Uludağ pilavı nasıl yapılır? Hangi malzemeler kullanılır?

Uludağ pilavı nasıl yapılır? Hangi malzemeler kullanılır?

Bursanın meşhur yemeğidir. Malzemeleri şu şekildedir.
Malzemeleri:
3 su bardağı pirinç
100 gram tereyağı
2 su bardağı kestane
2 adet kesme şeker
1 su bardağı haşlanmış kuşbaşı et
1 çorba kaşığı kuru üzüm
1 adet havuç
Tuz
Karabiber
Tarçın
Yenibahar
Yapılışı:
Pirincimizi yıkayalım ve yaklaşık olarak 1 saat kadar tuzlu suda bekletelim. Bir saat kadar beklemeden sonra suyunu süzüp iyice yıkayalım. Kestaneleri de fırına atın pişsin.
Tencereye tereyağı koyalım ve pirinci ekleyip güzelce kavuralım. Pirinci kavurduktan sonra üzerine fırında pişirdiğimiz kestanelerimizi ekleyelim. Birazcık karıştırıp 3 bardak sıcak su, kesme şekerleri, eti, 1 çorba kaşığı kadar üzümü ve çubuk şeklinde incecik doğradığımız havuçlar ilave edelim ve güzelce karıştıralım. Yaklaşık olarak 20 dakika kadar kısık ateşte olmak şartıyla pişirelim. Pilavımız piştikten sonra portakalın kabuğunu incecik şekilde rendeleyelim ve ilave edelim. ÜZerine tarçın, yenibahar ve karabiberi ilave edip iyice karıştırıp veya servis tabağında üzerine baharatlar ekleyip sunabilirsiniz. Afiyet olsun.

Uludağ pilavı yapımında kullanılan malzemeler şunlardır:
3 su bardağı pirinç
100 gram tereyağı
2 su bardağı kestane
2 adet kesme şeker
1 su bardağı haşlanmış kuşbaşı et
1 çorba kaşığı kusu üzüm
1 adet havuç
1 adet portakal
1 çay kaşığı tarçın, yenibahar, karabiber ve tuz
Uludağ pilavının yapılışı şu şekildedir: İlk önce bir tencerede yağı eritelim ve pirinçleri ilave edip, kavuralım. Fırında pişirilmiş 2 su bardağı kestaneyi, kavrulan pirince ilave edelim. Daha sonra üzerine 3 su bardağı sıcak su, 2 adet kesme şeker, 1 su bardağı haşlanmış kuşbaşı et, 1 çorba kaşığı kuru üzüm, 1 adet havucu ilave edelim ve karıştıralım. Yaklaşık 20 dakika kısık ateşte pişirrelim. Ateşten aldığımız pilava 1 adet rendelenmiş portakal kabuğu, 1 çay kaşığı tarçın, yenibahar, karabiber ekleyelim. Uludağ pilavımız hazır. Afiyet olsun.

">