Uyumadan önce kahve ,çay uykuyu etkilemiyor.

ABD de yapılan araştırmalarda Harvard ve Atlantik üniversitesi insanlar üzerinde yaptıkları deneyle uyumadan önce kafein alımının uykuyu etkilemediği yani yaygın bilinen uykuyu kaçırdığı bilgisinin yanlış olduğunu ortaya çıkardı.

Bence de etkilemiyor çünkü bu zamana kadar benim yatmadan önce içtiğimde etkilemedi.

Alışmış olan insanları etkilemez. Alışkın olmayanlar içinse fark edebilir. Bünyesine göre değişir.

Genellikle bünye meselesi ama biz işyerinde uykumuz gelmesin diye bazen kahveyi tüketiyoruz kafenin olduğu için uykuyu açıyor

Bence de etkilemiyor lazım olduğunda ne kadar içersem içeyim bir farklılık göremiyorum.

Şu an çok şaşırdım çünkü ben yatmadan önce kahve içersem o gece uyuyamam. Uykumu etkilemektedir.

Bu durum biraz psikolojik olabilir. Çünkü çoğu insanı kafeinli sıvı tüketmek etkilemiyor hatta üzerine mışıl mışıl uyuyor. Kimisini de oldukça fazla etkiliyor. Eğer gerçekten bilimsel bir çalışma ile bu sonuç elde edildiyse şimdiye kadar boşuna içilmemiş.

Bence de kaçırmıyor.Çoğu zaman fal atıp gelmesini beklemeden çoktan dalmış oluyorum

İnsanların bir biyolojik saati vardır. Buna alışılmışlık gibi de bakabiliriz. Bu saatlerinde dışında kalındığında vücut tabiki reaksiyon gösteriyor. Fakat çok uykuluyken bende uykuyu çok fazla açacağını düşünmüyorum misal elma kahveden kat kat daha fazla uyku açar.

İşte ben bunu daha önce söylüyordum ama bilimsel bir çalışması olmadığı için inanmıyorlardı daha doğrusu inandırıcı gelmiyordu. Kafein canlandırırmış da falan filan hepsi hikaye oldu. Uyumadan önce o kadar kahve tüketilir, çay içilir ama ciddi anlamda da uyku gitmez yani.

Ya doğru olma ihtimali bünyeden bünyeye göre değişiyor bana kalırsa. Gece yatmadan çay içersem benim genelde uykum kaçıyor ya.

Bünyeden bünyeye değişsen bir durumdur ve bu içeceklerin içerisindeki kafeinin insan vücudunu daha enerjik yaptığını ortaya çıkaran bilimsel araştırmalar mevcut fakat kahvenin sade ve şekersiz olanı için geçerli, bu yüzden insanlar sabahları uykularını açmak için sade kahve içiyorlar, şeker bu etkiyi bozuyor.

Kafeinin uyku üzerinde etkileri vardır. Uyumayı geciktirir düzenli uyku istiyorsak uyuyacağımız zamana yakın saatlerde kafein almamalıyız.

Kafeinin uykuyu etkilediği hep söylenmiştir fakat farklı insan bedenlerinde farklı tepkiler verebilmekte. Genel kanı uykuyu kaçırdığı yönünde olsa da bir çok insan etkilenmediğini belirtmektedir.

Her zaman etkilemiyor bende bazen cok etki yapiyor bazende ne kadar icersen ic hic farketmiyor

bu bilgiye kesinlikle katılıyorum. babam çay içmeden uyuyamıyor farklı bir boyut.

çay uykumu kaçırıyor
kahve ise uykumu getiriyor
çoğu kişi kahve uyku kaçırıyor dese de bende bir gram etkisi olmuyor , her akşam sade kahve tüketiyorum , 1-2-3 bardağa kadar çıktım yine de herkesten önce uyuyordum yani kahve uykuyu önlemiyor … aksine daha çabuk uyuyorum.

çay uykuyu kaçırmaz ama yatmasan 10 dk önce kahve içersen uyku gelmez 2 saat ayakta kalırsın