Türkiye'nin Covid-19 mücadelesindeki başarısı sağlık turizmini nasıl etkiler?

**Türkiye’nin Covid-19 mücadelesindeki başarısı sağlık turizmini nasıl etkiler? Ekonomik sonuçları nasıl olur? **

Ben her türlü ekonominin zarar göreceğini düşünüyorum. Sağlık turizmi iyi etkilenir orasına lafım yok ama ordan gelir başka yerden götürür. Yani her türlü zararı olacak bu illetin ülkemize. En az zararla atlatmak dileğiyle inşallah şu belayı.

Sağlık turizmine ciddi şekilde katkısı olur. Dış ülkelerdeki hastalar tedavisi için Türkiye’yi şeçeceklerdir. Bunu sadece corona virüsüyle ilgili düşünmeyin diğer hastalık tedavilerinde de Türkiye ön plana çıkacaktır. Fakat virüsün diğer turizmlere katkısı olmaz.

Türkiye’nin sağlık sektöründeki bu başarısı, yabancıların da dikkatini çekti. Nasıl ki insanlar saç ektirmeye dünyanın dört bir yanından geliyorsa, tam teşekküllü hastenelerde tedavi olmaya da geleceklerdir diye düşünüyorum. Türkiye’nin ekonomisi bu süreçte belki zarar gördü ama sağlık turizmi ile bir nebze de olsa katkı sağlanacağını düşünüyorum.

genel olarak çoğu ülke zarar gördü ekoonomi yönünden zaten türkiyeni başarılı bir şekilde ilerlemesi kısıtlamaların hemen kalkacağı anlamına gelmez bence belli bir süre daha turizm olsun diğer alanlar olsun ekonomi stabil kalır.

ülkemiz covid-19 tehlikesiyle sağlıksal açıdan yeterli olmamakla birlikte (tüm dünya ülkeleri aslında bu konuda yetersizdiler) aslında süreci iyi idare etti denebilir. Pandemi dıurumu önsezilemeyen bir süreç olduğundan kontrol altına almak veya ön görmek oldukça zordur. diğer büyük ülkelere göre daha hızlı ve daha sağlam adımlar atarak onlara göre daha az kayıp vermemiz ve sağlık sektöründe çalışan kişilerimiz sayesinde bu durum dünya gündeminde oldukça yer aldı. bu nedenle bu durum atlatıldığında sağlık sektörümüzdeki ilerleme, gelişim ,kararlılık ve başarı durumu tüm dünyada bilindiğinden dolayı sağlık trüzimini oldukça iyi etkilediği öngörülen bir gerçektir.

bugüne kadar pek çok bölgesel kriz atlatmış olması tecrübe hanesine yazılsa da bu defa krizin de paradigma değiştirdiğini görmek yerinde olacaktır. Türk turizminin her krizi atlatmış olması ya da tecrübe biriktirmiş olması pozitif değerlendirilebilir. Ancak bir yönden de bu krizlerin ülke turizminin gelişimini, kurumsal dönüşümünü engellediğini, yaşanan her krizin Türk turizmini bir veya birkaç seviye gelir açısından geriye düşürdüğünü gözden kaçırmamak gerekir.

Turizm sektörümüz ne yazık ki kriz yönetimlerinde kısa vadeye odaklanmak zorunda kalmış ve dönüşümü için kendisine bir türlü zaman ayıramamıştır.

Ancak bu defa önümüzde bir fırsat duruyor: İçinde bulunduğumuz kriz diğerleri kadar kolay çözülebilecek türden değil. Global krizin müdahalesi de global iş birliklerine dayalı olmalıdır.

Herkes değişecektir, değişmek zorunda kalacaktır.

Herkesin iyiliği için pazar ülkelerimizle birlikte hareket etmek zorundayız. Rakiplerimizle birlikte hareket etmeliyiz çünkü herkesin birbirinden öğreneceği çok şey ve bunun ötesinde birbirinin desteğine ihtiyacı var.

haberleri izlediğim kadarı konusunda Covid-19 mücadelesinde başarılı bir iş başardık ekonomik etkisi ülkemiz için büyük bir problem oldu ve ülkemiz bazı yabancı ülkelere maske ve diğer sağlık malzemeleri verdi bunu parasal değere dönüştürüp diyer ülkelere maske satarak güzel bir ekonomi etkisi yapabiliriz

Bence bu konudaki başarı sağlık sektörünün ne kadar gerekli olduğu konusunda bve sağlık sektörünün de turizm kaynaklarına dahil edilebileceğini gösterdi. Ancak bu konuda personel konusunda eksiklikler giderilirae o zaman sağlık açısından bir cazibe merkezi haline gelebiliriz

Başarı tabi kişiden kişiye değişir bakış açısına göre başarılı bulduğunuz değerler, diğer insanlar için başarısızlık ta olabilir.
Sağlık turizmi önümüzde ki 3 yıl bandında hiç bir ilerleme gösteremez hatta gerileme ile karşı karşıya kalacağımız açıkça ortada, İnsanlar yaşam ile hastalık arasında belli bir süre başka bir ülkeye geçmeyeceğini düşünüyorum.

