Üniversite okumak meslek sahibi olmak için yeterli mi? (Bölüm 1)

Üniversite okumak meslek sahibi olmak için yeterli mi?

üniversite okumak meslek sahibi olmaya yeterli değil zaten üniversitede sana temel seviyede bilgi veriliyor bunu kendin geliştirerek o konuda bilgi sahibi oluyorsun böylece mesleğini yapabilecek konuma geliyorsun hep böyledir.

Yeterli değil ama üniversite okumadan meslek sahibi olmakta oldukça zor olur bence. Verilen eğitimin yanında senin ne kadarını aldığının da önemi var. Her ne kadar tam yeterli olmasa da güzel bir meslek sahibi olmamın büyük bir kısmını üniversite okumak oluşturur diye düşünüyorum.

hayır şu dönemde asla yeterli değildir. İnsan artık hayalindeki mesleği değil iş bulabileceği mesleğe yöneliyor.

Bence yeterli değil.Universitede temelini öğreniyoruz belki ama pratiğe dökmeden olmuyor.Mutlaka okuduğun alanda deneyim kazanmalısın.Staj yapmak,uygun yerlerde gönüllü çalışmak ayrıca yabancı bir dilde ekleyerek mesleğimizi çok daha iyi yerlere getire bilmek çok önemli.Herkes iyi ve ya kötü bir şekilde üniversiteden mezun oluyor,diğerlerinin içinden sıyrılmak için daima çalışmak,çabalamak gerekir.Hele ki şimdiki zamanda kendini geliştirmezsen çok geride kala biliyorsun (eğer tanıdık,torpil vs yoksa).

Tabikide yeterli değil. Eğitim kadar pratik de lazım her şeyi kitabda öğretmiyorla. Bazı üniversite bölümlerinin iş bulma imkanı çok azken bazılarının daha kolay.

Üniversite hayatı sırasında zorunlu stajlar dışında uzun süreli çalışma deneyimi edinmeyenler, okulları bittikten sonra çalışma yaşantısına başlamakta zorluklar çekiyorlar.

sadece okumakla olsaydı herkez meslek sahıbı olurdu mezun olduktan sonra birşeyleri basarmak zorundasın bir karıyer planlaman lazım ve onun uzernde calısman lazım heryere burnunu sokum ögrenmek lazım okudun tamam ama calısarakta bişileri basarman lazım zorlukları basarman ve her zorlugun ustunden gelmen lazım baslakam bitirmenın yarısıdır

Ülkemizde eğitim kalitesizliği yadsınamaz bir gerçek bu durum bireysel çapayı daha ön plana çıkartıyor üniversite imkanlarının bir çoğu yetersiz kalıyor mezun olduktan sonra meslek ve maddi kazanç kısmına denecek bir şey yok beceri, girişkenlik ve dayı faktörü devreye giriyor , ülkenin gerçekleri bu durumda dünya da ilk 500 e giren 1 tane ilk 1000 e giren 9 üniversitemiz var.

Değildir kişi kendini geliştirmeye devam etmelidir. Dil öğrenmek kurslara katılmak sertifikalar almak önemlidir.

Türkiye de üniversite okumak meslek sahibi olmaya yeterli değildir lakin torpil lisesinden mezun iseniz işiniz garantidir. Meslek yüksekokullarında kaliteli kalifiye eleman yetiştirmek lazım her şey üniversite değil…

Değil. Çünkü: İnsan ne kadar okursa okusun master da yapsa kedini o iş üzerinde geliştirmedikçe meslek sahibi olması çok zor hatta imkansız denecek kıvama gelebilir. Bundan dolayı sadece kitaplarda görünen şeylerle okumak olmaz sınavlarda iyi not alarak meslek sahibi olunmaz. Meslek işi görerek işe bir çaba göstererek zorlanarak belki zorlanmıyarak öğrenilir. Gerekirse o işe çıraklık olarak başlayıp o işe ustalık ile bitirebilir. Ülkemizde onca üniversite mezunu mesleği olmayan kişiler var.

Başka bir ülke iççin konuşacak olsaydık evet üniversite okumak meslek sahibi olmak için yeterli olurdu ancak “söz konusu türkiye olunca dönen torpilin haddi hesabı yok o yüzden meslek sahibi olmak yetmiyor maalesef Ankarada dayınız olması lazım yada yandaş olmanız lazım yoksa zor bu ülkede alnın hakkına göre bir durum yok buna sebep olanların Allah bin belalarını versin gün yüzü görmesinler”

Üniversite okumak meslek sahibi olmak için yeterli değil bence. Ama okumak da şart. Bitince üzerine sizn ekleyeceğiniz şeyler stajlar kurslar seminerler falan filan. Torpille işleyen bir ülkede bunlar da boşa da yapmadan da olmuyor.

Üniversite okumak iyi bir yer gelmek için yeterli maalesef değil. Okumadan baba parasıyla da meslek sahibi olan insanlar var.

Verilen alınan eğitime bağlı. Mesela üniversiteye kadar yabancı dil öğrenir ise onun üzerinden bir başka eğitim alıp meslek edinilebilir.

tabikide değil. Çoğu üniversite mezunu var ve yıllar geçse de hala çalışamayan ve yine üniversite mezunu var marketlerde orda burda asgari ücretle veya daha düşük bir maaşla çalışan o yüzden üniversite okurken çok iyi düşünüp çok iyi kararlar vermemiz lazım iyi bölümleri araştırıp daha çok çalışıp bu şekilde bir seçim yapılmalıdır.

maalesef Türkiye şartlarında yeterli değil ıssızlik oranı çok fazla ve bunları en büyük oranı üniversite okuyan kişiler gerçekten üzücü bir durum herkes büyük umitlerle okulunu okuyor ama sonrası çaresizlik umutsuzluk Türkiye’deki gençler umutlarını yitiriyo

Artık yeterli değil. 10 parmağında 10 marifet gerekli.

Günümüz üniversite eğitimi zorunlu eğitim sistemimizdeki ilkokul, ortaokul, lise gibi sıradanlaştı. Nitelikli bir iş meslek sahibi olmak isteyenler artık yüksek lisans dahi yapsalar dahi bir meslek sahibi olamıyorlar.