Uzay kirliliği nasıl azaltılır?

Uzay kirliliğini azaltmak için neler yapılabilir?

uzay kirliliğini azaltmak için araba egzozları havayı kirleten herşeyi azaltırsak uzay kirliliği de azalır

Hava kirliliğini azaltırsak uzayın kirliliği de azalır.

Hava kirliliği, egzoz, fabrika dumanlarını azaltırsak uzay kirliliği önlenir.

Uzay kirliliği dünyamızdaki kirlilikten oluşur ve dünyamızdaki çöpler ve dumanlar azalırsa o da azalır.

Uzay kirliliği uydulardan kaynaklanmaktadır . Uyduları azaltırsak kirliliği de azaltmış olursunuz .

Uzay kirliliği, çoğunlukla ömrünü tamamlamış ve gezegene düşmemiş uyduların ve parçalarının yörüngede birikmesiyle oluşur. Uzay kirliliğini önlemek çok zordur. Genellikle uzay çöpü oluşumunu engellemek için uydular, uzay teleskopları ve uzay istasyonları gibi cisimler hizmetlerini tamamladıktan sonra planlı bir şekilde Dünya’ya düşürülür.

Gelecekte uzay çöplerini temizlemek için özel uzay araçları geliştirileceğini düşünüyorum. Çünkü her ne kadar planlı düşürmeler yapsanız da irili ufaklı çok sayıda uzay çöpü birikmeye devam ediyor.

uzayda atıl durumdaki uzay gemisi parçaları ve çeşitli atık maddelerin düzenli olarak kontrollü bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir bunun için hangi konumda ne kadar atık madde olduğu belirlenmeli kaç kilo oldukları hesaplanarak toplam atık kilosu en hızlı şekilde temizlenmekiçin günlük olarak toplanıcak atık madde kilogramı belirlenmesi gerekmektedir

">

UZAY KİRLİLİĞİ NASIL ÖNLENİR?

Son 40 yılda ortaya çıkan sorunlardan biri olan uzay kirliliği, Yaşadığımız gezegenin çevresinde dönme hareketi yapan ve insan yapımı veya yapay olan artık bir yararı olmayan cisimlerin tümü uzay kirliliği olarak adlandırılmaktadır. Uzay kirliliğin azalmasında insanlara büyük sorumluluk düşmektedir.

1. Tekrar dünyaya dönebilecek uydular tasarlanmalı, yani geri dönüştürülebilen olması gerekmektedir.

2. Uydular topluca gönderilmeli, genelde uydular teker teker gönderilmektedir.

3. Belirli bir yılın altında kullanım süresi olan uyduların gönderilmesinin yasaklanması.

4. Uzaya gönderilecek olan araçların kullanım süresini arttırmak.

Uzay olsun hava olsun çevre olsun ne olursa olsun bütün kirliliklerin başrolü insandır. İnsan var oldukça da devam edecektir, insanlık tamamen yok olmadıkça bu mümkün gözükmemektedir. İnsanların yok olması arzu etmeyeceğimiz bir şey olduğu için bu yol geçerli olmayacaktır. Kirliliğin azaltılması yoluna gidilebilir bunun içinde kimyasal içeren bileşenlerin kullanımın azaltılması gerekmektedir ama dediğimiz gibi her şeyin başı insandır bu sebeple insanın eğitilmesi şarttır seminerler , bilinçli reklamlar… teknolojik bütün imkanlar kullanılmalıdır bazı durumlarda ödül sistemi getirilmelidir. Ödül hediye için çıldıran bir toplum için mükemmel bir yol olacaktır.

Uzaya gönderilen uydular uzay kirliliğini arttırmaktadır . Uzaya bir çok uydu gönderiliyor ve orada kalıyor . Malzemeleri de çevreye duyarlı olmalıdır bence .

Uzay kirliliğini azaltmak için her fırsatta uyduların gönderilmemesi ve ömrünü tamamlamış araçların tekrar dünyaya dönmesi sağlanmalıdır. Birde her devlet kendi uydusunu yollamamalı onun yerine ortak uydular kullanılmalıdır ki uzay çöplüğe dönmesin. Uzayda arızalanan araçlar da kaderine terk edilmemelidir. Birde astronotlar uzayda geriye dönerken yük olmasın diye bıraktıkları aletleri veya eşyaları orada bırakmak yerine bir şekilde geri getirmeli yada bir sonraki görevdekiler o eşyaları geri getirmelidir.

bence uzaydaki uyduların temizlenmesi gerek uzay boşluğuna gönderilmemesi gerek uydu araçlarının görev süresi dolduktan sonra yok edilmesi gerek.japonya ABD falan uzaya çöp toplama aracı gönderiyor

Uzay kirliliği uydulardan kaynaklanmakta