Ülkemizde deprem riski fazla olan bölgeler ve iller hangileridir?

Ülkemizde deprem riski fazla olan bölge ve iller hangisidir?

İstanbul ve izmirdir.Bunların olmasının sebebi ise bu bölgelerden fay hattı geçmesidir.Bu bölgeler büyük tehlikededir.

ülkemizde deprem riski en fazla olan bölge marmara olduğunu düşünüyorum çünkü istanbulda deprem riski cok yüksek ama onun dışında manisa izmir gibi yerlerdede deprem riski yüksektir

Kuzeydoğu Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan şehirler deprem riski altındadır. İstanbul, Kocaeli, Bolu, Sakarya, Erzincan, Erzurum gibi şehirlerde yapılaşmaya dikkat edilmelidir.

Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bulunan illerdir. Hatay, Bitlis, Siirt, Hakkari, Malatya, Elazığ bu illerdendir. Ege bölgesinin tamamı deprem bölgesindedir. Karadeniz bölgesinin alt kısmında bulunan illerde deprem bölgesinde yer alırlar.

marmara bölgesi akdeniz v ege bölgeleri çok riskaltında

Ülkemizde deprem riski en fazla olan iller Erzurum, Erzincan, İstanbul, Isparta, Muğla, Burdur, Hatay, Amasya gibi illerdir.

Aydın, Muğla, Denizli, Amasya, Erzurum, Erzincan, Sakarya, Bolu, Düzce, Bingöl, Kocaeli, Adıyaman, Muş, Elazığ, Burdur, Hatay, Balıkesir, İstanbul, Çanakkale, Manisa, İzmir, Isparta, Uşak, Bursa, Yalova, Bilecik, Karabük, Çankırı, Bartın, Amasya, Tokat, Tunceli, Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kırşehir ve Kırıkkale 1.dereceden deprem bölgeleridir.

Türkiye’deki en faal fay hattı Kuzey Anadolu fay hattıdır. Van’dan başlayıp Doğu Anadolu, Kuzey Karadenizden Marmara’ya kadar uzanmaktadır. En riskli bölge Marmara bölgesi, İstanbul’dur. Bir diğer riskli bölge ise Ege bölgesidir.