Üniversitede yaşanan sorunlar nelerdir?

Üniversitede yaşanan sorunlar nelerdir?
">

ilk defa ailenden ayrı kalmak insanı ilk başlarda çok üzüyor. Devamsızlık yapmayı sürekli hale getirirsen başına dert oluşuyor.
Vize ve finallere çalışmayı son haftaya bırakırsan en büyük sıkıntısı bu bence vicdan azabıyla yaşıyorsun ve dersten geçip kalacağın muamma oluyor.
Üniversitede lisedeki gibi samimi arkadaş bulmak gerçekten çok zor herkes kendi çıkarı peşinde koşuyor. Ve insanlara kolay inanmaman gerekiyor.
En büyük problemlerden biri de arkadaş ortamın tam ders çalışacağın sırada bir yerlere giderlerken seni de çağırıyorlar açık ve net hayır demeyi bilmen gerekiyor. Diğer türlü gerçekten işin zor sürekli alttan ders alır dönemini uzatırım.
Hocalarla aranı iyi tutmak için çalışman gerek lisede ki gibi hocalar seni tanımıyor hocalar seninle ilgilenmiyor birşeyleri öğrenmek istiyorsan sen hocaların peşinde koşmalısın…
Birde sınav sistemi lisedeki gibi değil bir dönem işlediğin bütün kitaptan sorumlu oluyorsun ve sınav sorularının sayısı çok az örneğin 2 yada 3 soru oluyor ve sen konulara hakim değilsen derse gitmediysen sorunun nereden geleceğini bilemiyorsun. Bütün kitaba çalışmak zorundasın. Eğer derste not tutabiliyorsan işin daha kolay oluyor.

Üniversite bence başlı başına çok güzel bir dünya. Hayatınızın en güzel dönemi de olabilir en kötü dönemi de. Bu sizin elinizde. Aileden ayrı yaşamak ve kendi sorumluluğunu alman lazım. Derslerinde başarılı olup sınıfını sorunsuz geçmen bekleniyor senden. Arkadaş grubu bulmak çok zor ve eğer bulur ve onlara takılırsan dersini çalışamazsın ve sürekli alttan ders alman gerekir. Birde paranı idareli kullanmalısın. Herşey şuan için çok pahalı ve aileden gelen ve alıyorsan devletten gelen kredi yetmez çok harcama yaparsan. Aç kalır yada sokakta kalırsın. Herkesle iyi geçinmen gerekecek çünkü kimden nasıl bir yardım isteyecegin de belli olmaz. Ama kimseye güvenme çok sırtından darbe yersin.

Yemek yeme sorunu çok sıra varken zor,farklı karakterde insanlar olduğu için arkadaşlık konusunda anlaşmazlık olabiliyor.

Sosyal sorunlar önde geliyor bence. Acaba sınıfımdaki insanlarla anlaşamayacak mıyım hissi…

En başında aileden uzak kalmak ve sağlıksız besinler tüketmek. Üniversite hayatı uzun ve soluksuz geçer bu dönemde bi sürü ortamlara girip çıkarız bu konuda seçici olmak çok önemlidir ortamlar sizi yanlış şeylere götürebilir.

aileden ayrılmanın rahatlığı özgürlük ve ardında yapılan hatalar biraz geçim sıkıntısı .Dostluk diye bir şey kesinlikle arkadaşlık falan hepsi yalan hiçbiri kalmıyor okul bitip mevun olunca .Gözlemlediğim kadarı bu kadar.

Ortam yapmada ciddi sıkıntılar yaşanır. Ortam yapmada sıkıntı yaşamasanız bile ortamınızı korumada sıkıntı yaşarsınız.

Aile evinden çıktığınız için tek yaşamaya başlamak bir süre zorlayabilir ama daha sonrasında alıştığınızda önceki hayatınızı yadırgamaya başlayacaksınız. Düzensiz beslenme ve özellikle çok fazla kahve tüketimi Ama en önemlisi yanlış arkadaş seçimleri o yüzden üniversitede arkadaşlarınızı çok iyi seçin.

Aileden uzak yaşamanın zorlukları. İnsanlara ve arkadaş çevrelerine güvenilmemesi gerektiği, ve çoğu gencin yaşadığı parasal sorunlardır.

İlk 1 ay alışma sürecine gidiyor öle hale geliyorsunuz ki kimseyi tanımıyorsun arkadaşın yok aglayacak duruma geliyorsun.

Artık geçmişte üniversite yaşantısı olanlar bile bu sorunuzu hali hazırdaki pandemi sonrasında artık sizin için bu tür bir soru karşısında açıklayamazlar! Pandemiden dolayı Üniversite deneyimi olan kimse yok! Yüz yüze pandemi sonrasında da O eski üniversite deneyim hikayeleri çöp olacak!

