Veba Salgını Tekrar Hortladı 31 Can Aldı!

Kara veba salgınında 1347-1351 yılları arasında Avrupa ve dünyanın geri kalanında 100 milyondan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Şimdilerde Kongo Cumhuriyetinde veba salgını baş gösteriyor şimdiye kadar 520 kişiye bulaştı ve 31 can almış durumda ayrıca Kongo Cumhuriyeti ebola , HIV ve diğer bulaşıcı hastalıklara mücadele eden bir ülke

image">image

Kongo için normal bir sonuç sayılır. Afrika, Avrupa tarafından sömürüldüğü için her konuda olduğu gibi sağlık açısından da zayıf.

Sağlık ve hijyenden uzak olan fakir ülkelerde salgın hastalıkları daha çabuk yayılarak çok fazla can kaybına sebep oluyor.

Ölenlere Allah rahmet eylesin. Fakir ülkelerin her zamanki sorunları yokluk ve hastalık.

böyle bişey olucagi zaten belliydi Allah rahmet eylesin zaten bu Allah’ın bı yapmış olduğu bı imtihan insanlar belki bı ihtimal akillanirda tövbe ederler

Çok geçmiş olsun, ölenlere Allah rahmet eylesin, Allah ailelerine, yakınlarına sabır versin. Biran önce inşallah veba salgını biter.

Bir daha salgın kaldırcak halimiz yok inşallah daha fazla sürmez kimseye bir şeyler olmadan biter.

Dünya nüfusu azaltmak için elinden geleni yapıyor sanki. Afrika ülkeleri yetersiz sağlık hizmetleri, aşılama yapılamaması, hijyen olmaması, yetersiz beslenme gibi pek çok sebepten dünyanın geri kalanının artık uğraşmadığı pek çok hastalıkla hala mücadele etmek zorundalar.

Afrika ülkelerinin sömürülmesi sonucu birçok alanda olduğu gibi sağlık alanında da yetersiz kalmaları ve bunun sonucunda da hastalıkların arrtması ile meydana gelmiş bu durum.

Umarım bir an önce bunun önüne geçebilirler . Daha fazla insana bulaşmadan önlem alınabilir .

Allah rahmet eylesin. Allah yardımcıları olsun inşallah en kısa zamanda kurtulurlar. Gerçekten biri bitiyor diğeri başlıyor çok sıkıldık artık.

Suyun ulaşamadığı, hijyen şartlarının yetersiz olduğu yerlerde malesef hastalıklar da baş gösteriyor. Hiçbir hastalık için tamamen bitti, yok oldu denmemeli.

Allah yardımcıları olsun. Suyun ulaşılması zor olduğu yerlerde bu hastalıklar kaçınılmaz ne yazık ki.

O ülke hükümden baya uzakta sanırım. İmkanlar yetmiyor olabilir. Ama böyle ülkelere el atmak lazım yoksa tüm dünyanın başı belaya girecek.

fakat bildiğimiz üzere bu hastalıklar atlatılmış ve müdahale edilebilme söz konusu. korona virüsü gibi bir hastalık değil. yani bir de hastalıklara karşı alınacak pek bir imkanları yok. ayrıca öyle çok ta titiz olduklarını savunamadığımız için hastalıklar baş çekiyor. her türlü yardımları bekliyoruz. sonuçta onlarda insan ve bir hastalık bir kkişiye mahsus değil. kaç bin kişiye bulaşma ihtimali var. kıbrıs gibi iyi durumu olan bir ülkeye yardım yapmaktansa böyle fakir yerlere yapılmalıdır. şov yapmayın. Allahın hoşuna gidecek şeyleri layığıyla yerine getirin.

Maalesef ki sürekli bu tarz hastalıklar mücadele içinde olan bir ülke.Korunma yolları önemli,hijyen önemli çok üzücü ki temiz su bile bulamıyorlar.Bazı insanlar gelen gideni yılı aratıcak diyorlardı,umuyorum ki öyle olmaz salgınların yılı olmasın.Daha fazla insana bulaşmadan çözülmesini temenni ediyorum.

Yazık oradaki insanların sağlığı hiçe sayılıyor, orada ne hastane var ne sağlık kuruluşları. Gerçekten üzücü bir haber olmuş.

Bir tarafta yapay zeka, Mars’a yolculuk… diğer tarafta çaresi yüzyıllar önce bulunmuş hastalıktan ölenler… Adaletsiz dünya.

Hijyen açısından kötü koşullar olmasından dolay bu salgınların olması hiç şaşırtıcı değil.Allah yardımcıları olsun ,şifalar versin inşallah bir an önce kurtulurlar.

Haberin kaynağı önemli haberden ziyade kendimde bir sağlık alan çalışanı olarak virüs benzerliği mümkün fakat veba değildir o benzer bi enfeksiyon olması gerek