Vermeyince Mabut, neylesin Sultan Mahmut atasözünün anlamı nedir?

Vermeyince Mabut, neylesin Sultan Mahmut atasözünün anlamı nedir?

Vermeyince mazbut, neylesin sultan Mahmut atasözünün anlamı; Yeryüzünde her şey Allah’ın takdiri ile olur anlamına gelmektedir. İnsanlara , zenginlik, fakirlik, güzellik, ilim gibi türlü türlü özellikler verir. Eğer Allah bir kişiye geniş maddi imkanlar, kişisel yetenekler vermemişse kulun yapabileceği pek bir şey yok be kadar çabalarsa çabalasın boştur. Eline nasibinden öte hiç bir şey geçmez anlamına gelmektedir.

Mabud, Arapça abd kökünden gelen bir kelimedir. “Kendisine ibadet edilen” manasına gelir. Yani Allah’ı temsil eder bu cümlede.

Hikayeye göre Sultan Mahmut halk içinde gezerken “Tıkandı Baba” lakabıyla tanınan, çaycılık yapan bir kişiye rastlar. Bu lakap ilginç gelince, hikayesini öğrenmek ister. Tıkandı Baba anlatır… Gördüğü bir rüyada herkesin bir çeşmesi olduğunu, çeşmelerin aktığını ama kendi çeşmesinin az aktığını söyler… Çeşmesinin akması için bir sopa ile tıkanıklığı açmak istediğini, ancak sopanın kurna içinde kırılması ile iyice tıkandığını anlatır. Ve o günden sonra hayatta neye el atsa tıkanıklık yaşadığını, para kazanamadığını ve çaycılık yaparak hayatını kazandığını anlatır.

Sultan Mahmut bu hikayeden etkilenir ve gidişatı değiştirmeye karar verir. Bir tepsi baklava hazırlatır ve her baklava diliminin altına bir altın koydurup Tıkandı Baba’ya yollar. Tıkandı Baba da baklava tepsisini sevinçle alıp evine giderken aklına tepsiyi satıp parasıyla evin ihtiyaçlarını görmek gelir… Bir Yahudiye rastlar ve satar. Yahudi evine gidip her dilimin altında bir altın olduğunu görünce mutlu olur tabii… Ertesi gün Tıkandı Babayı gördüğü saatte aynı yerde bekler. Yine baklava tepsisiyle görünen Baba’nın baklavasına talip olur ve satın alır. Bu hal böyle günlerce devam eder. Sultan Mahmut her gün içinde altınlar olan bir tepsi baklava gönderir, Tıkandı Baba da her gün uyanık Yahudiye satar. Sultan Mahmut günler sonra durumu merak edip Tıkandı Babayı çağırır. Baklava tepsilerini sattığını öğrenince adamlarına emir verir, hazineye gönderir. Burada Tıkandı Babaya bir kürek verilir. Küreği altınlara daldırmasını, ne kadar altın gelirse kendisine verileceği söylenir. Ama heyecanla küreği ters sokunca bir altın ancak stünde kalır, o da düşer…

Bunun üzerine Sultan Mahmut, “Vermeyince Mabud, neylesin Sultan Mahmut…” der. Yani Allah vermek dilemedikçe kulların elinden gelen yoktur.

Nasiplen öte köy yokmuş.
Bazı şeyler mal ,mülk, güzellik ,sağlık, akıl ,zeka gibi bircok sey Allah tarafindan insana bahsedilmedikce bazi insanlar ne yapsa bostur. Allah kullarina diledigini verir ancak vermeyince de kullarin yapacağı tek şey tevekkül etmektir.

bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

eğer yaradan sana bir şeyi nasip etmezse sultan olsan dahi hiçbir şey yapamazsın anlamına gelmektedir.