Türkçülük nedir?

Türkçülük nedir? Türkçü müsünüz? Kimler Türkçü Olabilir?

Türkçülük Avrupa’da başlayan milliyetçilik akımlarının bir sonucu olarak ortaya çıkan karşı bir düşüncedir. Tüm Türkleri tek bir vatan, tek bir bayrak atında birleştirmeyi amaçlayan bir düşüncedir. Turancılık olarak da bilinir. Türkçü olmak demek milli çıkarları şahısların üzerinde tutan, türkçe konuşan, geçmişe saygılı, yüksek ahlak sahibi, cesur ve feakar biridir. Herkes Türkçüyüm demekle olmaz içinde bu duygu ve düşünceleri herhangi bir çıkar taşımaksızın savunan insanlardır. Türkçü. Nihal Atsız, Ziya Gökalp Türkçülük konusundaki eserlerini incelersek Türkçülüğün ne demek olduğunu daha kolay anlayabilir. Türkçülük bu gün sosyal medyada ahkam kesecek düzeyde paylaşımlar yaparak, hamaset yaparak olunmaz.

sembolleri yücelterek yerlesik milliyetçi dürtülere gaz veren, her kösede bayrak gördükçe ayaklari yerden kesilen, “ya sev ye terket” cümlesiyle heyecanlanan, milliyetcilikle ilgili kendisinden farkli konusan herkesi bölücülük ya da bölücülere gizli destekle itham eden, böylece cogunluğun ezici gücünü arkasinda hisseden ve bu gazla yoluna cikanları hakli olsun, haksiz olsun ezip gecme arzusuyla yanip tutusan hastalikli ruh halini ifade eder.

ama…

adam gibi adam olmaya calisirsan, tarihini arastırırsan, dilinden utanmazsan, birey olarak basarili, saygideger ve sevilesi biri olursan zaten ülkeni de yüceltmis olursun. O zaman sana adam ve milliyetci denilebilir.

ama türk soyundan gelmeyen herkesi düsman görürsen, senin gibi düsünmeyenlere vatan haini iması yaparsan, kendi yapmadigin ve yapmaya üsendigin ama senden önce atalarinin yaptigi seylerle böbürlenmekten baska birsey yapmazsan, sembollerle kendin gibileri gaza getirip akliselimi degil öfkeyi yüceltmeye calisirsan bi boka yaramazsin. ülkene de bit kadar faydan dokunmaz. Bunlara biz türkcü diyoruz evet. Fasizan ve essekce bir ruh hali olarak tanimliyoruz.

türk ile türkcü tanimlarini ayri tutuyoruz. Ahlakli ve ahlakci tanimlarini karistirmadigimiz gibi.

Türkçülük Osmanli imparatorlugu zamanlarinda ve Rusya imparatorlugunun parcasi konumundaki Azerbeycan da yasayan Turkler tarafindan ortaya atilmis bir fikir olup, yeryuzunde bulunan butun Turkleri bir arada toplamak fikridir, bilim vatan ulus gorusu benimsenenek olagan ustu bir calisma ile kendi benligimizi Turklugumuzu ortaya koyarak yeni fikirler uretmek, dunyaya kendimizi kabul ettirmemiz bilincinde bulunmuslardir.

Bu akım ilk olarak Avrupa’da ortaya çıkmıştır. Avrupa’da ortaya çıkan akımın ismi ise milliyetçilik akımıdır Türkçülük akımı ise milliyetçilik akımına karşı Duran ve milliyetçilik akımının karşısında Geçmiş olan bir akımdır yani milliyetçilik akımından Sonucunda ortaya çıkmış olarak ve Türkiye Cumhuriyeti tüm Türkleri tek bir vatan olarak gören bir akımdır çek bir bayrak altında birleşmeye amaçlayan bir akımdır Türkiye Cumhuriyeti Azerbaycan Kırgızistan Kazakistan ve bunun gibi bu bölgede dünya üzerinde bulunan bütün Türk devletlerinin bir araya gelmesini hedefleyen bir akımdır. Türk milleti adına yürütülmüş olan konuşmalar Türk milletinin yapmış olduğu bütün temel amaç ve hedefleri yüceltmek ve Türk milletinin sembolü olan simgelerin yüceltilmesi ve Türk ırkının düzeltilerek ileri aşamalara ulaşmasını sağlamak amacıyla Türk akımı başlatılmış yani adına da Türkçülük denilmiştir.

