Uyku düzeninin, insan sağlığı açısından önemi nedir?

Uyku düzeninin, insan sağlığı açısından önemi nedir?

Çocuklar için çok önemlidir, sadece çocuklar için de değil gençler yetişkinler için uykunun düzenli alınması gerekiyor, yoksa ruhsal bozukluklar düşünce kaybı dikkatsizlik gibi unsurlara yol açabilir en azından günde 6-7 saat arasında uyku ihtiyacı karşılamalı yoksa, kısacası insan dengesini kaybedebilir.

Bazı hormonlar sadece uyurken salgılanır. Bu sebeple uyku vücudumuzun kendisini yenilemesi ve sağlığı için vazgeçilmezdir. Metabolizma uykuyla beraber yavaşlayarak. Hormon salgılaması başlar. Uyandığımızda eğer yeterli uyumuş isek dah dinç kalkarız.

Uyku düzeni insan sağlığı için önemlidir aks,i halde ruhsal bozukluk dikkatsizlik olabilir bu da işine yansıyarak kötü sonuçlara yol açabilir.

ya yemin ederim eskiden her gün hasta ger güm boyun tutulması şimdiyse saat 12 de uyuyorum saat7 sabah uyanıyorum ve çok rahatım

hastalıktan uzaksın eskiden sabah uyurdum her gün hastaydım

Uyku hayatımızın üçte birini oluşturur ama çoğumuz ona yeterince önem vermeyiz. Uyku, beynimiz ve vücudumuzun yeniden yapılandığı bir dönemdir. Uyuduğumuzda vücudumuzdaki tüm kanın 1/5’i beyni besler. Öğrenilen bilgileri hafızaya kaydeder. Uyku esnasında nöroplastisite dediğimiz sinir hücreleri arasında bağlantıyı sağlayan ve uzun süreli hafızayı güçlendiren yeni sinaptik ileti tomurcukları oluşur. Uyuduğumuzda beynimizde biriken toksik maddelerin atılmasını sağlayan glimfatik sistem mekanizması çalışır. Bu yüzden uyku onemlidir.

Uyku düzeninin insan sağlığı için çok çok önemli ayakta durması ve vücudun dinçte kalması için çok önemli çocuklar 8 veya 12 saat uyumalı büyükler 8 veya 9 saat uyuması daha iyi.

Merhaba! Lutfen WowApp’te bana katil. https://www.wowapp.com/w/gokhancel54


Uyku insanı dinç tutar
Korona virüse karşı uyku etkilidir
Bağışıklık sistemini güçlendirir

Uyku düzeni, insanın organlarının dinlenilmesi ve sağlıklı bir yaşamı sağlamaktadır. Uyku düzeni bozuk olan insanlarda ruh sağlığı problemleri ortaya çıkmakta ve vücut direnci düşmeye başlamaktadır. Buda iş hayatında sorunlara , aile içi problemlere neden olabilmektedir.

Gerçekten uyku düzeni çok önemli sağlık için…En az 8 saat uyumak gerekli vücut için …Düzenli uyku bağışıklık sistemi içinde psikoloji içinde önemli …

 1. Uykusuzluk kilo aldırır
 2. Yeterli uyuyanlar daha az kalori alıyor
 3. İyi uyku konsantrasyonu ve üretkenliği arttırır
 4. İyi uyku atletik performansı arttırır
 5. Uykusuzluk kalp hastalığı ve felç riskini arttırıyor
 6. Uyku glikoz metabolizmasını ve şeker hastalığı riskini etkiliyor
 7. Uykusuzluk ve depresyon
 8. Uyku ve bağışıklık sistemi
 9. Uykusuzluk enflamasyon riskini arttırıyor
 10. Uyku kişiliği ve sosyal etkileşimi etkiliyor
  Sonuç olarak

uyku düzeni çok önemlidir çünkü uygu düzeni ne kadar iyi yarlarsan diyelim 10 yatıp 9 gibi kaksan vucut hormonun daha iyi büyüyo ve çocuklarda çok önemli bir şey uyku düzeni

Uyku düzeni gerçekten vucudumuzun yenilenmesi açısından çok önemlidir. Uyku düzeni öyle 3-5 günde olmaz en az 14 gün geçmesi gereklidir .Çocuklarda uyku 8 saat önerilir Yaş büyüdükçe sağlıklı bir insanın uyuma süresi azalır Bu durum kişiden kişiye farklılık ta gösterebilir Birde süt uyku getirmez. Sadece uyurken kemiklerin kalsiyum ihtiyacını karşılar buda çocuklarda boy uzamasına yol açar faydalıdır ama uyku getirmez. Eğer rahat bir şekilde uyumak isterseniz uyumadan önce ev yapımı doğal yoğurt yemelisiniz doğal yoğurttan kastettiğim şey mayalanmış yoğurt bu yoğurt biraz ekşi olabilir bu onun doğru mayalandığını gösterir yoğurdun uyku getirmesinin sebebi mayalanmadan dolayı içerisinde bolca laktik asit bulunmasıdır. Laktik asit yorgunluk asitidir uzun koşu yaptığımızda yorulmamıza yol açan asit Bu asit biz uyumadan yorgunluk hissi verir kişi hem kalsiyum ihtiyacını alır hemde rahat bi uyku çeker Tabi rahat bi uyku için olmazsa olmaz olan şey uyumadan en az iki saat önce midemizin boş olması eğer dolu olursa uyurken mide sindirmeye çalışır ne kadar uyursanız uyuyun göz altlarınız mor bi şekilde kalkarsınız o yüzden uyumadan 3 saat önce yemek yemeyi kesmenizi tavsiye ederim

Uyku düzeni oldukça önemlidir. Gece geç yatıp sabah erken kalkarsak vücudumuzun direnci düşük olur. O yüzden uyku düzenimize dikkat etmemiz -lazım bir insanın günlük uyku saati 7-8 saattir. Bu süre içerisinde uyuyabilirsek 7-8 saat bizi dinç tutabilir.

bütün gün boyunca insanın vücudu bir çok işlevi yapar yorulur ve en sonunda dinlenmeyi ister vücut en iyi gece dinlenir ve 8 saat uyku yeterlidir

İnsanların düzenli bir uyku düzeni olması lazımdır. Günlük enerjilerinin çoğunu uykudan alırlar. O yüzden çok önemlidir.

Uyku vücudumuzun en önemli dinlenme şeklidir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde faydası vardır. Ayrıca uyku sayesinde beyin kendini dinlendirir ve yeni güne hazırlar.

Ergenlik çağındakiler için daha da bir önemlidir uyku düzeni büyüme hormonlarının salgılanması açısından özellikle. Yetişkinler için de çok önemlidir. Daha dinç, sağlıklı, ve formda hissettirir.