Türkiye'de inanç özgürlüğü var mı?

Türkiye’de inanç özgürlüğü var mı? Yani bir insan çıkıp rahatlıkla “Ben ateistim” “Ben Hıristiyanım” deyip inancına göre yaşayabilir mi?

Elbette var.Genellikle ülkemizde bu şekilde diyen kişiler var toplumumuz genellikle bir şey deniyorlar ama bazı anlamayan ve kültürsüz kişiler bir şey diyebiliyorlar bunun dışında özgürce herşey yapılabiliyor.

Ülkemiz inanç özgürlüğü olan en nadide ülkelerden.Diğer ülkeler bu kültürü son 100-200 yıllık dilimlerde benimsemiş olsalar’da biz Osmanlı’dan beri bu geleneği sürdürmekteyiz.Osmanlıda Müslüman,Yahudi,Hristiyan dostça birlikte yaşamış hepsi birbirinin dinine,dini günlerine saygı duymuştur.Bu güzel görüş günümüzde’de devam etmektedir.

Bende var müslümanım ama herkese saygımıda duyararım islamın temeli saygı üzerine kurulu.

yokmuş gibi gösterilsede elbette var isteyen istediği gibi dinini yaşıyor yanyana kimi cem evi kimi kilise kimide camiye gidebiliyorsa elbette vardır. Tartışmaya acık bir konu bile değildir

evet var eger inan ç özgürlüğü olmasa ülkemizde hrıstiyanların kilisesinin ne işi var.

Elbette Türkiye’de inanç ozgürlüğü var.Kimse baskasinin inancına karışamaz.Dinde zorlama yoktur.

Tabi ki de var. Eğer sokakta bir çarşaflı gördüğünde nasıl tepki vermiyorsan, üstünde haç işareti olan bir insana da tepki vermiyorsun. Her hafta buradaki kiliselerde ayin yapılıyor. Daha bariz bir şekilde nasıl belli olsun.

Türkiye de inanç özgürlüğü var evet herkes istediği dine inanç bealeyebiliyor ama yer yer bu özgürlüğe olan saygı daha az olduğu için mahalle baskısı olabiliyor.

İnanç özgürlüğü ülkemizde var müslümalarla birlikte farklı din mensupları birarada sorunsuz bir şekilde yaşıyor ateistler özgürce fikirlerini söylüyor kendini gizlemiyor alevi sünni birarada komşuluk yapıyor evlilikler oluyor biz bütün renklerimizle bir bütünüz.

İnanç özgürlüğü var demek isterdim ama sözde var yaşamsal olarak müsluman insanların etraflarında farkli dine mensup insanları pek istemezler

Hiçbir yerde olmadığı kadar Türkiye de inanç özgürlüğü tabiki de vardır istediği gibi inancına uygun da yaşayabiliyor

Yokmuş gibi göstermeye çabalayan kişiler var ama herkezin özgürce dinini yaşadığını düşünüyorum.

Yasalar olarak özgürlüğü kısıtlayan bir yasa yok ama tabikide biz insanlar birbirimize Dünya yi dar etmeye bayılıyoruz.

Ülkemizde inanç özgürlüğü vardır. Ve dünyanın en rahat ibadet edilebilen ve her dinin özgürce yaşandığı ülkedir. İnanç özgürlüğü olmasa ülkemizde kiliseler açılmadı, havralar ve sinagoglar bulunmazdı.

Ülkemizde ve diğer ülkelerde inanç özgürlüğü değil, ülkenin ana inanç sisteminin kuralları ölçüsünde ““tahammül”” vardır. Şöyle ki azınlıkta olan inanca sahip bireyler imanın gereklerini yaparken, çoğunluğun ya da etkin inancın kurallarını gözeterek bu inanca uymadığını düşündüğü ibadetlerini gizli yapmak zorunda kalıyorlarsa bu özgürlük olamaz. Türkiye özelinde bu durumu bir nebze laiklik ilkesi sağlamaktadır,

Türkiye’de inanç özgürlüğü var mı yok mu gerçekten tartışılır. Kimine göre var kimine göre yok. Ama bugüne kadar ben inancımı yaşayamıyorum diyen birine de rastlamadım.

Türkiye’de inanç özgürlüğü kısmen var diyebiliriz. Madımak olayını unutmadık. O zamanlarda bile Alevilere böyle yapılmışsa yani kimse çıkıp da özgürce ben buyum şuyum diyemeyecek herhalde… Ama insanlar birbirlerine saygı duymak zorunda. Aynı dünyayı paylaşmaktayız aynı havayı soluyoruz, inanca karşı bu düşmanlık hala niye var neden böyle kinli birçok insan insana karşı anlamakta zorlanıyorum…Ama yine de birileri gidiyor camisinde namazını kılıyor, Hristiyan birisi gidiyor kilisesine ibadetini orada yapıyor, birileri oturup kendi “Alevi” ya da “Sünni” arkadaşlarıyla muhabbet ediyor eskileri yad ediyorlar belki de. Benim okuduğum bir okulda da vardı böyle isim yazmayacağım. Bir arkadaşım vardı farklı bir mezhepten ama birileri biliyordu başka mezhepten olduğunu öğrendiler ve ona göre muamele gösteriyorlardı o kişiye. Yani bazı insanlar da böyle garip işte.

Aslında bu durum bölgeden bölgeye değişiyor. İzmir’de ben ateistim dediğiniz zaman insanlardan alacağınız cevap ee ne yapalım olabilir. Aynı sözü Konya’da söylerseniz vay halinize diyebilirim. Kesimden kesime fark ediyor. Özgürlük elbette güzel bir şey fakat dozunu kaçırmamak ve doğru yerde olmak gerekir bazen.

tabii ki var…dinin inanışa sahip kişiler istediği şekilde inanışlarını yerine getirebiliyorlar…bu da inanç özgürlüğü olduğunun kanıtı…kimse kimseye müdahale etmiyor…