Ücretlendirme ve Düzen Hakkında Fikir Alışverişi

Merhaba arkadaşlar, yeni sisteme geçmemizle beraber ücretlendirme hakkında fikir yürütüyoruz ve sizlerin de fikrinizi almak istedik.

Öncelikle yapmayı düşündüğümüz ve planladığımız şeyler:

• Tüm soruları kilitleyeceğiz ve statülerinizi acemi kullanıcı seviyesine düşüreceğiz.
  • Böylelikle saçma sapan ve cevapsız soruların kontrolü tamamen bizde olacak. Cevap vermenizi istediğimiz soruları üst sıralara taşıyıp, sorunun kilidini kaldıracağız. Böylelikle bilgi kirliliği olmayacak.
  • İlk aşamada sadece gündem kategorisinde soru sorabileceksiniz. Diğer kategorilerdeki soruları sadece biz soracağız ve sizden cevap bekleyeceğiz. Böylelikle ana sayfada sadece bizim cevaplanmasını istediğimiz soruları ve gündem sorularını göreceksiniz.
  • Sisteme alıştıktan ve sadece güzel soru sorabileceğini düşündüğümüz kişilere yazar statüsü verilecek ve o kişiler bizim sorduğumuz tarzda sorular hazırlayabilecek.

Ücretlendirme hususunda ise aylık yarışmalar yapacağız ve bu yarışmaların ödülü yüksek olacak.
İlk 10’a yine sabit ücret verilecek. Ancak bu yarışmadan da gördüğümüz üzere 11. olan kişi mağdur olmuş oluyor. Bu durumu da çözmek için bir yöntem düşündük. Sizlerin de fikirlerinizi almak istiyoruz.
10. olan kişi 20.000 puan topladığını varsayalım. 11. olan kişinin puanı 15.000 olsun. Ve yarışmada 10. olan kişiye 50 TL vereceğimizi söylemiş olalım.

Puan başına (50/20.000) = 0.0025 verilecek.
Yani 11. olan kişi 15.000 puan karşılığında = 37.5 TL kazanacak.
Diyelim ki 25. olan kişi 2000 puan topladı = 5 TL kazanacak.

Listenin aşağısına doğru ise bu devam edecek.Böylelikle kimse mağdur olmayacak ve herkes ilk 10’a bir şekilde girmeliyim diye düşünmeyecek.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? Aklınıza gelen başka fikir varsa lütfen bizimle paylaşın. Sitede yarışma harici pek bir aktiflik yok ancak siteyi canlandırmak istiyoruz. Gündem konuları ile insanların gün içinde yaşanan olayları yorumlaması ve diğer kullanıcıların da bu tartışma/sohbete dahil olmasını istiyoruz.

Yorumlarınızı cevaplarda belirtebilirsiniz, iyi geceler dilerim.

12 Beğeni

Ben eski sistemde her soru cevaplayıp ve sordugumda ücretime bakıyor,arttığını gördükçe iştaha geliyor daha çok yazmak istiyordum.Şuan sadece yarışmada kazanacak olmamızdan dolayı iştahım biraz kaçtı açıkcası…Meselâ isteyen yarışmaya kadar soru cevaplamaz sadece yarışmaya katılır.O zamanda sorular cevapsız kalır.Tabi sadece benim fikrim🤷‍♀️

8 Beğeni

Kalitenin korunması açısından güzel düşünmüşsünüz. Ben zaten bu tarz elitist adımları hep destekleyen biriyimdir. Ancak bazı sohbet, ödeme kanıtı gibi kategorileri bu ayrımdan istisna tutmanızı öneriririm. 3 yıl önce siteyi kurduğunuzda ilgi çekici, özgün sorular sorulması taraftarı olduğunuz için çoğu soruları onaylamadınız. Hatta cevapları bile ön onaydan geçiriyordunuz. Tabi buradaki amaç kalitenin korunmasıydı. Bunu yapmak için biraz daha dirayetli hatta ketum olmalısınız. 3 yıl önce olduğu gibi sonraki süreçte popülist kaygılar güdülürse tarih yine tekerrür etmiş olur. Başladığınız noktaya geri döneriz aynı şeyler yaşanır. Ancak orta yol bulunması daha makul bir çözüm olacaktır. Üyelerin kaliteli cevaplar vermeye karşı itici bir güç olması açısından önemli bir yenilik. Çok vasat cevaplar veren arkadaşlarımızdan güzel cevaplar vermeye başlayanlar, kendilerini geliştirenler oldu bu sayede. @DusunenMakine arkadaşımız özellikle belirli kategorilerin ön plana çıkartılması açısından güzel önerilerde bulunmuştu. Bence bu da değerlendirilmeli. Açıkçası ben de sitenin eğitim ve kültür düzeyi yüksek üyelere hitap eden bir site olmasını ve o tarz üyelerin çoğunlukta olmasını isterim. Makale sistemi aktive edilebilir tekrardan. Ama belirli başlı üyelere belirli konularda hatta sizin ve @Mecazi_bey 'in uygun gördüğü konularda makaleler yazdırılabilir. Ayrıca geniş kitlelere hitap etmek istiyorsanız sosyal medya aygıtlarını en etkin şekilde kullanmalısınız. Bu sayede de kavgacı eski üyeleri ayrı tutarsak kaliteli cevaplar veren üyeler de kısmen siteye geri dönebilir. Dilerseniz sistemdeki bütün üyelere ortak güzel bir email de atabilir. Biraz dağınık oldu ama aklıma gelenler şimdilik bunlar.

