Tuzlu kahve geleneği nereden geliyor?

Kız isteme sırasında damadın kahvesine tuz atılıyor. Peki bu gelenek nereden gelmiştir? Tuzlu kahvenin hikayesi nedir? Neden kahveye tuz atılır?

Bu gelenek sanırım sadece bize özgü bir zihniyet. Zaten kız isteme olayı gerginlik yaratıyor damatta, bir de üstüne tuzlu kahve evliliği bırak, adamı hayattan soğutur. Ben şahsen üstüme kahve dökülmesine razıyım.

Çok geçmişe dayanan bir hikayesi vardır. Eskiden kız isteme merasimleri direk aileler aracılığıyla olur ve kız isteme günü gelinceye kadar gelin ve damat ya da sadece gelin için düşünelim görüşme söz konusu olmaz, isteme günü gelin damat adayını beğenip beğenmediğini bu şekilde ifade eder, eğer damadı geri çevirmek istiyorsa, beğenmemişse kalitesini tuzlu, eğer damadı kabul etmek isterse kahvesini şekerli yaparak böyle bir subliminal mesaj yoluyla damada niyetini belirtir tuzlu kahveyi gören damat isteme olayından önce ailesini toplar gidermiş. Gönüllü isteme olaylarında daha çok bir tür şaka anlamında kullanılır. Birbirini seven gelin ve damat isteme günü geldiğinde bakalım ne kadar nazım geçecek düşüncesi ile tuzlu kahve gelir, damat bunu sonuna kadar içerse “her nazın kabulüm” demek, içmezse de “naz, niyaz çekemem” anlamına gelirmiş :slight_smile:

Her kız isteme merasiminde gerçekleştirilen kahveye tuz koyma işi heralde hepimiz tarafından gelin adayının damadın onu ne kadar sevdiğini ölçmek için mutfakta pişirdiği kahveye tuz veya acı biber gibi baharatları kahveye koyması ve bunu damadın tükürmeden içmesi gerekmektedir. Eskiden Osmanlı döneminden gelen bir gelenektir. Kız isteme töreninde yanlışlikla kahveye tuz koyması ve tuzlu kahveyi içmesi üzerine kahveyi yapan kişiyi mahcup etmemek için kahveyi içmesiyle o kızı nekadar sevdiği anlamına gelmesi üzerine gelenek olarak günümüze kadar gelmiştir.

Kız isteme sırasında damat adayının kızın yani gelinin tüm kusurları ile kabul edip etmeyeceği ve bu koşularda ağzının tadı bozulsa bile sorun yapıp yapmayacağını anlamak için yapılan ufak bir test olayıdır.

Bu durum eski Türk geleneklerine dayanır. Eskiden aileler bir araya gelince damadın kahvesi şekerli olursa ben seni istiyorum anlamına gelirmiş. Yanına da tatlı konursa tatlı kahve ile beraber, ben ve ailem seni istiyoruz demektir. Tuzlu kahve istemiyorum anlamına geliyormuş aslında. Bir diğer rivayete göre ise kahveyi gelin bilerek acı yaparmış, eğer içemez ve ses ederse şayet ben geline bakamayacağım ve onun taleplerini yerine getireyemeyeceğim anlamına gelirmiş.

Geçmişte yapılan bir yanlışlık sonucu bugün neredeyse tüm erkekler tuzlu kahve içmek Zorunda kaldılar. Bence kızlarda tuzlu kahve icsin. Sadece biz erkeklere özgü birşey olmasın :wink:

Bu gelenek Osmanlı Devletinden beri gelmektedir. Osmanlı Devleti zamanı bu olay aslında yanlışlık ile ortaya çıkmıştır. Fakat günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde ise anlamı erkeğin kızı ne kadar sevdiği ölçülmektedir.

Ben şöyle duymuştum :slight_smile: kahveye tuz katmak eskilerden geliyor ve eski yıllarda insanlar istemedikleri biriyle evlenirken tuz katarlarmış ki istemediği anlamına geliyormuş ve yıllar sonra o bir gelenek haline gelmeye başladı eskiden böyle düşünülürken şimdi ise böyle düşünülmesi ne kadar doğru bilemem ama annem falan da söylemişti istemediğin küçük yaşta biriyle evlendirilirken tuz katarlarmış :slight_smile:

ne güzel anlatmışsınız bende öyle olduğunu biliyordum ama sizin gibi ifade edemezdim :clap::clap:

Eskiden evlilikler görücü usulü olduğu için eğer gelin damadı beğenmezse kahveyi tuzlu yaparmış beğenirse şekerle yaparmış ki beğenip beğenmediğini damat anlayabilirsin diye ama şimdi günümüzdeki anlamı da şu eğer damat kahveyi tamamen bitirirse kırk yıl böyle ömür boyu o kızın kahrını çekebilirim anlamına geliyormuş. İçmezse çekemem anlamına geliyormuş.

Eskiden beri süre gelen şaka olarak yapılan bir adettir damada seviyorsa içer kahveyi sevmiyorsa içmez