Uçurtma Avcısı eseri nedir?

Uçurtma Avcısı neyi anlatır? Eserin genel özellikleri ve yazarından bahsediniz.

Yazarı Afganistan’lı savaştan kaçıp Amerika’ya sığınan bir yazardır. Hizmetçi Hasan ile efendisi Emirin yaşadıklarından bahseder. Hasan Afganistan’da azınlık olan ve sevilmeyen bir topluluğa mensuptur ve bunun için çok acı çekmiştir. Önce Sovyet işgali sonra bölgedeki cihatçı grupların birbirleri ile olan savaşları nedeniyle tamamen harabedir. Emir yurdunu terk eder ama Hasan kalır.

40 ya da 50. sayfaya kadar karakterin cinsiyetini çözmekte zorluk yaşadığım 2003 yılında yayınlanmış olan Halid Hüseyni ’ ye ait kitaba verilen isimdir .

Halit Hüseyin romanıdır. Emir isimli çocuğun hikâyesini anlatıyor. Emir, çocukluk arkadaşı Hasan yaptığı ihaneti unutamaz .Afgana döner onu bulmak için ama Hasan ölmüştür. Onun miras olan çocuğunu sahiplenip bir nebze de vicdanî rahatlatır.

Uçurtma Avcısı, Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni’nin ilk romanıdır.Roman İngilizce olarak yazılmıştır.


Khaled Hosseini tarafından yazılan bu kitap Kabil’de geçer.
Kitapta zengin ailenin çocuğu Emir ve hizmetçi ailenin çocuğu Hasan arasındaki arkadaşlık, ihanet, utanç, vefa konu edinilir. Çok acıklı bir kitaptır. Kitapta Baba’nın anlattığı hırsızlık kavramı etkileyicidir. Baba’ya göre en büyük günah hırsızlıktır. Yalan söylemek de gerçeği çalmaktır ve günahtır. Emir’in yalanı yüzünden Hasan zor zamanlar geçirmiştir.
İsmini ise Kabil’de çocuklar arasında yapılan uçurtma yarışlarından almıştır. Hasan en iyi uçurtma avcılarından biridir.