Varil bombası nedir? Bu bomba kimler tarafından kullanılmıştır?

Varil bombası nedir? Bu bomba kimler tarafından kullanılmıştır?

Varil bombası bir bomba çeşitidir çok tehlikelidir yanlış kullanılmaması gerekir genellikle savaşlarda bulunur

varil bombası denizin üzerinde seken bombadır taktiksel bir bombadır

Bu bomba türü yapılış bakımından kolay ve doğaçlama olarak yapılan bir bomba türüdü olduğu için kullanılır

Savaşlarda son dönemler kullanılmaya başlanılan bu bomba çeşidi özellikle Orta Doğu savaşlarında sık kullanılan bir silahtır.
Uçan ölüm olarak tanımlanan bu savaş aleti özellikle Suriye iç savaşında on binlerce insanın ölümüne sebep olduktan sonra uluslarası kamuoyunun gündemine oturmuştur.Tarihte ilk kez 1948 yılında Arap - İsrail savaşlarında kullanılmış olan varil bombası, Vietnam, Sri Lanka, Hırvatistan, Sudan, Irak ve Suriye gibi ülkelerde de kullanılmıştır. Varil bombası diğer silah çeşitlerine göre etrafta sivil, hayvan, çocuk bilmeden büyük bir hasar oluşturan çok etkili bir bomba türüdür.

">

varil bombası kolay oluşturulabilen kimyasallar karıştırılıp içine üklü miktarda barut ve parça yüklenerek yapılan exculusive bir patlayıcıdır yapımı fazla emek istemediği için genellikle son 10 yılın savaşı olan suriye ırak gibi yerlerde tuzak olarak kullanıldığı iddia ediliyor.

Varil bombası büyük ve içine patlayıcı maddeler bulunan bir bomba çeşididir. Kolaylıkla yapılan tehlikeli bir bomba çeşididir.

İçinde patlayıcı maddeler bulunan güçlü ve etkili bir bomba çeşididir . Çok tehlikeli sonuçlara yol açabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Varil bombaları gerek ucuz olması gerek de kolay üretimi yüzünden tercih edilmektedir. Bu bombanın amacı sivilleri toplu bir şekilde imha etmek olarak tasarlanmıştır. Ülkeler genellikle bu varil bombasını kendi ülkesinde meydana gelen iç karışıkları engellemek adına isyancıların üzerinde kullanmışlardır. Varil bombasını kullanan ülkelere örnek olarak Sudan, Suriye ve Irak’ ı söyleyebiliriz. Ayrıca bu bombayı kullanan devletleri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kınamıştır.

Varil Bombası Nedir ?

Varil bombası içerisine yanıcı ve patlayıcı maddelerin şarapnel parçaların karıştırılmasıyla elde edilen bir çeşit doğaçlama patlayıcı türüdür. Bu tür patlayıcı hem ucuz olduğundan hem de kolay yapılabildiğinden tercih edilmektedir. Ancak bu ürün genellikle sivillere karşı da kullanıldığından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bu bombayı kullananları kınamıştır.

Varil Bombası Hangi Ülkeler Tarafından Kullanılmıştır ?

Irak: Irak, Anbar ilinde bu bomba rejim güçleri tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Birçok sivili hedef almıştır.

Sudan: Sudan'da kullanılma amacı isyancı güçleri bastırmak ve provokasyonları durdurmak amacıyla kullanılmıştır.

Suriye: Suriye' de iç savaş çıktığından beri varil bombası kullanılmıştır. Bu bombalar kimi zaman suriye sivil halkına da atılmış olup, yüzlece insanın ölümüne neden olmuştur. Aynı şekilde mülteci kampları da varil bombasının hedefi haline gelmiştir.

image">image

Birleşmiş Milletler tarafından 2139 nolu karar ile 22 Şubat 2016’da yasaklanan varil bombaları Esad rejimi tarafından halen kullanılmaktadır. Esad rejimi, 2017 senesinin başından bu yana 5 bin 931 varil bombası kullanmıştır. Kasım ayında ise 613 tane varil bombasının kullanıldığı raporlandı. Kasım ayında atılan varil bombalarında dikkat çeken husus, 38 tanesinin Türkiye, İran ve Rusya arasında varılan çatışmasızlık bölgelerinde kullanılması, 51 varil bombasının Deyr Ezzor’daki DAEŞ’ın kontrolündeki bölgelere atılmış olması ve 524 (86%)’nın Şam’ın etrafındaki Guta bölgelerindeki insanların hedef alınmış olmasıdır.

El yapımı varil bombası; bir tüpün içine sıkıştırılmış metal parçacıkların havadan atılması sonrasında, yere çarpması sonucu infilak etmektedir. Patlayan varil bombasının içerisindeki küçük metal parçacıklar etrafa yayılıp, mümkün olduğunca geniş bir alandaki insanları öldürmekte veya sakat bırakmakta. Hedef’e isabet oranı düşük olan varil bombaları sonucunda ölen sivil insan sayısı bir hayli fazladır. Rejimin varil bombasının kullanımının temel sebebi maliyetinin düşük olmasıdır.

Varil bombası radyoaktif maddelerinden yapılır.
dünyada bazı ülkelerde bulunur
bu ülkeler
amerika birleşik devleteri
rusya
israil
suriye
irandır
varil bombasının kullanılması yasaktır.
ayrıca kullanmak bir savaş suçudur.