Bence illaki zarar görenler olacak önlemler çok da sıkı olsa illaki bir yerde açık verilecek genede hayırlısı olsun.

Sağlık turizmine başvuran hastalar genellikle sağlık konusunda seçim yaparlarken bilinçli davranışlar gösterirler. Pandemi öncesinde de zaten araştırma yapıp, sağlık sistemleri, teknolojileri iyi olan ülkeleri tercih etmekteydiler. Salgın döneminde Türkiye sağlık sistemi süreci yönetmekte gayet başarılı oldu. Bu süreçten sonra gelen hastalar muhtemelen hastanelerin pandemide göstermiş oldukları başarılarını da göz önünde bulunduracaklardır. Bu dönemden sonra sağlık turizminin de bir süre daha aktif olmayacağını düşünüyorum fakat ilerleyen süreçte sağlık sisteminin göstermiş olduğu başarının sağlık turizmini olumlu etkileyeceğini düşünüyorum.

Türkiye 'nin bu yeni tip covid-19 salgınında vermiş olduğu sınav başta avrupa birliği ülkeleri olmak üzere çoğu yabancı ülkeye örnek teşkil etmiştir son zamanlarda ekranlardaki almış olduğumuz haberlere’de bakacak olursak hızlı bir toparlanma sürecine girdiğimiz aşikardır bu hiç göz ardı edilecek bir başarı değildir ve hiç şüphesiz son zamanlarda yardım etmekte olduğumuz ülkelerden yeni tip covid-19 virüsünün sağlık turizimine katkısını bu yıl haziran ayının ortasına doğru görmekte olacağız ama şu andan itibaren çok net bir şekilde görülebilir’ki sağlık turizmini olumlu şekilde etkileyeceğini söyleye biliriz.

Sağlık turizmine olumlu bir şekilde katkısı olur.Ama ekonomiyi maalesef etkileyecek bu virüs.Her şeyi etkilediği gibi turizmine de el atması çok normal.

Covid 19’a karşı mücadele veren her devlet sağlık sektörünü güvenilir olduğunu göstermiş olur.Saglik sektörü güvenilir olsn ülkeler, iç hizmette doygunluğu sağladığı gibi dışardan da kendine alıcı çeker.Saglik turizmini olumlu etkiler.

Dünyanın ileri gelen ülkelerinin bu pandemi mücadelesinde ne kadar zorluk yaşadığı ortadadır. Ülkelerin verdiği can kayıpları ve sağlık sistemlerinin çöküşü tüm dünyanın gözündedir. Fakat bizim ülkemizin sağlık sistemini yönetmesi pandemiyle başa çıkma yöntemleri, iyileştirme oran ve hızımız büyük bir başarıdır. Bu sebeple pandemi döneminden sonra sağlık turizminde büyük bir patlama yaşanacaktır. Sunduğumuz hizmetin doğruluğu ve kalitesi sebebiyle sunduğumuz hizmete olan güven artacak ve dolayısıyla talepte artacaktır.

olumsuz yönde etkiler turizmi çünkü turizm yabancı ülkelerden gelen insanlardan oluşmaktadır bu yüzden sınır kapıları kapalı olduğu için turizmi de olumsuz etkiler

Corona virüs dolayısıyla turistler sadece bizim ülkemize değil bir çok ülkeye gitmeyeceklerdir.Türkiye’de turizm yönünden ekonomide sıkıntılar yaşanacaktır.

Dünyayı etkisi altına alan bu virüs yüzünden global bir ekonomik kriz yaşanacağını düşünüyorum.Bundan dolayı Türkiye’ye gelemeyecek olan turist sayısına bakılacak olursa ekonomiyi ve turizmi olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyorum.

Sağlık turizmine ciddi katkısı olacaktır, gelen hastaların sıkı izolasyonlu şekilde hastanelere ulaştırılması gereklidir, yoksa bu durum salgın risklerinide beraberinde tetikleyebilir.