Ülkemizde hangi madenler çıkarılmaktadır?

Ülkemizde hangi madenler çıkarılmaktadır? En fazla bulunan maden hangisidir?

Ülkemizde demir, bakır, civa, fosfat, volfram, krom, kükürt, boksit, bor, linyit, alüminyum, manganez, antimon, çinko, kurşun ve uranyum gibi madenler çıkarılmaktadır. Ülkemizde bu madenleri işleyen fabrikalar da bulunmaktadır. Mesela alüminyum ve boksit Seydişehir Alüminyum Fabrikası’nda işlenmektedir. Demir Ereğli, Karabük ve İskenderun Demir-Çelik fabrikalarında işlenmektedir.

ülkemizde birçok maden türü vardır bor altın kömür bakır cıva çinko kurşun gibi maddeler ağırlıktadır.

Ülkemizde birçok maden mevcuttur. En çok bulunan maden ise bor madeni ama lozan antlaşması gereği 2023 e kadar bor çıkartamiyoruz. Çok değerli bir maden ve ülkemizde çokça bulunmaktadır. Demir , bakır , kömür , linyit vb. Birçok maden vardır ülkemizde. Özellikle doğu bölgemizde birçok maden cevheri bulunur. Aynı şekilde güneydoğu Anadolu bölgesinde Elazığ/Mağden bölgesinde de birçok maden mevcuttur.

Ülkemizde bakır ,civa ve bunun gibi madenler çıkartılır.Fakat bir maden vardır ki Dünyada %65 ine sahip olduğumuz bor madenidir.

Kömür en yaygın madendir en çok kömür madenciliği yapılmaktadır

kömür,doğal gaz,bor,linyit,bakır,civa,asfaltit vb madenler çıkartılır.Dünyanın %75 e yakın bor potansiyeli ülkemiz sahiptir.Kömür de en çok ürettiğimiz madenlerden biridir.Son zamanlarda doğalgaz da çıkartılmaya başlandı.

Demir, bor,civa, bakır, kömür, linyit,asfalt, kobalt,çinko, kurşun.

bor civa kömür kurşun çinko demir ve bir çok maden çıkarılmaktadır.

Ülkemizde demir, bakır, krom, boksit, bor, kükürt, kurşun, çinko, linyit, kobalt, asbest gibi madenler çıkarılmaktadır. Aslında çıkarılan madenler olarak çok zengin bir ülkeyiz.

ülkemizde demir,krom,bakır,kurşun,manganez,bor,civa,asbest v.b madenler çıkarılmaktadır.Doğu Anadolu maden rezervi bakımından önde gelir.

Bakır , Bor , Bir kısım kömür ve Bir kısım Petrol vardir Ama cogunlugunu cikartip işleyemiyoruz

Bor madeni genellikle bildim güzel madendir kömür rezerif fazla bol kömür mevcut

Ülkemizde kömür, bor, bakır, çinko, uranyum, demir, kurşun, altın, gümüş ve kükürt gibi birçok maden çıkarılmaktadır.

Türkiye yeraltı kaynakları bakımından zengin bir ülkedir. Türkiye' de çıkarılan madenler ve çıkarılan iller şöyledir;

-Bakır: ülkemizin en zengin maden yataklarından biridir. Bakır yataklarımız karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. artvin,kastamonu,rize,giresun da yataklar bulunmaktadır.

  • Krom: krom sağlam olduğundan genellikle eşya yapımında kullanılır. ethiye, Köyceğiz, Denizli, Alacakaya (Guleman) (Elazığ), Bursa, Eskişehir, Adana, Kayseri, Mersin, İskenderun, Kahraman Maraş, İslahiye, Kopdağı şehirlerinde çıkarılmaktadır.
  • Bor: ülkemiz bor açısından oldukça zengindir.Balıkesir, Susurluk, Bigadiç çevresi ile Kütahya, Emet ve Eskişehir çevresinde çıkarılır. Çıkarılan mineraller Bandırma’daki tesislerde işlenir.
  • Kükürt: gübre ve boya sanaayinde oldukça fazla kullanılır. Ülkemizde kükürt yatakları Keçiborlu (Isparta) ve Milas (Muğla) çevresinde bulunmaktadır.
  • Mermer: Ülkemiz de mermer de oldukça fazla bulunmaktadır. Afyon, Kütahya, Marmara Adası, Kırşehir, Tokat ve İzmir çevresinde çıkarılır. Yurt dışına ihracatı yapılır.
  • ">

    Bakır krom demir doğalgaz kömür kükürt mermer bor çinko kurşun altın vardır

    ülkemizde krom kömür bakır gibi madenler çıkarılmaktadır bunun yanı sıra dünya genelinde en çok bor maden yatağı olan milletiz