Ümmetçilik nedir?

Ümmetçilik nedir? Bu akım ne zaman başlamıştır? İşe yaramış mıdır? Ne zaman son bulmuştur?

 • 19. yüzyılda Osmanlı Devletinin yıkılma sürecini uzatmak için oluşturduğu akımdır.
 • Kendi kanından olanı korumak yerine belli bir görüşteki insanları savunmak

 • 19. yüzyıl içerisinde İslam dinine mensup liderler tarafından ortaya atılmış olup, İslam’a bağlı kişilerin birlik ve beraberliğini pekiştirip bu dine bağlı kişileri ortak bir noktada tutmayı hedefleyen akımdır.
 • Ümmetçilik Osmanlı Devleti’nde etkili olan siyasi bir düşüncedir. Özellikle 2. Abdülhamid Osmanlı Devleti’nin yıkılmasını önlemek için ümmetçilik düşüncesiyle hareket etmiş ve halifelik gücünü kullanmak istemiştir. Ama Fransız İhtilâli ile çıkan milliyetçilik fikri yüzünden etkili olamamıştır.

  oğan, sülale veya topluluk demektir. Ümmet, İslam toplumunun tamamını ifade eden kavram. Ümmetçilikte kişilerin milliyetleri yerine dinleri önemlidir. Birden çok millet din duygusuyla bir arada tutulabilir. Semavi dinlere ina­nan kişiler ümmetçilik kavramı içine girmektedir.

  Türkiye’de ise ümmet kelimesi ile İslam’a inanan tüm Müslümanlar anlaşılmaktadır. Dolayısıyla dünyadaki bütün Müslümanlar ümmet olarak algılanmakta ve fikri tartışmalarda hep bu ifade edilmektedir.

  Ümmetçilik anlayışı, Osmanlı’nın son zamanlarında ortaya çıkmış bir fikir akımıdır. Fakat tutmamıştır. Zira, Müslümanlar Osmanlı’yı Hıristiyanlarla birlikte arkadan ihanet edince gerçekleşmesi imkansız hale gelmiştir.

  ümmetçilik islamcılık olarak yer alır,19.yüzyılda fransızların yaydığı milliyetçilik akımı tarafından kuruldu

  Osmanlı zamanında ortaya çıkan Ümmetçilik kendi ırkından kanından olanı korumayı ve savunmayı anlatan akımdır.

  Osmanlı Devletinin son yıllarında ortaya çıkan Ümmetçilik düşüncesinin diğer bir adı da İslamcılık’tır. Her ne kadar Arap isyanları bu düşüncenin temelsizliğini ortaya koysa da günümüzde bile bu düşünceyi besleyen insanlar bulunmaktadır.

  eskiden Osmanlı devleti yıkılırken bu süreci uzatmak için yapılan bir akımdır.

  diger populer cilik’ten daha cok seviyorum bunu, en azindan millet, irk, renk gibi secilemeyen ve degistirilemeyen ozellikler uzerinden birlik saglamaya calisan, daha asiri durumlarinda bu ozellikler uzerinden ustunluk tanimlayan bir ideolojiye kiyasla ummetcilige adapte olmak daha kolay: zira cogunluk tarafindan kabul gormemi engelleyecek bir yanim varsa, entelektuel cabalarla “gercegi bularak” kurtulma umudum var. milliyetcilikteyse doneklige o kadar musamaha edilemiyor. zamaninda bir gayrimuslimin hak yolunu buldum dedikten veya kucuk yasta dedirttirildikten sonra veziri azam olabildigi bir cografyada, modern ulus-devlet baglaminda ataturk milliyetciliginden cok (daha dogrusu kafalardaki o imajdan cok) ziya gokalp turkculuguyle buyumemiz de pulitzer’e layik guzel bir detay degil mi azizim?

  Aynı dine mensup milletlerin birleşmesi olarak karşımıza çıkıyor. Hatta bu islam dini ile alakalı. Osmanlı devleti yıkılma döneminde avrupa ülkelerine karşı savaşmak için kendi din yoldaşları ile birleşme güç oluşturma düşüncesi ile bu akım ortaya atılmıştır.

  Ümmetçilik kendi dininden olanı koruma bir güç birliği oluşturma denebilir.Faydası olmadığı gibi Osmanlıyı zayıf düşürmüş sonunda da çöküşü gelmiştir.Benim kanımca Türkçülük izlenmesi gereken yoldur.

  parçası olduğu oluşumu seçmediği ırkıyla değil, seçtiği diniyle tanımlayan müslümanların görüşü. sosyal, biyolojik ve/veya statü ölçekli tesadüfi, bazen de konformist kardeşlik kafasından uzak olurlar.

  Osmanlı devletinin son yıllarında yıkılmayı engellemek amacıyla oluşturduğu bir ilkedir.