Vecihi Hürkuş kimdir?

Vecihi Hürkuş kimdir? Türk tarihinde önemi nedir? İcatları ve hayat hikayesi nedir?

1 Beğeni

Bu ülkenin yetiştirdiği ama sahip çıkamadığı havacılık alanında herkesten birkaç adım önde olan , ülkesini temsil etmek için ülkesini karşısına alan bir bilim insanı.Yapmıs olduğu uçağı parçalarına ayırıp trenle yurtdışına çıkaran orada tekrar birleştirip uçuş yapan ve bu tutkusundan vazgeçmeyen bir insan.

Tam cevap vericektim yorumları okudum copy paste yapanlar var, bize cevaplamak düşmez şimdi ceza alırsınız bu şekilde haberiniz olsun.

Vecihi Hürkuş (6 Ocak 1896, İstanbul – 16 Temmuz 1969), Türk pilot, mühendis ve müteşebbis. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir, Türkiye’nin ilk yerli uçağını üretmiştir.

Vecihi Hürkuş ilk Türk uçağını yapan kişidir.6 Ocak 1989 dünyaya geldi.Üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğudur.Genç yaşta babasını kaybetmiştir.Annesi tarafından yetiştirilmiştir.Tophane sanat okulunda güzel sanatlar eğitimi almıştır.

Vecihi Hürkuş, Türk pilot, mühendis ve müteşebbis. Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir,

Vecihi Hürküş, pilot ve mühendistir. Kurtuluş savaşında ilk ve tek uçuşu gerçekleştiren pilottur. İzmir hava meydanında ilk işgal eden kişi ünvanına sahiptir. Kendine has uçak yapmıştır.

Bunun ben filmini izlemistim , filmi tavsiye ederim , Vecihi hürkuş ilk Türk uçağını yapan kişidir. Diye biliyorum.

Vecihi Hürkuş ilk Türk savaş uçağımızı yapan en önemli mğhendislerimizdendir. Türk filimleri arasında Gülen Gözler adlı filmde de adı geçen ve uçak kullanan kişi olan Vecihi, ilk savaş pilotumuz ithafen kullanılmıştır.

Vecihi Hürkuş, Türk pilotudur. Türkiye Cumhuriyetinde ilk defa uçak tasarlayan ve bunu üreten kişidir. Osmanlı devleti zamanında doğmuş, Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşına katılmıştır.
İlk defa uçak düşüren (Rus uçağını) Türk Pilotudur. Ruslara esir düştükten sonra kaçmayı başarmış ve 1918 yılında tekrar tayyare bölüğüne katılmıştır. Kurtuluş Savaşı‘nın ilk uçuşunu ve son uçuşunu yapan pilot olduğu bilinmektedir. İstiklal madalyası sahibidir aynı zamanda üç kere Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine takdirname verilmiştir. Kendi adını taşıyan iki adet uçak üretmiştir, Vecihi Hürkuş 1932 senesinde ilk defa, Sivil Tayyare Mektebi isimli Türk Sivil Havacılık Okulu’nu açmıştır ve bu okuldan ilk Türk kadın pilotu Bedriye Gökmen ile birlikte 12 pilot mezun verilmiştir.

Hürkuş Hava Yolları adıyla ilk defa sivil hava yolu kurmuş ancak çeşitli sebeplerle kapatmak zorunda kalmıştır.

Kişisel bilgileri şöyledir;
Doğum Tarihi: 06 Ocak 1896
Doğum Yeri: İstanbul / Osmanlı Devleti
Ölüm Tarihi: 16 Temmuz 1969
Ölüm Yeri: Ankara / Türkiye Cumhuriyeti.
Katıldığı Savaşlar: Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı.
Eğitimi: Tayyare Mektebi / Yeşilköy,

Resim: Vecihi Hürkuş kendi uçağının yanında

">

Türkiye’ nin ilk uçak tasarımcısı olan Vecihi Hürkuş aynı zamanda , I.Dünya savaşında imha ettiği yabancı uçaklarla da tanınır. Kurtuluş Savaşının ilk ve son uçuşunu yapmıştır.