Uluslararası Kızılhaç Komitesi nedir?

Uluslararası Kızılhaç Komitesi nedir?

Cenevre, İsviçre merkezli bir insani yardım kuruluşudur.

Cenevre, İsviçre’yi merkezi kabul eden bir yardım kuruluşudur ve üç kez de Nobel Barış Ödülü almıştır.

Cenevre, İsviçre merkezli bir insani yardım kuruluşu. 1949 yılındaki Cenevre Sözleşmeleri ve 1977 tarihli Ek Protokoller (Protokol I, Protokol II) ve 2005 yılındaki Protokol III ile ve taraf devletlerin imzası ile ICRC uluslararası ve iç çatışmalarda kurbanları korumak için yetki almıştır. Kurbanlar savaş yaralıları, esirler, mülteciler, siviller ve diğer muharebe dışı zarar görenler olarak sayılabilir.

Cenevre, isviçre merkezli bir yardım kuruluşudur uluslararası insani bir harekettir. Silahlı çatışma sırasında mağdurların yaşam ve onurunu korumak temel amaçtır

">

_Uluslararası Kızılhaç Komitesi nedir?_

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, 17 Şubat 1863 tarihinde İsviçre‘nin Cenevre isimli şehrinde Henry Dunant tarafından kurulmuştur. Cenevre ayrıca Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin genel merkezi olma özelliğine sahiptir. Yardım amacı ile kurulmuş bir örgüttür. İmzalanan sözleşmeler ile hem uluslararası hemde yaşanan iç çatışmalarda olumsuzluklarla karşılaşan kişilere kucak açma hakkına sahip olmuştur. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu ve dünya çapında ayriyeten bulunan diğer 186 Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri ile hep beraber Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi'ni devam ettirmektedirler. Global anlamda en ünlü kuruluşlardan biri olma özelliğine sahiptir. Ayrıca köklü bir tarihi vardır. Günümüzde ise Peter Maurer başkanlığını, Yves Daccord da genel müdürlüğünü yürütmektedir.