Ideoloji haline getirilmesinde en büyük çabayı kürt ziya gökalp, çerkes rauf orbay, yahudi munis tekinalp’in göstermesi ve ideolojinin yerleşik hale gelmesinde gürcü reha oğuz türkkan’ın önemli çalışmaları oldukça dikkat çekicidir.

1880 yılında Osmanlı İmparatorluğu ve o zamanlar Rus İmparatorluğu bir parçası olan Azerbaycan’da yaşayan Türk aydınları arasında ortaya çıkan bir harekettir. Türkçülük kavramının temel alt yapısını Mehmet Emin Yurdakul, Ziya Gökalp oluşturmuştur, bu düşünce biçimi bir kafa tasçı ve beyin ebatlarını ölçmekle uzaktan yakından bir alakası yoktur. Toplumumuzda en çok karıştırılan konu ise hep bu konuda olmuştur. Önceleri Osmanlıcılıktan İslamcılığa kadar değişen görüşlerin sahibi olmuşsa da, bunların etkisi çok çabuk geçmiş ve sonunda Türkçülükte karar kılmıştır. Ziya Gökalp, Türkiye Cumhuriyeti kuruluş döneminin Türkçülük düşüncesinin en önemli teorisyenlerinden biridir. Daha sonra Hüseyin Nihal ATSIZ bu yolda ışık olmuş olup 1975 yılında hayata gözlerini yummuştur ve son yüz yılın Türkçüsü Turan Yazgan 1980’de kurduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı ile Türk Dünyası birliği dirliği ve gelişmesi yolunda dünden yarına çok kıymetli aydınlık fikirler üretip akılcı çözüm yolları göstermiş büyük fikir ve ülkü adamı 2012 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Birincisi şunu ifade etmek isterim ben türk değilim kürtüm. Ama türk gibi yaşıyorum. Şikayetçi miyim asla değilim. çünkü türk gibi yaşadım büyüdüm. Türkçülük var içimde biliyorum. Ne türk’e nede kürt’e laf söyletmem. Türkiyede yaşıyorsan türkçü olmalısın bana kalırsa

Vatanını milletini en iyi şekilde koruyan asla laf ettirmeye kişilere denir.

Türkçülük türk halklarını, dillerini, tarihlerini öyrenmek için Avrupa ve diğer bölgelerde başlatılan bir harakat

Fransız devrimi ile ortaya çıkan ve Türkiye 'de Ziya Gökalp’in fikir babalığıyla ortaya çıkan akımdır.

Türkçülük; Türkizm, Pan-Türkizm ve tüm Türk halkının kültürel ve politik birliğini amaçlamak ve tek bir çatı altında toplamak amaçlanmıştır. 1880’lerde Osmanlı İmparatorluğu’nda çıkmıştır.

Dünya’da yaşayan bütün Türk’leri ve Türk devletlerini tek bir çatı altında toplamayı amaçlayan görüştür.

öncelikle Türk kelimesi sadece türklerin şanına kanına yakışan kelimedir NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

Osmanlı döneminde çıkmıştır amacı bütün türkleri aynı çatı altında toplamak istenmesi

Türkçülük : Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında ortaya çıkan bu akım yeryüzünde yaşayan bütün Türkleri tek bir vatan ve tek bir bayrak altında toplamayı amaçlamıştır. Turancılık olarak da bilinmektedir.

Türkçülük tüm türkleri tek bir çatı altında toplayan bir terimdir. Başka bir adı Turancılık olarak da geçmektedir. Osmanlının son döneminde kurulmuştur ve görevi tüm türk halklarını birleştirmeye dayalıdır.

Türkçülük Osmanlı İmparatorluğu zamanında ortaya çıkmıştır. Bir ülkede bulunan bütün milleti halkı görüş ve ırkı ayırmaksızın hepsini bir bayrak altında bir Vatan’da toplamaktır.

Türkçülük, Asya hun devletinin kurulmasıyla birlikte ortaya çıkmış bir görüştür. Bu görüş dünyaya Türklüğü yaymak istemektir. tüm Türkleri bir çatı altında toplamaktır. Diğer adı ise turancılıktır.

Dünyada ki tüm Türkleri tek bir yurt ve bayrak altında toplamayı amaçlayan birlik ve beraberliğin kültür devşirmesi yaşamadan toplumun adepte olmasını savunan bir ilke bir felsefedir