9 Beğeni

Sizin fikrinizde güzel.Benim yine aklıma gelen bişey var.Yarışma dışında ücret kazanamayacaksak yarışmaya katılamayan ve ücret kazanamayanlar ne yapacak.Eski sistemde soru cevaplayarak ve görüntülenme başına kazanç oluyordu.

8 Beğeni

Üzülerek söylüyorum hocam bu sistem ile devam edersek sitede üye kalmayacak nasıl olsa ücret kazanamıyoruz uğraşmaya ne gerek var diyecekler ve bir süreden sonra da üç beş kişi ancak kalacak site de bana kızabilirsiniz ama ben gerçekleri söylüyorum

7 Beğeni

@Elifnaz05 açıkçası ücret kısmı yöneticinin insiyatifinde bir alan. O konu hakkında herhangi bir fikrim yok. Ancak yönetici bey benim anladığım yarışma dahilinde kaliteli içeriklere ücret ödemek istiyor ve bu konu dahilinde bir yenilik yapmış. Rekabet dürtüsünü de yarışma adı altında işin içine soktuğu düşünüyorum.

6 Beğeni

@Akapulko Hocam destekleriniz ve geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Değerlendireceğiz.

@Elifnaz05 Burada da değişen bir şey yok ki hocam. Her cevaptan sonra bakıp 1 ayın sonunda bakiyeniz yeterse talepte bulunuyordunuz. Burada da aynısı yarışmada kazandığınız miktar 1 ayın sonunda netleşiyor zaten. Ki önceden ne kadar kazanıyorsanız şimdi daha fazla kazanma ihtimaliniz var. Yani önceden yazıp, birileri görsün diye bekliyordunuz. Şimdi yazıp, aktif oldukça daha fazlasını kazanabilirsiniz. Sistemi yeterince iyi anlatamadım sanırım. Yani bu durum sizin yararınıza aslında.

@Mervee Hocam, ben durumu anlatamıyorum size. Şuan sitede üye kalmasa bile binlerce kişi siteye girip, içerikleri okuyor. Yani kimse kalmasa bile hiç problem değil. Ben zaten girilen içeriklerin ücretini ödedim. Şuan siteyi açık bıraksam, hiç kullanıcı olmasa yani hiç para ödemesem az da olsa gelir elde ederim. Ama ben sitenin daha da gelişmesini istediğimden az gelen reklam paralarını da sizlere veriyorum. Veriyorum ki sitede daha fazla içerik üretilsin. Daha fazla soru/cevap olsun.
Yani demem o ki benim sitede kullanıcı olsun/olmasın kaygım yok. Size kızmıyorum hocam niye kızayım, siz de kendi tarafınızdan bakıldığında ücret kazanamıyoruz diyorsunuz. Ancak ben yukarıda da belirttim. Eskisinden daha fazla ücret elde edebileceksiniz. Şöyle özetleyeyim hocam size,
Bakın en son 5 Mayıs tarihinde yani yaklaşık 4 ay önce 53 TL’lik ödeme almışsınız. Ben diyorum ki, siz ne olursa olsun içerik girin, eski performansınızla devam etseniz bile en kötü 2 ay içinde ödeme alırsınız. Biraz zorlarsanız her ay ödeme alırsınız.

Bu arada söylemeyi unuttum, yarışma dışında ücrette kazanabileceksiniz. En iyi cevap verdiğinizde sistem bu en iyi cevapları topluyor. Henüz @Mecazi_bey ile kararlaştırmadık ama yarışma dışında belirli sayıda en iyi cevap başına da ücret alacaksınız. Kaliteli yazan, aktif yazanı destekleyen bir sistem kurmaya çalışıyoruz arkadaşlar. Düşüncelerinizi tabi ki söyleyin, söylemelisiniz. Ancak dediğim gibi benim herhangi bir şekilde kaygım yok. Ben siteyi düşünerek hareket ediyorum. Kimsenin hakkına girmeden, kimsenin de gereksiz yere kolay para kazanmasına müsade etmeden.

