Türkiye, hava kirliliği ve erken ölümlere sebep olan kükürtdioksit emisyonlarında ilk 10’da.!

Greenpeace tüm dünyadaki kükürtdioksit (SO2) emisyonları ile ilgili çarpıcı veriler içeren raporu dünya kamuoyuyla paylaştı. Rapora göre Türkiye, 2018 yılında hava kirliliği dolayısıyla hava kirliliği ve erken ölümlere sebep olan kükürtdioksit emisyonlarında ilk 10’da.! Hava kirliliği sıralamasında ilk 10 ülke Hindistan, Rusya, Çin, Meksika, İran, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Ukrayna, ABD, Türkiye olarak gösterildi…

Çok üzücü bir durum bu tür listelerde yer almak.Umuyoruz ki en kısa sürede bilinçlenmiş bir toplumumuz olur. :frowning:


malesef toplum olarak bilinçlenmemiz gerekiyor üzücü bir durum ama temannimiz bu listelerden çıkmak tabiki

bizim ülkenin ilk onda olması normal değil mi ? İnsanlar bilinçsizce hareket ediyor . Doğayı doğru düzgün kullanmıyor. Bu hafta içinde yeşil alanlarımızın çoğu kül oldu bitti. Türkiye 'yi öyle bir tehlike beklemeyecek de başka hangi ülkeyi tehlike beklesin. Ormanları gözümüz göre göre yok ediyoruz. Buna da kayıtsız kalıyoruz maalesef. Umarım bir daha öyle olaylar yaşanmaz da hava kirliliği ülkemiz açısından sorun olmaz.

326/5000
Hava kirliliği, Avrupa ve dünyadaki sağlık için önemli bir risk faktörüdür. Ek olarak, hava kirliliği de kanserin önde gelen çevresel nedenlerinden biri olarak sınıflandırılmıştır4. … kükürt dioksit, metan, cıva ve kara karbon. … son tahminler5, 2010 yılında, Türkiye’de 28.924 kişi erken ortam PM’den öldü

Hava kirliliği oranında ülkemiz gerçekten çok ilerlerde bunun sebebi ise en basitinden sigara dumanı sonra egzoz dumanları olsun daha bir çok örnek verilebilir. Bu konularda çok duyarsızız ve fabrikalar olsun üretim yerleri olsun her yer çöplük ve bu da hava kirliliğini önemli bir biçimde etkilemektedir. Umarım milletimiz bu konunun farkına varır ve bu durumda daha duyarlı olarak hem kendimizi hem de çevremizdekileri bilinçlendiririz.

Bir çok şehrimizde doğal gaz tüketimi olmakla beraber kömür tüketimi de yapılmaktadır. Kömür tüketimi noktasında kalitesiz kömürler satılmakta ve ucuz olduğu için bunlar tercih edilmektedir. Bilindiği üzere hükumet tarafından yapılan yardımlarda da kalite yönünden düşük ve havayı kirleten kömür dağıtıldığı bilinmektedir. İnşaat sektöründe yapılan yanlış planlamalarla beraber şehirlerde hava akımı kalmamış ve bu da hava kirliliği konusunda sıkıntı oluşturmuştur.

Abi gerçekten böyle seylerle ilk 10 a giriyor olmamız beni kalben üzüyor aynı zamanda hava kirliliği gerçekten hayatımızı çok büyük ve tehlikeli şekilde etkiliyor ama inanıyorumki ulu önder Mustafa Kemalin yolundan gidersek bunları hepbirlikte aşarız inşallah.

Hava kirliği ile ilgili sonuçlar yapılan araştırmalar doğrudur diye düşünüyorum… İnsanoğlu her geçen yıl doğaya daha fazla zarar vermeye başlıyor ve kendini doğaya hükmedecek canlı olarak görmeye çalışıyor. Halbuki bilmiyor ki yüce yaradıcı asıl düzeni koymuş ve biz insanlara bu düzene uyarak hareket etmemiizi istemiş. Bizler ne yapıyoruz bu düzene daha fazla söz geçirmek veya daha fazma menfaat sağlamak için doğaya hükmetmeye çalışıyoruz. E tabiiiiiiiiiiiii bunun sonucunu yine en kötü şekilde biz görüyoruz. Daha fazla hava kirliliği daha fazla sağlıksız yiyecekler ve bunun sonucu olarak da daha fazla hastalıklar ve daha fazla salgınlar yakamızdan düşmüyor… Salgın hastallk demek pis ortam ya da kirli hava ile yayılan hastalıkların başıdır salgın hastalık. Bizler kendimizi veya ailemizi ya da kendi emir altımızda çalışan işçilerimiizi öğrencilerimizi cemaatimizi temizlik konusunda sık sık uyarmalıyız.

Tabiki ya tabiki ya egzoz lardan gelen dumanlar Fabrikalardan gelen dumanlar herzaman bi tehdit olacaktir bizim için ve bu çocuklar içinn çok kötü birşey gelisim acisinda kötu bir hava akcigerlerini bitirebilir tedavizi sadece bol bol agaç dikmek

Maalesef ülkemizde son yıllarda sanayileşme ve özel araç alımı arttı. Bunun sonucunda hava kirliliği ülkemizde oldukça arttı.

Rapora göre hava kirliliğınin ilk sebebi kömürmüş.Kükürtdioksitin asit yağmurlanına hastalıklara ve erken ölümlerin sebebiyet verdiği belirtilen raporda, şunlar kaydedildi:

“Kömürlü termik santrallar ve fosil yakıt kullanan sanayiler insan kaynaklı kükürtdioksit emisyonlarının üçte ikisinden sorumlu. Hava kirliliği yaratan kükürtdioksit, ölümlere ve hastalıklara yol açan maddeler arasında yer alıyor. Kükürtdioksit sadece kömürlü termik santralların bulunduğu bölgelerde bulunmuyor, partikülleri rüzgâr yoluyla farklı bölgelere de taşınabiliyor. Küresel kükürtdioksit emisyon kaynaklarına ilişkin veriler, kömürlü termik santrallar ve fosil yakıt sanayileri için daha yüksek emisyon standartlarının gerekliliğini ve fosil yakıtlardan bir an önce kurtulmanın önemini bir kez daha gösteriyor.”
Biz büyüdük ve kirlendi Dünya. ilk sebeb komür olsada doğalgazda havayı kirletenler arasında.Şahıs olarak yapabileceğimiz kazak giymek. Kısa kollu gezip sobayı ,kombiyi çok yakanlar bu kirlilikten sorumludur.Fabrikalara filtreli baca şartı gelmişti. Bunun denetimi yapilır ve faydaları seneye görülmeye başlar umarım.İnşaĺah.