Ukulele alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ukulele alacak bir kişinin dikkat etmesi gerekenler nelerdir ?

Ukulele alırken dikkat edilmesi gerekenler :

 • Hangi tip ukulele alacağınızdan emin olun. Tüm tiplerin çıkardığı sesleri internetten bulup dinleyin.
 • Dış görünüşüne aldanıp ukulele almayın.
 • Hemen ilk gittiğiniz dükkandan ukulele almayın fiyat ve kalite araştırması yapın.
 • Eşik yüksekliğine dikkat edin.
 • Ukulele alırken dişli akort bulgusu olan ukuleleri tercih edin.
 • Ukulele alırken herhangi bir şeye dikkat etmenize gerek yok ama aldığınız yer tanınmış olursa sizin için daha iyi olur.En azından bir yerinde hata görürseniz geri iade için başvurabileceğiniz bir merci olur. Ukulele gerçekten güzel bir enstruman,tavsiye ederim.

  Ukulele aldıktan sonrası için küçük bir tavsiye, tırnaklarınızı orta uzunlukta tutmanız yararınıza olur. Daha konforlu ve net bir deneyim yaşarsınız.

  fiyatına ve dünya kaitesine dikkat edilip alınmalı ve çok tahriş etmeden alınmalı.

  ukulele elinize göre yani rahatlığınza göre mi önce deneyin. daha sonra sizi anlatan bir stil sizin zevkinize göre bir stil seçin fiyatları diğer yerlerede de karşılaştırın dişli akort olanları tercih edin ve sağlamlık yani malzemesine de dikkat edin

  Ukulele ergonomik olduğu kadar ekonomik de bir çalgı. Ukulele fiyatları dolara endeksli olarak 70TL’den başlayıp 1000TL’ye kadar değişebiliyor.

  Yeni başlıyorum, ukulele almak için ne kadar bütçe ayırmalıyım?
  5 sene öncesine göre kıyasladığımız zaman müzikevlerinde satılan ukulelelerin çeşitliliği oldukça arttı. Satın almak istediğiniz onlarca çeşit ve farklı fiyatlarda ukulele seçeneğiniz mevcut. Ukuleleye yeni başlayacak olanların büyük bütçeli tercihlerde bulunmasına şuan için gerek yok. Sonuçta yeni başlanacak bir enstruman olduğu için, bir süre sonra kimilerinden, “soğudum” , “zaman ayıramıyorum” , “başka bir enstruman çalmaya karar verdim” , “bana göre değilmiş” gibi cümleler duymak da mümkün olabilir. Buna bağlı olarak risk almamak adına alt seviyelerde aldığınız ucuz modellerde entonasyon, akort kaçırma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz, enstrumandan bozuk sesler çıkabilir ve bu da sizi enstrumandan en başında soğutabilir. Her türlü satın alımlarda duymaya alışkın olduğunuz “Orta halli bi’şey işini görür.” cümlesi bu durum için en uygun söylem.

  Ukulelede ağaç önemli mi?
  “Ukulele küçük bir çalgı zaten ağacın ne önemi var” diye düşünenler için, enstrumanlarda ağaç, sese etki eden en önemli unsurlardan bir tanesidir. Enstrumanınızın tellerini değiştirebilirsiniz, burgularını değiştirebilirsiniz, rengini değiştirebilirsiniz, fredlerini değiştirebilirsiniz ama ağacını değiştiremezsiniz unutmayın. Bu bağlamda bütçenize göre alacağınız ukulelenin maun, gül, akça, akağaç, abanoz, ıhlamur, nato vb. malzemelerden yapılmış olması enstrumanınızı farklı kılar.

  Ukuleleyi nereden ve nasıl almalı?
  İstanbul’da yaşayanlar ukulele satın alma konusunda biraz daha mutlu olmalılar çünkü; Taksim İstiklal Caddesi’nin sonunda bulunan Tünel’de farklı markalar bulma avantajları ve en önemlisi deneyerek alma şansları var. Bu bağlamda Tünel’e gidebilecek olanların tüm mağazaları gezip bolca ukulele deneyip, çalıp, ukulelenin ses doygunluğunu ve tonunu deneyimlemesini öneririz. Yanınızda konuyu bilen bir arkadaşınız da olursa harika olur. Farklı şehirlerden almak isteyenler için birçok online satış sitesi var. Farklı seçeneklerde ukulele bulabileceğiniz birkaç site önerisi

  http://www.mydukkan.com/urunler.asp?gid=3195
  http://www.webmuzikmarket.com/Ukulele,LA_747-2.html#labels=747-2
  http://www.do-re.com.tr/K551,ukulele-guilele-mandolin.html
  http://www.muzikenstrumani.com/GiTARLAR/Ukuleleler-922
  Marka tercihlerinizin de yelpazesi oldukça geniş bu arada.

  Mahalo, Kala, Gretsch, Lanikai, Cordoba, Carlos, Fender, Ibanez, Lag, Makala, Moon gibi markaları artık Türkiye’de de bulmak mümkün…

  Tabi bir de enstruman enerjisi denen bi’şey var bunu da hatırlatmak lazım. Kimi enstruman size el sallar, kimiyse başkasına…

  Nelere dikkat etmeli?
  Öncelikli tavsiyemiz bilen birinin önderliğinde bu alımı yapmak. Tüm modellerle ilgili internette yorum ve videolar bulmak mümkün. Ukulele satın almadan önce boy, tür, marka ve fiyat konusunda mutlaka araştırma yapın. Özellikle fiyatları kıyaslayın. İsteklerinizi ne kadar somutlaştırıp sınırlarını belli ederseniz, alışverişiniz o derece rahat olacaktır.

  “Ben hiç enstruman çalmadım, elime de bugüne kadar hiç enstruman almadım nelere dikkat etmeliyim?” sorusuna cevap bulmak biraz zor gerçi ama öneri olarak birkaç hatırlatma yapmadan geçmeyelim.

  Enstrumanın sapı önemlidir. Mağazada öncesinden düşmüş, çarpmış, zarar görmüş olabilir. Yamukluk, çatlak, yara bere, boyada aşınma var mı kontrol edebilirsiniz. Sap ve gövdenin birleşim yerinde herhangi bir problem var mı ona bakabilirsiniz.

  Teller bazı ukulelelerde klavyeden çok yüksek olabiliyor, bu ürünleri pek fazla tercih etmemenizde yarar var. Mağazada bulunan diğer ukulelelerle kıyaslayarak anlayabilirsiniz. Entonasyon önemli, notalarda bozuk ses, cızırdama var mı buna dikkat edebilirsiniz. Bazı ukulelelerin burgularında problem olabiliyor, gevşeme sıkıntısından dolayı akort tutmayabiliyor veya alttaki vidaların gevşekliğinden de olabiliyor.

  Bu öneriler doğrultusunda güzel bir ukuleleyle tanışmanız, birlikte güzel günlerde güzel dostlarınızla müzik yapmanız dileğiyle…

  Uygun bir ukulele dükkanı. Hiloguitars.com’dan resim. Kaliteli bir mağazadan sipariş verdiğinizde, üzerinde en iyi iplerin bulunduğundan emin olabilirsiniz. Siyah çok plastik duygu telli ukuleleler görürseniz, ses ve kalitenin o kadar iyi olmayacağından emin olabilirsiniz.