Uzaktan eğitim derslere/okula harcanan vakti nasıl etkiledi?

Örgün eğitimde okula gidiş dönüşlerde harcanan süreler uzaktan eğitimle birlikte öğrencilere kaldı. Peki uzaktan eğitim size vakit kazandırdı mı? Okul/ders için harcadığınız vakit uzaktan eğitimle birlikte arttı mı azaldı mı?

Kişilerde karantina sebebiyle psikolojik bir çöküş dönemi görmek mümkündür. Bu çöküş sebebiyle okul ya da derslere harcanan vakitler artsa da verim azalmıştır. Online eğitimin faydasız oluşu da verimin azalması için ayrı bir sebeptir.

Neredeyse tüm zamanı ekrana bakarak geçirmek göz ve eklem ağrılarını artırdı.

öğrenciler artık öğrenmeyi bıraktı sadece ders çalışmaya çalışıyorlar.çoğu gözlük kullanmaya başlamıştır belkide.

Kendi mi de işin içine koyarak diyebilirim ki nadir kişiler dışında insanlar çok fazla rahata verdi.

Harcadığımız vakit daha da arttı normal bir şekilde her zaman ki gibi vakit ayırmamız gerekirken hocalar ödevlere derslere nasıl olsa evdeler diye yüklendiler. O yüzden karantinaya dönemi faydalı geçmiyordur çoğunlukla ögrenciler için

Harcanan vakit arttı ama ders olarak kalite azaldı

Maalesef ders kaliteleri azaldı. Hocalar pdf yükleyerek “sonra okursunuz” kafasında ders anlattı. Bu şekilde işlenen bir dersin öğrenciye hiçbir katkısı olacağını sanmıyorum. Ayrıca çok fazla haksızlık yapıldı. Derse katılan ve katılmayan öğrenciler bir tutuldu. Kopyala yapıştır yapan öğrenci ve emeğiyle yapan öğrenci aynı puanları aldı. Birçok sorun yaşandı, bizzat şahidim. Maalesef ki hocalar hala aynı şeyleri yapmaya devam ediyorlar.

Uzaktan eğitimle daha az vakit kaybetmeye başladık eskiden okula gittiğimiz zaman bütün gününümz boşa gidiyodu yolda da ayrı vakit kaybediyorduk.

Ders konusunda öğrencilere daha çok vakit kazandırdı, fakat bir yandan da Karantina psikolojisi ile öğrencileri daha çok telefon tablet ve bilgisayar ekranına maruz bıraktı, bir faydası oldu mu? Elbette katılan öğrenciler için çok faydalı oldu.

İlk olarak canlı derste anlamak çok zorlaşıyor bunun üstüne Ziya selçuk diyorki covid 19 bitsede canlı dersler kalkmıyacakmış.

Kesinlikle çok kötü etkiledi. Hepimiz büyük psikolojik bir boşluğa düştük. Vakti illa ki başka aktivitelerle değerlendirdik ama bence okula gittiğimiz süreç gibi güzel ve etkili olmadı hiçbirisi de. Çoğumuzun depresyona girdiğini düşünüyorum bu sebepten ötürü. Hepimiz üniversiteler açılıyor haberini bekledik durduk. Galiba hala da bekliyoruz.

derse daha çok vakit harcanıyor fakat öğrenciler çok fazla sıkılıyor ve sıkıntılarını geçirecek hobileri vardı (dışarı çıkmak ) o da ellerinden gitti.

Bence çok etkiledi hem boş ders dinliyoruz bir şey anlamıyoruz hemde maddi durumu olmayan arkadaşlarımız giremiyor maalesef

evet katılmakta

Uzaktan eğitim bana vakit kazandırdı . Ama okulu da özletti .

Uzaktan eğitimin tekrarı vardır. Dolayısı ile yüz yüze eğitimde anlaşılmayan bilgiler bu eğitim ile aynı şekilde tekrar edilebilmektedir.
Uzaktan eğitim zaman esnekliğine sahiptir ve belli bir ortamda bulunmak gerekmemektedir. Öğrenci kendi kendine çalışma şeklini istediği gibi planlayabilmekte ve böylece sorumluluk alma konusunda da ilk adımlarını atmış olmaktadır. Kendi kendini yönetebilen bireyler yetişmiş olacaktır.
Çocukların kendi başına öğrenme kabiliyetlerini geliştirmektedir. Kişi başına düşen maliyet oldukça düşüktür. Devletin internete erişim konusunda yenilik getirmesi şarttır. İnternet hızı arttırılmalı ve kesintiler giderilmelidir. Geleneksel eğitimden farkı okula olan uzaklık ve kapasite anlamında çok daha elverişli olmasıdır. Çocuğun okula gidip gelirken zaman kaybetmesi olmayacağından ve sınıftaki kişi sayısı sıkıntısı yaşanmayacağından çok daha elverişli olduğu düşünülmektedir.
Hayat boyu öğrenme imkânı sunmaktadır.
Eğitimde fırsat eşitliği sağlamaktadır. Engeli olan çocukların eğitimden mahrum kalmaması ve coğrafi konumdan dolayı eğitim alamayanların eğitime devam edebilmesi de bir eşitliktir. Dolayısıyla engelleri ortadan kaldırmaktadır.
Olası başarısız olma korkusunun kalktığı bir sistem olduğuna dair birçok araştırma mevcuttur.
Her türlü kaynağın kullanımına olanak sağlamakta ve sınırlamayı ortadan kaldırmaktadır. Tarihten bu yana daha verimli olduğu yönünde yüzdelikler de mevcuttur.

Uzaktan eğitim gitgide ellerimizden kayıp giden bir nesli daha kaygan hale getirdi. Bu nesilden zerre kadar umudum kalmadı. O boşluk vakti yerine Tİktoka giriyorlar.

bence tam aksine uzaktan eğitim bize vakit kazandırmak yerine vakit kaybettiriyor çünkü öğrencilerin çoğunluğu uzaktan eğitim ile hiçbir şey anlamadığını söylüyor o yüzden internetten başka hocalardan da ders dinlemeyi tercih ediyorlar ya da dersi hiç dinlemiyorlar o yüzden uzaktan eğitim bence zaman kaybı .

Bence uzaktan eğitim dersleri çok ama çok kötü etkilendi. Okuldan şikayetçi olan öğrenciler bile okul açılsın istiyorlar. İnşallah bir an önce açılır.