Türkiye'de spor neden gelişmiyor?

Ülkemizde bazı spor dalları popülerken bazı spor dalları neden gelişmiyor?

Türkiye de sporun gelişememesi yeteri kadar alt yapıya önem verilmemesinden kaynaklanan bi durumdur.

Çünki Futbol bize kardeşliği sevgiyi aşkı öğretti insanlar bağlandı. Eski zamanlardan gelen kardeşlik içinde oynanan desteklenen takımlar oldu futbol sevildi. Diğer sporların çoğu gereksiz olarak görülüyor gelişmiyor bu sayede.

Eğitimi ve popülerliği olmamasından dolayı gelişmemektedir ne yazık ki.

Alt yapı yetersiz, okullardaki beden eğitimi dersleri az ve çocuklarımızı küçük yaşta spora yönlendirmiyoruz. Bizde spor diyince futbol, basketbol ve voleybol akla geliyor sadece. Medyada bunları görüyor sadece insanlar. O yüzden diğer spor dallarına ilgi çok az.

Ülkemizde sporun gelişmemesinin en büyük nedenlerinden biri,yeni nesili spora teşvik edemiyoruz. Aslında çocuklarımızı erken yaşlarda spora yönlendirirsek gerçekten ülkemizde her dalda dünyada derecelerimiz bile olur.

Gerekli altyapı eksiklikleri sağlanmıyor ve yerli oyuncu yetişmediği sürece Türk futbolu gelişmeyecektir.

Ülkemizde alt yapıya fazla destek verilmediği için bazı spor dalları hiç bir şekilde destek görmüyor. Şu anda biraz olsun futbol da insanların sabit kaldığını görebiliyoruz. Bu yüzden de diğer spor dallarına yönelmek ve başarılı oyuncular çıkarmak gerekiyor.

Öncelikle bu bir kültür meselesi ve spor yapma alışkanlığı kazanmak, bunu süreklilik haline getirmek kolay değil. İnsanımız geçim derdi ile uğraşırken, ay sonunu getirmenin hesabını yaparken bırakın spora vakit ayırmayı, bunu aklına bile getiremiyor. Ülkelerin refah düzeni ile de birebir alakalı olduğunu düşünüyorum. Örneğin yıllardır İstanbulda yaşayıp tarihi ve turistik yerlerini gezmeyen görmeyen insanlar var. Lakin elin Avrupalısı, Japonu, Çinlisi binlerce kilometre uzaklardan gelip gezebiliyorlar.

Bizim halkımız biraz fazla fanatik ve çoğu yerde siyaset geçerli olduğu için
siyasetsiz bir futbol daha fazla gelişir diye düşünüyorum.
Çok yüksek bedellere trasferler yerine altyapı gelişirse daha iyi noktalara geliceğimize inanıyorum futbol fanatikliktir holiganlık değil…

Türkiye Spor denince akla illa futbol geliyo ondan vizede en önemli Spor futbol sonra belki biraz basketbol ve voleybol tenis zengin sporu olarak bilinir. Bizde en çok futbol kazandırır düşüncesi var . Ama aslında çok güzel spor dalları var. Buz okeyi masa tenisi dünyada çokça bilenen ama Türkiye bilinmeyen değer görmeyen onlarca spor dalı var bi futbol dan biraz ayrılırsak onlarında zevkine varacaz.

Altyapı yetersizliği var . Ve ülkemizdeki insanlara spor bilincini kazandirmamiz gerekiyor. İnsanları rahata alistirmamamiz lazım.

Öncelikle alt yapılara gereken önem verilmiyor. Bazen gerçekten değerli oyuncuların yerine torpille başkalarının çocukları seçilebiliyor. onun dışında gereken şans verilmiyor. Bugün 18-19 yaşındaki çocuklar Şampiyonlar liginde maça çıkabiliyorken, bu durum bizde A takımında bile yer bulamamakla sonuçlanıyor.

Altyapıya biraz az önem veriliyor.Çok fazla olumsuz eleştiri yapıldığı için.

Türkiye de çalışma saatleri fazladır. Gençler de vakitlerinin çoğunu okulda geçiriyor. Geriye dinlenmeye vakit kalıyor . Bu nedenle çoğu insan zaten yorulduğunu düşünür ve sporla alakadar olmaz . Spor faaliyetleri desteklenmeli ve insanlar bu faaliyetlere teşvik edilmelidir. Okullarda sınav için vakit ayrılıyor ama spor için ayrılan beden eğitimi dersinde de öğrencilere sportif faaliyetler yapılmıyor. Bu da normal olarak sağlıksız bir toplum olmamıza neden oluyor.

Türkiyede altyapılara önem verilmedi icon ve çocukları erken yaşta bu bilince satamadıkları için getirmemektedir ve devleton spora teşvik yapması gerekir ve altyapılara daha çok önem verilmelidir.

Türkiye’de spor yapalara tuhaf bakılıyor.Yani toplum olarak henüz spora alışamadık ve spora teşvik edici aktiviteler yeterince yapılmıyor.

Bunun yorum sorusu kategorisine alınması gerekirdi ancak onay vermişler. Ben yinede cevap veriyim. Bence ülkemizde sporun gelişmemesinin nedeni devletin sporcuyu teşvik etmemesinden kaynaklanıyor.

eskiden vaziyet böyleydi kardeşim. Sen düzen oturduğu zamana denk gelmişsin. Sağol zahmet edip cevap verdiğin için.

Türkiye’de spor gelişmiyor çünkü yeterli destek yok. Alt yapı imkanları zayıf ve yeterli maddi destek sağlanmıyor.