Türkiye çölleşiyor, bunu durdurmak için ne yaptınız?

Türkiyenin yarısı çölleşme riski altındadır. Devlet ve Tema gibi vakıflar sürekli ağaç dikme kampayaları yapsalar da henüz olumlu sonuç alınamadı. Bu gidişatı durdurmak için ne yaptınız ?

Ben ağaç dikme kampanyalarına da katıldım ama onun haricinde gittiğim gezdiğim her orman olarak gördüğüm her yere hep yanımda bir fidan götürdüm devamlı diktim.

Türkiye yavaş yavaş yeşilliklerden uzak kalıyor. Fakat önlem olarak boş arazilere ağaçlandırma yapmakta fayda var.

Kozmetik ürünlerini , su israfını , çevre kirliliğini önleyebilirsek eğer çölleşmeyi durdurabiliriz. Her fırsatta Ağaçlandırma yaparsak bu da bir önlem olarak geçebilir.

Çölleşme sorunu küresel ısınma nedenli olan bir durum olduğu için önlenmeye çalışmak için daha çok yer altı su kaynakları bulmaya yatırım yapılmalı bence.

Dünya genelinde insanlar zararlı gazları kullanarak dünya sistemine zarar vermektedir. Ağaçların kesilmesi ve yüksek binalar kullanılarak araba egzoz gazlarının havaya karışması engellenmelidir.

Türkiye nin çölleşmesini engellemek için suları gereksiz yere harcamıyorum.

Bir cok yere gittigimizde illaki goruluyor. Daha fazla agac ve fidan dikmeliyiz diye dusunuyorum.
Collesen bir Turkiye gormek istemem ve kimsede istemez.

Piknik yapmayı seven bir insanım ve her pikniğe gittiğimde kaç kişi gidersek gidelim en az kişi başı 5 fidan dikimi yaparız Bunun haricinde piknik yerinde yangına sebep olacak nedenleri ortadan kaldırırız

Bireysel olarak yapabildiğim çevremdeki ağaçlara zarar verenleri uyarmak ve tepki göstermek ağaç kesilmesine karşı çıkmak çocuklarıma doğa sevgisini aşılamak bunun dışında birşey yapabildiğim söylenemez.

Bir çok illerde malesef çölleşme var. Fakat bunları durdurmak için ekipçe her yere ağaç dikmemiz gerekir. bir slogan yaparak “81 ilde 81 ağaç” adı altında bir kampanya yapılabilir.

Ülkemizde ağaçlandırma çalışmalarına hız verilmeli, erozyon riski oluşturan bölgelerde setler çekilmeli, toprak işlenmeli, ağaçlandırma yapılmalı.

Oduncularımı öldürek belki ilerde kıyamet kopar bence dua etmeliyiz allah büyük.
Ayrıca oduncular kafasına göre yasak ormanları baltalarsa 10 ağacın ne faydası olsun.