Türkiye'de bulunan baba dağı nerededir? Özellikleri nelerdir?

Türkiye‘de bulunan ’Baba Dağı' nerededir ?
Özellikleri nelerdir ?

">

Baba Daği Karacaagac Fethiye ilçesinde Muğla il sınırlarında bulunmaktadır.
1970 metre yüksekliktedir
Özel çevre koruma bölgesi ve sit alanıdır.
Kuzey ve Güney doğrultusunda bir hat üzerinde uzanmaktadır.
Dağ tarıma elverişsiz kayalıklar ile kaplanmistir
Babadağı Ölüdeniz kumsalının arka tarafında yer almaktadır.
Maki, kızılçam ve kuru tarım alanları mevcuttur.
Yuksek kesinlerinde ise sarp ve dik kayalıklar mevcuttur.

.

Eren saydıkları Çiçek Baba’ya ulaşmak için her yıl ağustos ayında yalçın … Sandras Dağı, 81’i Türkiye’ye endemik yaklaşık 750 taksonun kayıtlı

Türkiye’de doğu Akdeniz Bölgesindeki Muğla ilinin Fethiye ilçesinde bulunan bir dağ’dır. Bu dağın iki zirvenin birbirinde ayrık olması dolayısıyla bazı coğrafyacılar Babadağını bir “sıradağ” olarak nitelendirmektedirler. En önemli özelliği de sıcaklık ve rüzgar konusunda ılıman bir bölgede bulunması. Babadağın etrafını saran toros dağları sayesinde sert rüzgarlardan korunan yamaç paraşütü için çok elverişli bir meteorolojisi olmasıdır. Aynı zamanda 2000 metre yüksekliği ile denize sıfır konumda bulunması anabatik, katabatik rüzgarlarla çevrili olması, uçuşa elverişli olmasını sağlamaktadır.

Türkiyemizde bulunan Babadağı Türkiye’nin güneybatısında Fethiye düzlüklerinden yükselir ve 60km güneye Patara Sahili’nin sonuna kadar uzanır. Bölgenin bu batı kısmı denizden dik şekilde yükselirken aynı zamanda boğazlar, burunlar, küçük mağara ve kumsallar oluşturur.Zirvenin hemen altında bulunan Ölüdeniz Körfezi ve lagun dünyanın en çok fotoğraflanan kumsallarından biridir. Zirveler su altında kalmış vadiler tarafından ayrılmışlarıdır. Bir tarafta Anti-Cragus ve 1967 metrelik Cragus diğer tarafta 1400 metrelik Karadağ yer almaktadır.

Dünya miras örgütü dağdaki endemik türlerin öneminden dolayı Babadağı dünyanın en önemli, en acil korunması gereken bölgelerinden bir olarak sınıflandırmıştır.