Veliler (anne-baba) en iyi öğretmenler midir?

Aileden aileye değişir diye düşünüyorum çünkü tüm anne babalar aynı değil, eğer olabilirlerse anne-baba çocuk için iyi bir eğitmen olabilir çocuğuna doğruyu yanlışı daha iyi anlatır. Anne ve baba ile sohbet edebilmek bence çok iyi bir şey diye düşünüyorum.

Bence kesinlikle değiller. İyi aile de var tabi ki ama ailesi yüzünden intihar eden çok kişi var. Öğretmen hayattan koparmaz hayata bağlar.

Veliler eğer yeterli eğitimi almışsa pek tabi çok iyi birer öğretmen olabilir. Çünkü çocuklarının iyiliğini en çok onlar isteyecektir. Ama çocuk psikolojisinden habersiz, gelenekçi tutumlar sergileyen ebeveynlerden asla bir öğretmen olamaz.

İnsanı okulda ki hoca eğitemez, ilk eğitim anne-babadan gelir. Eğitimsiz bir çocuk annesi babası tarafından iyi eğitilmemiş bir çocuk demektir.

Eğitim önce ailede başlar diye boşuna dememişler değil mi ? Bu yüzden onların bize kattıkları yok sayılamaz belki eğitimimize yardımcı olamayabilirler ama iyi bir birey ve topluma yararlı bir insan olmamız için verdikleri uğraşı hiç kimse size vermez.

Anne-baba ve öğretmen her ikisi de bir çocuğun hayatında o kadar önemli rol oynarki. Tabi ki okula başlamadan önce çocuğu eğiten kişi anne babadır daha sonra öğretmen gelir. Ama her ikisi de dediğim gibi bir çocuğun hayatını çok fazla etkiler. Her anne baba ve her öğretmen iyi bir eğitimci olamaz. Benim gözlemledigim kadarıyla çevremdeki anne babalar çok fazla bilgili değiller çocuk yetiştirme konusunda diğer yandan örneğin Benim ilk okul öğretmenim hiç iyi değildi ve bu durum benim özgüvenimi ve başarımı çok etkilemişti.

Evet ilk öğretmenimiz anne ve babamızdır. Çocuklar anne ve babayı taklit ederler. Onlar hayata ilk hazırlayan ve hayatı öğreten kişilerdir.

hayır bazen sokaktan geçen insan bile size annenizin babanızın katmadığı şeyler katar size