Üvey anne veya üvey babaya nasıl hitap edilmelidir?

Üvey annemiz veya üvey babamız varsa ona nasıl hitap etmeliyiz ? Anne ve baba demek doğru mu ? Anne ve baba diyerek kendi öz annemize babamıza saygısızlık etmiş olurmuyuz ?

Herkes istediği şekilde hitap etmekte özgürdü hangi şekilde daha rahatsa o şekilde hitap etmelidir.

Eğer gerçekten anne babalık yapıyor ise anne veya baba denmesinde bir sakınca görmüyorum ben. Tabi kendi anne babamız hayatta değil ise.

Kişiden kişiye değişebilir. Şahsen anne veya baba deme taraftarı değilim. Sonuçta her ne olursa olsun gerçek anne babamızın yerini tutabileceklerini düşünmüyorum. Abla veya abi denebilir.

Ufak yaşlardan itibaren anne ve baba kelimesi aşılanabilir. Fakat belli bir yaşa gelmişse kendisini nasıl rahat hissediyorsa onu söylemeli.

Bence üvey anne babaya abla veya abi veyahut amca teyze diyebilirler. Anne baba demek doğru değildir bana göre.

Evet birazda saygısizlik etmiş gibi oluruz. Çünkü kuran-i kerimde allah şöyle buyurmuş. Kim başka kişeye anne yada baba der. Kendi baba ve annesini görmezden gelirse… diye devam ediyor tam hatırlayamadım ama böyle hem gerçek annemiz yada babamız bunu duyduğunda üzülebilirler.

Bazı insanlar üvey anne ve üvey babasını sevmezler.Üvey anneye abla ,teyze ve üvey babaya amca yada abi diyebilir.

Gerçekten seninle ilgilenip sana ebeveynlik yapıyorlarsa anne baba denebilir . Ama tabi ne isteniyorsa o şekilde hitap edilebilir .

Anne veya baba demek bence hiç doğru değil. Çünkü senin annen yada bir baban zaten var ama eğer samimi iseniz abla yada abi demek daha mantıklı olur aksi takdirde anne veya baba demek sizin kendi ailenizi üzme şeyi bi hayli artar bence abi veya abla en mantiklısı.

Üvey anne ve üvey babaya sorsun size nasıl hitap edeyim diye. Onlar neyle mutluysa kendileri de istiyorlarsa o şekilde hitap edebilirler…

Rahatlıkla anne baba diyebilmeli bir birey eğer onu yetiştiren büyüten üvey anne ve baba ise durum böyle fakat boşanma durumu söz konusu oldu ise tercih bireye kalır sen diyebilir ismiyle hitap edebilir.

Önemli olan kişiyi nasıl gördüğündür , üvey olan ebeveyn sana öz annen veya babandan daha sevecen , anlayışlı , hoşgörülü olabilir böyle olan bir insana da isminden sonra anne , baba veyahut direkte söylenebilir.

Anne babaya , saygısızlık olacağını sanmıyorum, herkes karşısındakine, hitap şeklinde özgürdür. Nice üvey anneler babalar var ki öz anne babadan daha ileri oluyorlar ,çocuklar için. Üvey demek illa kötü olacak anne , baba denmeyecek diye bir şey yok.

Bu hitap toplumsala normların çok ötesinde değerlendirilmeli. Buna kişinin kendisi karar vermeli. Saygı çerçevesinde ilk olarak “abla-abi” denilebilir. Ancak onun dışında nasıl hitap edeceğine kişinin kendisi karar vermeli ve buna saygı duyulmalı. “Üvey” anlayışı bizim toplumumuzda masallardan, mesellere, efsanelerden, mitlere kötü anlatılan hikâyelere ev sahipliği yapar. Ancak çok iyi kurulan, çok güçlü, gerçek bir anne, gerçek bir babadan çok daha fazla o sıfatı hak eden “üvey anne-üvey baba” bulunan hikâyeler de var. Burada önemli olan “anne-baba” kavramlarından ne anladığımız, bu kavramlara ne anlam yüklediğimizdir. Anne ya da baba tarafından ailede “üveylik” ilişkisinin içinde kendimizi isteyerek ya da zorunlu bulduğumuz olabilir. Hazırlıklı ya da hazırlıksız yakalanmış olabiliriz. Bu yeni aile ilişkilerinin nasıl gelişeceği, nasıl ilerleyeceği zamana bağlı olarak ortaya çıkar. Bütün güzelliklerin önünde perde olan tek şey, önyargılardır. Bazen can bağıyla kurulan ilişkiler, kan bağıyla kurulan ilişkilerden çok daha güçlüdür.

Bu karşınızdaki kişiye ve onun size olan tavrına bağlı olarak değişebilecek kişisel bir konudur herkez aynı düşüncede olmayabilir .

Anne baba demek bence doğru değil bana göre doğru değil, diyen varsa desin saygı duyarım.
Bence abla abi denilebilir. Onun dışında anne baba demeye gerek yok.

Biraz zaman geçirince ne söyleyeceğine o zaman karar vermelisin başta hiç bir şey söyleme çünkü bir başkasına Anne yada Baba demek kolay olmuyor ve herkese söylenecek kelimler değil .

Sizin onlara karşı olan hissinize bağlıdır bence. Siz onları gerçekten anne ve babanız gibi görüyorsanız anne baba demenizde herhangi bir sıkıntı olmaz. Bir kişinin anne veya babanız olması için illaki kan bağına gerek duymazsınız.

Karşınızdaki kişi size nasıl davranıyorsa hitap ediyorsa ona göre hitap edilmelidir.