Ülkemizdeki beyin göçünün sebepleri nelerdir?

Ülkemizdeki beyin göçünün sebepleri nelerdir??

Ülkemizde maalesef ki ilime, bilime ve fene yeteri kadar değer verilmediği ve bilim insanlarına gereken imkânların sağlanmadığı için bir çok bilim insanı yurtdışına beyin göçü gerçekleştiriyor.

beyin göçü insnanın artık bir ülke ile ilgili bir umudunun bir hayalinin olmamasından kaynaklanır. Kişi aklen hayalen nerde rahat edebilecek ise o yöne doğru gitmek ister. Başka ülkelerde ise daha iyi şartlar bulunuyor ise kişinin gidebilme olasılığı var ise bunu değerlendirir. Ve oradaki rahat refah onun huzurunu, mutluluğunu, hayallerini etkileyeceği için kişiler genellikle ruhen daha huzurlu daha mutlu oldukları yerde bulunuyor. Bu yüzden de beyin göçlerini ortaya çıkarıyor. Bu koşula ulaşabilen her insan her konuda maddi manevi olarak refaha ulaşmak göç ediyorlar. Orada bulunan koşullar ve bu koşulların daha kolay olması kişinin ideallerine uygun olması beyin göçünü kaçınılmaz kılıyor. ülkemizde bir çok insanın görüşü bu yönde gittikçe yaşam koşullarına bağlı olarak göç isteği artıyor. Fırsat ve imkanı olanlar bunu gerçekleştiriyor ve gerçekleştirdikten sonra beyin göçü oluyor. İnsanlarımız yaşam koşullarını zorlu buldukları için böyle bir şey tercih ediyorlardır. Her ne kadar zor bir durum olsa da beyin göçü ülkemizi iyi etkilemiyor.

Ülkemizde beyin göçünün birinci nedeni tabii ki de ekonomik kaygılar. İkincil olarak, insanlar Türkiye’de yeteri kadar hayal kuramıyor. Kursa bile o hayallere ulaşma imkanları Türkiye’de mevcut değil. Bu sebeple de yurtdışına çıkmak zorunda kalıyorlar.

Ülkemizde ne yazık ki ekonomik kaygılar ve aynı şekilde bilimsel araştırmalarını yapacakları kaynaklara ulaşım sınırlı. Yurt dışında daha kıymet gördüklerini düşünüp gidiyorlar. Umarım geri dönerler de ülkemiz güçlenir. Beyin göçü en kötü şey bence.

İnsanlar sefaletten ve baskıdan kaçıyor. Bu artık bilinen bir gerçek. Avrupa ve Amerika’da çok daha iyi hayat standartlarında iyi bir maaşla çalışmak varken neden Türkiye’de asgari ücrete yakın bir maaşa sürünsünler? Ülkenin çoğu zaten asgari ücretli. Asgari ücretten fazla alanlar da aslında çok da bir şey kazanamıyor. Yahu maaşın yarısı kiraya gidiyor. Doğalgaz, elektrik su da kalanını eritiyor. Ne yapsın insanlar? Böyle bir ülkede beyin göçünden daha doğal bir yey yoktur. İşsizlik kısmına hiç girmedim.

Ülkemizdeki beyin göçünün sebebi kalitesizlesen eğitim seviyesi bu sebeprmten dolayı daha iyi yaşam koşulların oluşturmak için beyin göçlerin gerceklesir

Ülkemizdeki nitelikli ya da niteliksiz hiç fark etmez beyin göçünün ilk sebebi ekonomik beklentilerdir. Karnı doymayan her kim olursa olsun gözü hep dışarıda olur.

Ülkemizdeki Beyin Göçünün Bence en Büyük Sebebi Finans Burada aldıkları Maaş Tatmin Etmiyor İnsanlari Daha Fazla Kazanmak Varken Aza Tamah Etmiyorlar Tabi Birde Ülkemiz bunun İçin Herhangi Bir Önlemde almıyor.