Turşu yapmanın püf noktaları nelerdir?

Turşu yapmanın püf noktaları nelerdir?

Turşu yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Tursu kapatıldıktan sonra iki hafta açılmamalıdır ve üzerine bir bez örtülüp Işık’tan korunmalıdır.

Turşu cam kapta yapılmalı ve güneşten uzak muhafaza edilmelidir.Üzüm sirkesi kullanılmalı ve içerisine maydanoz,nohut,sarımsak gibi gıdalar hem lezzet vermesi için hem de koruyucu özelliği bulınması sebebiyle eklenmelidir.

Turşu yapmanın püf noktası bence en iyisi püf noktası plastik kap kullanmaktır.Hani bazıları cam kap kullanıyorlar falan ama plastik kap çok daha iyi oluyor ama.Bir de turşu ilacı ile turşuya sirke eklemek galiba .Turşuya herkes sirke eklemiyor galiba . Limon tuzu ekliyorlar diye sirke eklemiyorlar bazıları.Çoğu da limon tuzu koyuyor diye sirke eklemiyor mesela. Bir diğer husus dediğim gibi turşu ilacı. Turşu ilacı turşuya tat verenlerin başında gelmekte .Yani hani derler ya onsuz asla diye aynen öyle.Turşu ilaçsız turşu asla .Diğer bir husus sarımsak. Bazıları turşuya sevmediklerinden dolayı veya bilmediklerinden dolayı sarımsak ekleme ihtiyacı duymuyorlar.Ama bunu bende bilmiyorum.Turşuya sarımsak konulur yahu.Bir doğulu olarak söylüyorum biz turşuya baş baş sarımsaklar soyup koyuyoruz ve en önemlilerinden tuzu gerçekten çok önemli bazıları hani limon tuzu ekledik sirke ekledik diye tuz eklemiyorlar.Ama öyle değil gerçekten .Ne olursa olsun tuz eklemi zorundasın .Zaten turşuya tat veren tuz ve sarımsak.

Turşu yapılacak olan malzemelerin taze olmasına sirke tuz su oranının tam olmasına ve cam şişeye kurulmasına dikkat edilir

Üzüm ya da elma sirkesi kullanmak turşu suyu kullanmak bunlar zaten turşunun ana maddesi