Türkiye'nin doğusu ile batısı arasındaki saat farkı kaç dakikadır ?

Türkiye’nin doğusu ile batısı arasındaki saat farkı kaç dakikadır ?

Her meridyen arası zaman farkı 4 dakika ise toplam 19*4=76 dakikadır diye bir hesap yaptım umarım doğrudur.

Türkiye’nin en doğusu ile en batısı arasında 76 dakikalık bir zaman farkı vardır. Bunu şöyle hesaplayabiliriz. Türkiye’nin en batısında Gökçeada Avlaka burnu yer almaktadır. Bulunduğu meridyen ise 26 derece batı meridyenidir. En doğusunda ise Iğdır yer alır. Onun bulunduğu boylam ise 45 derece doğu meridyenidir. Buradan meridyen farkını 45-26 yaparak 19 buluruz. Her meridyen arasında 4 dakikalık bir zaman farkı var ise, buradan da 19*4 ile sonucu 76 elde ederiz. Yani zaman farkı 1 saat 16 dakikadır.

Turkiyede en doğuşu ile en bartısı arasındaki meridyen farkı, saat farkına da neden olur. 19 merdiyenlil bir fark, her meridyen arasındaki uzaklık 4 dakika cinsinden hesaplanarak 76 dakika fark elde edilir. Böylece Türkiye’nin en dogusu ile en batısı arasındaki fsrk 76 dakika saat cinsinde 1 saat 16 dakikadır.

Türkiye’nin doğusu ve batısı arasında 19 meridyen farkı olduğu için 76 dakikalık fark vardır.

bati ve dogu arasinda 19 meridyen vardir. hermeridyen arasi 4 dakika ise aradaki zaman farki 76 dakikadir

En doğu ile en batısı arasında 76 dakikalık bir zaman farkı vardır, bunun sebebi 19 meridyen olmasıdır, her bir meridyen 4 dakikalık zaman dilimi içerir ve 19x4= 76 dakika yapar.

Doğu ile Batı arasındaki fark meridyen arası 4 dakika olduğundan dolayı 76 dakikadır Iğdır ile Çanakkale arası Saat farkı olarak hesaplanmıştır.

Yerel saatlerin belirlenmesinde boylamlar kullanılır. İki boylam arası dört dakikadır. Türkiye ise 26- 45 doğu boylamlarında yer alır. Arada 19 boylam fark olduğundan 19*4=76 dakika yapar.

Türkiyenin en doğusundan batısına 19 meridyen bulunur.Her meridyenin arası 4dk dır. Yani Türkiye doğusu ile batısı arasındaki fark 19.4=76dır.

Batı’da Çanakkale Gökçeada ile doğuda Iğdır ili arasında 1 saat 16 dk zaman farkı vardır

en doğusu ile en batısı arasındaki saat farkını hesapladığımızda toplamda 19 meridyen vardır. meridyen arası 4 dakika olduğunu hesaplarsak 1 saat 16 dk etmektedir.

Türkiyenin doğusu ile batısı arasında 76 dakikalık zaman farkı bulunmaktadır. Bu durum eskiden iki saat dilimi ile halledilmekteyken artık tek saat dilimi kullanılıyor.