Uyku getiren yiyecekler ve içecekler nelerdir?

Uyku getiren yiyecekler ve içecekler nelerdir? Açıklayınız.

Papatya çayı çok bilinen bir uyku getiren içecektir. İçildiği zaman insanın sinir ve stresini azalttığı söylenir. Siniri ve stresi azalan insan rahatlar ve uykusu gelmesi olası bir hal alır. Bir diğer şey ise ayrandır. Okulda hocalarımız bize yemekte ayran içmeyin sonra derslerde uyuyorsunuz derdi. Sonradan da araştırıp öğrendim ki sütün ve dolayısıyla ayranın uyku getirdiği kanıtlanmıştır.

Uyku getiren yiyeceklere ayran uyku getirir diye biliyorum yiyecek olarak bilmiyorum uyku açanlarin başında kahve ve çay vardır kesinlikle

Içecek olarak ayran, yiyecek olarak da yoğurt uyku getirme görevinde kullanılır.

Ayran ve yoğurdun dışında yapılan bir araştırmaya göre elma da uyku getiren bir yiyecektir. Ayrıca melisa, rezene, ıhlamur, adaçayı gibi bitkiler de stres düzeyimizi düşürdüğü için dolaylı yolan uykuya etki eder. Muz, papatya, bal, badem, yulaf unu, ılık süt gibi gıdalar da iyi uyumamızı gelir. Seratonin ve melanin salgısını arttırarak vücutta uykuyu tetikler. Mesela muz hem böyle bir hormonel etki yapar hem de içeriğindeki magnezyum kasları gevşeltir. Bademdeki kalsiyum ve Tripofan sayesinde kaslarımız gevşediği için rahat uyuruz. Ayrıca keten tohumu ve hindi eti de uykuya yardımcı besinlerdir. Eğer bunları normal ölçülerde alırsak kalorisi de düşüktür.

uyku getirene girecek olursak aklıma ilk ayran geliyor , aynı zamanda kaçıranada kahve. ama bende tam tersi. gelsin diye kahve , kaçsın diye ayran içebilirim :joy:

Şahsen ben bir kaşık yoğurt yesem 10 dakikaya yamuluyorum. Öyle böyle değil bildiğin kış uykusuna yatar gibiyim. Ama bu ayran ve yoğurt herkeste aynı etkiyi göstermiyor.

uyku getiren yiyeceklerin başında yoğurt gelmektedir. Bunun yanında bitkisel çaylar olan papatya çayını da tercih edebilirsiniz.

Uyku getiren dersen sut ürünleri tüm süt ürünlerinde laktikmasit bulunur buda çok tüketildiği için insanın uykusunu getirir.

En başında yoğurt gibi içerikler gelir.Genllikle kültürlü kişiler de uyumak için papatya çayı da içerler.

İçinde laktoz oranı fazla olan her gıda ürünü kişinin uykusunun kolayca gelmesine yardımcı olur. Laktoz kişiye belli bir yorgunluk ve uyku getirir. Laktoz bulunan ürünler şunlardır: süt, yoğurt, peynir, ayran gibi bir çok süt ürününün içinde laktoz vardır. Uyumadan önce bir bardak süt veya bir bardak ayran içebilirsiniz ya da bir kase yoğurt yiyebilirsiniz.

Yorgun olduğun zaman ne icececege ihtiyaç var ne yiyeceğe oturduğun yerden uyuyoruz

Benim uykumu getirmesi için annem her zaman ılık süt içmemi söylerdi. Tabii eğer süt sevmiyorsan içine bal da katabilirsin. ben ikisini de denedim. uykumu getirirdi açıkçası.

Süt ve süt ürünleri uykuyu getiren içeceklerin en başında gelmektedir. Özellikle insanlar uykularını getirdiğine inandığı içecekleklerin en başında ayran olduğunu söylerler.

Süt ve süt ürünleri bu konuda paha biçilemez bir değere sahip. İçerdikleri laktik asit vücudumuzda hafif bir yorgunluğa sebep olur. Bu da uykuyu çağrıştırır. En azından ben uyuyamadığım zamanlarda hemen kendime bir bardak ayran yaparım. Kolayca uyurum . Belki de artık psikolojik oldu etkisi bende ama ise yarıyor.