Ülkemizde heyelan hangi bölge ve illerin de görülmektedir?

Ülkemizde heyelan hangi bölge ve illerin de görülmektedir?

Heyelan Doğu Karadeniz bölgesinde görülür. Dik yamaç yoğun yağmur olan illerde Rize Artvin Giresun Trabzon vb illerde görülür.

Türkiye’de heyelanın en çok görüldüğü bölgeler İç ve Doğu Anadolu bölgeleri olduğu gibi en çok da Karadeniz’de, Karadeniz Bölgesi’nde de yoğunlukta Doğu Karadeniz bölümünde görülmektedir. Heyelan toprak kayması olayıdır. Dolayısıyla en fazla yağış alan bölgelerde görülür. Özellikle Rize, Giresun ve Artvin’de sık rastlanır.

Heyelan engebelli bölgelerde yağışın almasıyla şişen toprağın çökmesi ile oluşan doğal olaydır. Ülkemizde heyelan, yağış oranının 2000 mm üzerinde olan doğu karadeniz bölgesinde Rize’de daha fazla görülmektedir.

Ülkemizde heyelan genellikle Trabzon, Rize, Ordu, Samsun gibi Karadeniz bölgesinde yağış alan ve yükseltinin fazla olduğu yerlerde görülür. Heyelan toprak parçasının aşağı kayması olayıdır ve heyelandan korunmak için ağaçlandırma oldukça önemlidir.

Heyelanlar daha çok Karadeniz bölgesinde meydana gelir nedeni ise yağış oranı çok fazla ve eğim çok fazladır.Giresun,Artvin,Rize …