Uzun vadede sigara mı daha zararlıdır alkol mü?

İkisinin de çok zararlı olduğu aşikar.Ama hangisi daha zararlıdır merak ettim.

Bir insan alkolü her zaman alamaz fakat sigarayı yoldan geçen bir insandan dahi istese bulabilir. Uzun süre alkol içmek siroz hastalığına sebep olabilir uzun süre sigara içmekte akciğer hastalığına sebep olur o yüzden her ikisi de uzun vade de hasta edecek zararlı şeylerdir kesin bir şey söylenilemez.

Aynn

Sigara sağlığa zararlı olduğu için daha zararlı alkol ise sadece İslam dininde haram olduğu için kötü olarak görülüyor ben böyle düşünüyorum .

Bence her ikiside zararlıdır

sigara daha cok cümkü sigara hergun iciliyor ama alkolu her zaman içemesın

İkisi de zararlıdır aslında ama uzun vadede sigaranın daha zararlı olacağını ve olduğunu düşünüyorum.

Uzun vadede sigara daha ağır sonuçlar yaratmaktadır. Zaten sigara içen biri dikkatli incelendiğinde başta vücuda verdiği zararlar dışarıdan görülebilir. Uzun vade için iç organlar zamanla zarar görmektedir.

Uzun vadede sigara daha zararlıdır. Çünkü alkolle kıyaslandığı zaman sigara akciğerlere çok fazla zarar verir ve kişinin kansere yakalanma oranı daha fazladır.

Uzun vadede sigara çünkü ilerde artık nefes darlığı dış sararması ve diğerleri ama alkol için bunları söyleyemeyiz çünkü alkol sadece dini açıdan tartışılır bir kavramdir .
Aslında bana göre ikiside kullanmayın ülkemizde artık geçim zor para sıkıntısı var hatta bazı kişiler bu pandemi sürecinde ise bile gidemiyo bunu hepimiz biliyoruz ama yinede size kalmış birşey diyemem sadece söylemek istedim .

sigara. çünkü sigara damarların tıkanmasına yol açar. özellikle ölçülü içilen rakı damarları açar

İkisininde çok zararlı olduğu kesin. Sigara yavaş öldürür alkolse alkol komasından yada alkollü araç kullanırsanız kaza ile hemen öldürebilir. Ben 12 yıl boyunca sigarada içtim alkolde aldım ama şükürler olsun yaklaşık 1 yıl önce ikisinide bıraktım. Kullananlara bırakmalarını tavsiye ederim yaklaşık 1 ay sonra faydalarını görmeye başlayacaksınız. Lütfen alkol ve sigaranın size yararlarını vede zararlarını düşünün ona göre kendi sağlığınızın kaderini kendiniz çizin.

Her ikisinin de zararlı olduğu bilinir ama uzun vadede sigara ciddi akciğer problemlerine yol açar.

Alkol etkisini hemen gösterir; kısa vadede çok zarar verir. Sigaranın acısı ise sonradan çıkar. Sigara zarar verdi mi tam verir yani. Bu iki zararlı maddeyi yarıştırmak da çok doğru değil. İkisi de büyük zararlar verir. Tabii günlük ne kadar kullanıldığı da önemlidir.

ikisi de çok zararlı tabiki alkol sigaraya göre daha zararlı fakat sigarada insanı gitgide öldürür

Uzun süreli sigara tüketimi yavaş yavaş koynunuzda beslediğiniz bir düşmana benzer zamanı gelince sizi yıkacaktır. Alkolse size anında tepki verip bilincinize saldıracaktır. bu sebepten bence sigara daha zararlıdır çünkü nasıl büyüdüğünü fark edemezsiniz. Bütün kötülüklerin babasıdır alkol.

uzun sürede ikisinin de zararı büyük olacaktır ama en büyük zararı sigara verir sigara hem ciğerlerine, damağına, diline, nefes boruna ve boğazına zarar verirken alkol karaciğerden ilerisine gidemez alkol çok sık tüketilemez ve sigara kadar çok kanserojen madde içermez

İkisinin de zararları, bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçektir.

Her ikisi de çok zararlı bence bu ikisini de tüketen insan hemen bırakmalı ikisi de ciğerlere etki ediyor bu ciddi anlamda ilerki yaşlarda hayatınızı çekilmez hale getirir zararlı olan bir şeyi daha az zararlıdır diye kıyaslamak yanlış olur

Her ikiside belli bir zaman sonra çok zararlı da , alkolün daha zararlı olduğunu düşünüyorum.Cunku beynini yavaş yavaş bitiriyor ,beyin hücrelerin ölüyor normal insan gibi olamıyorsun.Sigaranin da illa birçok bilinmeyen rahatsızlıği vardır ama ben böyle düşünüyorum.