Ülkemizdeki ekonomik sıkıntı nasıl önlenir?

Ülkemizde ciddi bir ekonomik sıkıntı yaşanıyor.Bu sıkıntıyı önlemek için neler yapılmalıdır?

Eğer öncelikle eğitime destek verilir ise , o zaman ekonomi düzelir. Çünkü her yıl milyonlarca genç, yerine oturmamış bir eğitim sistemi yüzünden heba oluyor.

Ülkemizde ekonomik sıkıntı için üretim artması gerekir fakat bana göre ülkemizde olan tüm sıkıntıların sorunu eğitim kaynaklıdır. Bu yüzden en temele inerek eğitimde yenilik yapılmalıdır. Yapılan sıralamalarda ülkemiz eğitimde en altlarda yer alıyor. Eğitime verilen destek kısa vadede çok bir şey vermeyebilir ama uzun vadede çok iyi bir gelecek sağlayacaktır.

Ülkemizde olan ekonomik sıkıntıları atlatmak için bizlerin ekonomiye can vermemiz gerekiyor. Ekonomik olarak güçlenmek istiyorsak bu ülkeye istihdam şarttır.

Ülkemizde ekonomik yönden sıkıntı çekmektedir. Bunun temel nedeni eğitim sistemidir. Eğitime biraz daha destek ve önem verilmesi gerekiyor.

Ülkedeki ekonomik sıkıntının giderilebilmesi için dışa bağımlılığın minimum seviyelere inip, öz kaynak kullanımının yaygınlaşması gerekir.

Her şeyden evvel yapılan maddi sarfiyatın önüne geçilmeli. Gereksiz harcamalar önce devlet dairelerinden başlanmak suretiyle tüm kurumlarda kısıtlamalı. Akabinde millet vekili maaşları,genel müdür maaşları, daire başkanı maaşları düşürülmeli. Makam ve mevki sahiplerinin yaptığı harcamalar ( araç tahsisi , yakıt vb. ) kontrol altına alınmalı. Gerekirse milyon lira olan makam araçları satılıp yerine daha düşük fakat sağlam olan araçlar alınmalı. Belediyelerdeki ihaleler itina ile tek tek gözden geçirilmeli ve belediye başkanı/başkan yardımcısı veya herhangi bir belediye çalışanıyla akrabalığı/yakınlığı tespit edilen ihale sahiplerinin mal ve mülklerine ihaleye fesat karıştırmak suçundan el konulmalı. Bütün bu tedbirlerden elde edilen geliri devlet elinden açılan fabrikalarda sermaye olarak kullanarak üretim yapılmalıdır. Daha sonrasında zaten ekonominin düzeldiği görülecek ve sonraki yıllarda eğitim,bilim ve teknolojiye yatırım yapılabilir. Örneğin ülkede yazılım okulları açılabilir. Ücretsiz eğitim verilecek olan bu okullardan mezun edilen bireylerin en az 5 yıl devlet nezdinde yazılım,oyun vb. projelerde görevlendirilerek burdan edilen kârın devlet hazinesine aktarımı sağlanarak ekonomide dünya devi olunabilir. Çok da imkansız değil. Fakat yazının sonlarındaki cümleler her ne kadar hayali de olsa fark ettiğiniz gibi ilk baştaki savurganlık önleme çalışmalarından sonra kolayca gerçekleşebilir

Ölü bir ekonomiden bahsediyoruz. İçler acısı belki bunu söylemek ama, bir şeylerin gereğinden x100 kat daha iyi gitmesi gerek ki ekonomi iyi bir yerlere gelsin

Ekonominin düzelmesi için öncelikle dışa bağımlılığı azaltmak yerli üretimi artırmak getekir ne kadar çok üretim yapılırsa yeni işyerleri fabrikalar yapılırsa o kadar çok kişi iş sahibi olur.Devletin bütün kurumlarında ayrıca tasarrufa gidilmeli yapılan gereksiz harcamalar ekonomiye faydalı işlerde kullanılabilir.

Dışa bağımlılığı azaltmalı ihracatı artırmalıyız.Ekonomik sıkıntı dolar ile birlikte vurmaktadır.Dolar ile işlem yapılmasa her ülke kendi para biriminden ticaret yapsa ekonomik olarak bir problem çekileceğini düşünmüyorum.