Ülkemizin dinlediğini anlama konusunda kötü olmasının nedeni nedir?

İstatistiklere göre ülkemizde okuduğunu anlama ve dinlediğini anlama konusunda ülkemiz oldukça geride sizce bunun nedeni nedir? Bu sorun nasıl çözülebilir? Siz bu konuda kötü olduğunuzu düsünüyor musunuz?

1 Beğeni

Kişilerin kitap okumaması , okuduģu şeyleri önemsiz deģerlendirip dikkatli olmayışı bu nedenlerden bazıları.

2 Beğeni

Az ve yetersiz kitap okuduğumuzda dolayı anlama ve konuşma kapasitemiz ülke genelinde normallerin altında bir seviyede geziyor. Anlama eksikliğindeki tek etken kitap okumamaktır.

İnsanlar karşısındaki kişiyi sadece sıra kendine gelecek diye dinlerler. Bu ülkemizin büyük çoğunluğunda böyledir. İnsanlar karşısındaki kişinin ne söylediğini önemsemezler konuşma sırası beklerler. İnsanlar biraz daha bilinçlenip hoşgörülü ve empatili olabilirlerse, birbirlerini kırmamaya çalışırlarsa ve tabii ki kitap okurlarsa ortada sorun kalmaz. Birine önemli bir olay anlatmıyorsam tüm dikkatimi vermeye çalışırım çünkü arkadaşım, ailem, partnerim kim olursa olsun benim için her söylediği önemlidir.

1 Beğeni

Kitap okuma oranlarına göre değişir. Kitap okuyan bir kişi iyi bir dinleyicidir.

Sadece kitap okumaya bağlayamayız. İnsanlar dinlediğini anlamıyor çünkü dinlemiyorlar. Yeni bir şey öğrenmek istemiyorlar diye düşünüyorum.

Yeterince kitap okunmaması birinci nedenidir.

İkinci nedeni ise odaklanma sorunu.

Çok basit. DİNLEMEMESİ. insanlar dinlemiyor ki sadece dinliyormuş gibi yapıyor.

En basiti olarak cahilliktir çünkü her şeyi kendisinin bildiğini sandığı için karşı tarafı dinlemez

kitap okuyup bilgi dağarcıgını geliştirmemesinden kaynaklanıyor birde dinlediğini düşünüyor fakat dinlemiyor sadece kendi düşüncesini empoze etmeye çalışıyorlar

Ülkemiz olaylara çıkar amaçlı baktığı için karşıdakini dinlemek yerine kendi kafasındakini söyleme peşindedir . Daha çok yol kat etmemiz gerekmekte .

Çok az okuduğumuz ve kitap eksikliğimizden dolayı anlama ve konuşma becerilerimiz ulusal normal seviyenin altındadır. Anlama eksikliğinin tek nedeni okumamaktır.

çünkü kafa sürekli başka bir yerde sadece bir şeyi okumaya odaklanmıyor ve sadece bir şey dinlemeye odaklanma the için anlayamıyor.

Çünkü insanlar sadece kendilerini düşünüp karşı tarafı umursamadan konuşuyorlar.

İnsanlarımız gerçekten dinleme olayını gerçekleştiremediği içindir. Genel bir dikkat eksikliği söz konusudur. Karşımızdaki insanın sözleri yerine göz rengine, saçına vs. odaklanıyoruz.

Bence çok az kitap okumak hatta bazen hiç okumamak tan kaynaklanıyor buna çözüm bulmak lazım

1 Beğeni

Çünkü insanlarımız dinlemeyi bilmiyor ve dinlemeden cevap vermeye çalıştıkları için anlamıyor.

Çünkü toplumda hoşgörü yok bize benzemeyi otekilestirip fikirlerine saygı duymuyoruz.tamamen önyargılardan ibaret olduğunu düşünüyorum.insanlar tamamen narsist kimse kimseyi dinleme noktasında tahammülsüz davranıyor.

Okumuyorlar . Bir yazarın düsüncesini bilmiyorlar bilmek istemiyorlar merak yok . Okuyunca ne olacak diyorlar . Ama hayattan zevk almıyorlar .

Beynimizi başka şeylerle çok doldurduğumuz için olabilir.Örneğin teknolojik aletler en büyük sorun diye düşünüyorum.