10 Beğeni

@Alshain Umarım yeni güncelleme hepimiz için hayırlı olur hocam bende sitenin daha güzel olmasını tabi ki isterim

7 Beğeni

@Alshain hocam iki seneden fazladır sitedeyim,sizin ve @Mecazi_bey in nasıl insanlar oldugunuzu ögrendim tabiki başkalarının hakkına girmemek için elinizden geleni yapıyorsunuz,kimseyi magdur etmediniz teşekür ederim kendi adıma sizlere.Benim için sorun yok fikir olarak söyledim.Sizde açıklama yaptınız zaten.Sorun yok benlik.:slightly_smiling_face:

8 Beğeni

Hocam bana mantıklı geldi açıkçası bu plan. Aklıma ekleyebileceğim pek de bir şey gelmiyor. Belirli sayıda en iyi cevap başına ücret + yarışmalar bana uyar.

9 Beğeni

Yalnız ya sitede sıkıntı var ya da bende. @Alshain 'e cevap seçeneğini seçtim ama @Mervee 'ye gitmiş. Bir de beğeni de atmıyor bazen.

9 Beğeni

Yeni sistemde de eskisi gibi para çekmek için 50 cevap vermek gerekiyor mu?..

4 Beğeni

Hocam yazdıklarınıza katılıyorum. Gerçekten yarışma dışında pek aktiflik sağlanmıyor. Seviye konusuna gelince de güzel içerik yazanlar kurallara uyan üyelerin buna göre seviye belirlemeniz de iyi fikirdir. En eski sistemde 4-5 seviye vardı üyeler platin üyeliğe yükselmek için oldukça çaba gösteriyorlardı. Ancak sonradan sadece 2 seviye olduktan sonra eski üyeler hiç aktiflik göstermedi. Yeni gelen üyeler kopyalayıp yapıştırarak 20 dakika içinde yazar konumuna geliyordu. Eğer bir üye bir üst rütbeye sahip oluyorsa gerçekten onu hak etmesi gerekir.
Ücretlendirmeye gelince iyi düşünmüşsünüz. Ücretlendirme hakkında bir fikir yürütmüyorum tamamen katılıyorum size.

Ancak aklıma gelen şu, soruların hepsini kilitleyip isteğinize göre ana sayfaya çıkaracaksınız Eğer böyle bir sistem oluyorsa bilgi içeren kategoriler karışık olmasını öneririm.
Örneğin; tarih, edebiyat, sağlık, bilim, hukuk, eğitim, yiyecek içecek, vb… bu kategoriler araştırma gerektiren kategorilerdir. Bunları öne çıkarıp mantıklı cevap alınırsa site için iyi olduğunu düşünüyorum hem de üyeler için bilmediğimiz konuları araştırarak öğreniyoruz.
Normalde hemen hemen her kategoriye en iyi cevap niteliğinde içerik az çok çıkarabiliyorum ancak benim en çok ilgi duyduğum kategoriler sağlık ve yiyecek içecek, anne bebek, (nasıl yapılır) vb… kategorileridir:))

6 Beğeni

@acn88 hocam şuan da en iyi cevap sistemi açıkmı acaba?.En iyi seçilenleri göremiyoruz sanırım…

5 Beğeni

Valla ne yalan söyleyeyim ben pek yarışma sevmem. Oyunlara falan katılmam :slight_smile: Ama bu sayfada aktif olup bişeyler yazıp puan birikmesini çok seviyordum. Tatile bile gitsem gece uyumadan telden girip beğeni atmaya özen gösteriyordum. Ama işte herşey değişir herşey gider olduğu için sevdiğim sitem de değişti. Neyse sağlık olsun napalım. Belki yarışma sistemini seversem buralarda olurum.

3 Beğeni

Evet ben çok uğraştım yarismada ve 11. Kişi oldum. Bu durum beni üzdü. Yine beğeni günlük girişlerde puan sistemi verilsin. Bir de puanlar TL ye mi dönüşüyor ? Nasıl oluyor bu duruma da açıklık getirirseniz sevinirim

1 Beğeni

Ben de tam olarak bilmiyorum ama sanki daha en iyi cevap sistemi gelmemiş. Yeni sisteme girdiğinden beri ara ara en iyi cevap niteliğinde yazıyorum ama etiketlemiyorum.:wink: zaten mecazi_bey sürekli aktif olarak cevapları kontrol ediyor. Eğer gelseydi en iyi cevap niteliğinden yazılan cevapları seçerdi:)

4 Beğeni

Yeni sisteme zamanla alışacağımızı düşünüyorum. Elinize emeğinize sağlık çok uğraş verdiniz bizde yeni sisteme alışmaya, kavramaya çalışıyoruz. Sorularımızla bir süre sizi sanırım bunaltacağız hakkınızı helal edin hocam☺️ @Alshain @Mecazi_bey

2 Beğeni