide Camii, Mihrimah Sultan Camii……

Türk tarihinin en önemli mimarı Mimar Sinan dır. Osmanlı Devletinin de en ünlü mimarıdır. Yavuz Sultan Selim zamanında yeniçeri olarak görev yapmıştır. I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat döneminde baş mimar olarak görev yapmıştır.350’nin üzerinde esere imza attığı biliniyor.Mimar Sinan’ın en önemli eserleri arasında; Süleymaniye Camii (İstanbul), UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Selimiye Camii (Edirne), Şehzade Mehmet Camii (İstanbul), Mihrimah Sultan Camii (İstanbul), Atik Valide Camii (İstanbul) yer almaktadır.Mimar Hayreddin
Mimar Sinan’ın öğrencisi olan ve babasının da bir mimar olduğu düşünülen Mimar Hayreddin’in adı Mostar Köprüsü gibi dünyaca ünlü bir eserde yazılıdır. camilerinden biri olan Sultanahmet Camii’dir.

Mimarlık tarihine baktığımızda tarihimizde birçok önemli Türk mimar bulunmaktadır. Ama bunların en çok tanınanı ve tarihe imzasını atmış olan Mimar Sinan’dır.

mimar sinandır ve eserleri selimiye camiği şehzade camiği sülaymaniye camiği gibi eserleri vardır.

Türk tarihinin en ünlü mimarı Mimar Sinan’dır. Osmanlı döneminin eserleri mimar Sinan’ın izlerini taşır. En ünlü eserlerinden biri Selimiye camidir.

Türk tarihinin en önemli en kıymetli mimarı Mimar Sinan’dır. Mimar Sinan devşirme kökenli enderun mektebinden mezundur.

Türk tarihin en ünlü mimar isimleri sadece Mimar Sinan denemez.
Tüt tarihin en ünlü mimarları: Mimar Sinan: ((Edirne), Şehzade Mehmet Camii (İstanbul), Mihrimah Sultan Camii (İstanbul), Atik Valide Camii (İstanbul) yer almaktadır.)
Mimar Hayretin: (Mostar Köprüsü , II. Bayezid Külliyesi (Edirne) )
Sedefkar Mehmed Ağa: İstanbul’un en çok turist çeken camilerinden biri olan Sultanahmet Camii’dir.
Denebilir.