Ailen ile ilk defa ayrı kalmak
Yemek sorunu var annen gibi olur mu hiç
Maddi sıkıntı olur
Yeni arkadaşlar ediniyorsun hiç kimse seni tanımıyor tanışmak için zaman lazım sıkıntı dimi arkadaşlar

Pandemiden dolayı artık eskiden olan deneyimlerinde bir anlamı kalmadı! Eğer yüzyüze eğitim açılırsa şimdiki yeni başlayanlar ve ara seviyede eğitimini tamamlayacak olanlar çok farklı bir deneyim edinmeye başlayacaklar… Bence asıl soru; pandemiden sonra Üniversitede yaşanan sorunlar neler olacak diye sorulmalı!

kyk yurdu , yada eve çıkmak ev kirası aile den ayrılmak

Üniversite deyince benim direk aklıma yurt hayatı geliyor. Eğer şehir dışında okuyorsanız ve bu nedenle yurtta kalmak zorundaysanız vay halinize! Öyle insanlarla karşılaşacaksınız ki aynı ortamı bırakın bu dünyada nasıl bunlarla aynı havayı soluyorum deyip kendinize acıyacaksınız. Üniversite ortamı zaten ayrı bir şok! Hayatını çıkarlar üzerine kuran insanlarla karşılaşacaksınız. Hep olumsuz yanları saydım tabiki de olumlu tarafları da var. Belki de hayatınız boyunca karşılaşamayacağınız bilgi küpü hocalarla tanışacaksınız. Farklı şehirdeyseniz bu sizin için büyük bir deneyim olacak. Ailenizden ayrı nelerle başa çıktığınıza şaşıracaksınız ve kendinizle gurur duyacaksınız. Tanıştığınız iyi ya da kötü insanlar hayatınıza olağanüstü değişiklikler getiricek. İyi insanların her biri kalbinizde nadir noktalar bırakacak. Kötü insanlar ise tarifsiz deneyimler bırakacak. Bir insanın karakterinin tam oturacağı bir ortam olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak Üniversite bilginin yanında sosyal yaşamda da size deneyimler kazandıracak olağanüstü bir yer.

Üniversiteye gitmek o atmosferi solumak o kadar büyük bir hayaldi ki benim için kazandığım günü, dün gibi hatırlıyorum. Başka şehir baska mekan yeni arkadaşlar…vs Aile desteği olmadan gittim ben okula. Kalacak yerim yoktu. Pek yurt sever biri değilimdir. Ilk üç gün çok zordu. Şehir hastenelerini yanimda ki bavulla gezip sabahlamıştım, acilde. Sonra bursum yatti ve hemen kendime minik bir ev kiralamıştım. Içine de az çok eşya alip iş bulmaya koyuldum. Ders saatlerine göre gündüz ve gece iki iş ayarladım. Mühendislik zordur, bilen bilir. Hem okudum hem çalıştım. Yalnızlığın tadına vara vara. Çok güzel bir 5 sene geçirdim. Zorlukları elbet vardı, ben bunları bile bile girmiştim o yola. Anlımın akıyla da çıktım. En önemlisi arkadaş ortamı, çünkü herkes özgür kalmanın mutluluğuyla her yola sapabilir. Çoğu da okulu bitiremez zaten. Kadınsan kendini koruman da gerekir ayrıca. Ev sahibine, patronuna, minimum kalbi pis insanlara karşı. Her şeyi dengede tutacak olan sen olduğun için biraz fazla yük biniyor omzuna lakin olgunlaşmak güzel şey. Yine olsa yine aynı eziyetlere katlanıp yine okurum, en baştan.

Üniversite çok güzel bir yer arkadaşlar. Herhangi ciddi bir sorunla karşı kalmasın iz. Kendinizi tanıya bildiğiniz, ifade edebildiğiniz, farklı farklı düşünceden, kültürden, siyasi ideolojiden bir çok insan mevcut. Bu durumda size at gözlüklerinizi çıkarıp objektif bakmaya vesile oluyor. Ha tabii ki buna açık bir insansanız yok eğer değişime açık değil, kendi bildiğinizi yapma gibi bir zihniyete sahipseniz Oxford da da ojusabız yine de değişmezsiniz. Üniversitede ilk iki ay maddi anlamda sıkıntı yaşarsınız eğer bir birikim yapmamışsanız, öncesinde çalışıp para kazanma imkânınız bulunmamışsa bu sıkıntı yaşatıyor. Ondan sonra ya burs çıkıyor ya da kredi böylece üniversite hayatınız kolay yaşabılır hale geliyor. Arkadaş çevresi de zaten sizin karakterinize , eğiliminize ve yönelimlerinize bağlı olarak gelişiyor. İlk zamanlar herkes herkesle bir takılıyor daha sonra insanlar karakterinizin bildikleri için arkadaş çevrenizde öyle şekilleniyor. Derslerde devamsızlık hakkınız mevcut o yüzden sıkıntı çıkmıyor.

Yemek problemi en başta. Adam akıllı bir şey yemek ateş pahası.Özellikle küçük şehirlerde. Yurtta kalıyosan yurt yemekleri genelde kötü ve baştan savma. Pişirmek istesen evde kalıyosan hem hem diğer ihtiyaçlar hem mutfak malzemeleri pahalı…Yani totelde her şey pahalı. Sosyallik yaşamayı geç temel ihtiyaçlarını karşılamak bile zor. Bi de üstüne öğrenci olduğun için toplum tarafından hem ötekileştiriyosun hem de ekstra yaşam şeklini zorlaştırıyolar. Ama herkes öyle değil tabi ki merhametli olan çok insan da var.

Yanlış bir arkadaş çevresi maalesef tüm üniversite yaşamınızı olumsuz etkileyecektir ve tabi doğru insanlarla arkadaşlığınız da ikinci bir aileniz olduğu hissini yaşatacaktır.