Üniversite ve Bölümler

İyi bir üniversite de kötü bölümde okumak mı yoksa kötü bir üniversite de iyi bölüm okumak mı?

Sanırım günümüz de pek farketmiyor artık. Hangi bölüm ve hangi üniversite olursa olsun ya iş bulunamıyor ya da bulunan işte verilen emeğin karşılığı alınmıyor.

Bölüm güzel olunca iş imkanı şansı daha yüksek olur. Artık sayısını çoğumuzun bilmediği kadar çok üniversite var. Belli başlı okullar dışında çok bir önemi kalmadı. O yüzden bence bölümü iyi tercih etmelisiniz derim.

Kısmetin nereden geleceği belli olmuyor iyi veya kötü olarak adlandırmak bana pek doğru gelmedi. Fakat köklü bir üniversite mezunu olmak tabikide daha avantajlıdır.

Liseyi kötü bir yerde okuyup iyi bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz ama kötü bir üniversitede bölüm okuduğunuzda her hangi bir yere cv vereceğinizde sizin için iyi olmayabilir. İyi bir üniversite kazanmaya çalışmak saha mantıklı gibi.

Aslında bölümden bölüme değişen bir durumdur. Örneğin mühendislik bölümü iyi bir üniversite de okunması şart olan bir bölümdür. Çünkü mühendislik de özel sektörde daha belirgin bir bölümdür. Ama öğretmenlik gibi bölümlerin hangi üniversite de okuduğun önemi yoktur çünkü her halükarda kpss ye girip atama bekleyeceğin için hangi üniversite de okuduğun farketmez.