Vertigo Hastalığı Nedir? Tedavileri Nelerdir?

Vertigo Hastalığı Nedir? Vertigo Hastalığının Tedavileri Nelerdir?

9 Beğeni

Vertigo Hastalığı Nedir?

  • Baş dönmesi, Etrafına baktığında, etrafının dönmesi veya kişinin kendi dönme hissine kapılması, mide bulantısı. kusma gibi belirtisi olan orta kulak iltihabından kaynaklanan veya herhangi bir nedeninden dolayı ortaya çıkan beyin rahatsızlığıdır.

Vertigo hastalığım belirtileri nelerdir?

  • Baş dönmesi, mide bulantısı, çift görme, veya Bulanık görme, işitme kaybı, kulak çınlaması, vertigo’ya bağlı kusma, ayağa kalkmaktan ve yürümekten zorluk çekmek, bilinç karışıklığı, halsizlik, yorgunluk, gibi belirtileri vardır.

Vertigo hastalığının nedenleri nelerdir?

  • Akustik nörinom, iç kulağın sinir dokusundan çıkan tümör türleri,
  • Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı beyin kanaması, beyin damarlarının tıkanması neden gösterilebilir.
  • Herhangi bir kaza sonucunda kafanın darbe alması nedeniyle, Kafa travması ve boyun kısmında darbe nedeniyle ortaya çıkabilir. Yanı sıra kötü kolesterolün yükselmesi, diyabet hastalığı, Kan şekerinin düşük olması, anksiyete hastalığı, panik atak bozukluğu gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar.

Vertigo hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

  • Vertigo hastalığının tedavisi hastalıkla ilgili olan poliniği randevu alması gerekir. Ardından hastanın şikayetine göre Doktor bazı röntgen, Anjiyo, film, tahlil isteyebilir. Gerekli tahliller ve röntgen filmleri Anjiyo tamamladıktan sonra bunun sonucunda hasta herhangi bir nedenden dolayı bu durumu yaşıyorsa tanı koyulur. Tanıya göre Doktor gözetiminde tedavi altına alınır.


@Alshain

13 Beğeni

Vertigo hastalığının tedavisi yok, kulakta bulunan kristallerin yerinden oynaması sonucu insanın dengesini bozan bir hastalık.

5 Beğeni

Vertigo kulaktaki kristallerin oynaması sebebiyle kişide oluşan başdönmesi ayağının altından yerin kayması kusma hissi ve sersemlik oluşturan bir hastalık türüdür.

5 Beğeni

image

Vertigo genellikle baş dönmesi olarak adlandırılmaktadır. Ancak gerçekte her baş dönmesi vertigo değildir. Vertigoda ataklar belli belirsiz olabileceği gibi, kişinin günlük işlerini yapmasına engel olacak kadar şiddetli de olabilir. Vertigo, bir kişi çok yüksekten aşağıya baktığında da ortaya çıkabilir, ancak genellikle iç kulak veya beyindeki problemlerden kaynaklanan geçici veya devam eden baş dönmesi nöbetlerini ifade eder.
Vertigo hastalığının tedavisi için: Orta kulak enfeksiyonu varsa antibiyotikler kullanılır. Kulakta iyileşmeyen enfeksiyon varsa cerrahi tedavi gerekebilir. Menier hastalığında hastalara tuzsuz diyet ve idrar söktürücü ilaçlar verilir.

3 Beğeni

Vertigo; genellikle baş dönmesi olarak adlandırılmaktadır. Sıklıkla bulantı, kusma ve denge kaybı bu duruma eşlik edebilir.
Tedavileri hastalığın sebebine göre değişir.

Orta kulak enfeksiyonu varsa antibiyotikler kullanılır. Kulakta iyileşmeyen enfeksiyon varsa cerrahi tedavi gerekebilir. Menier hastalığında hastalara tuzsuz diyet ve idrar söktürücü ilaçlar verilir.

3 Beğeni

Vertigo; Baş dönmesi anlamına gelmektedir.
Gözlerimiz, kulaklarımız, beyincik, kan basıncı, derin duyu dengeyi birlikte sağlamaktadır.
Bunlar arasındaki uyumsuzluklar baş dönmesi olarak karşımıza çıkar.
Vertigo’nun çoğunlukla karşılaşılan sebebi kulak kaynaklıdır.
Bunlar arasında sinir iltihabı, kristal oynaması, iç kulak basınç artışı, kulaktan sıvı kaçağı, baş dönmesinin sık karşılaşıldığı sebepleri arasında gösterilmektedir.

Tanı yöntemi olarak bilgisayar destekli VNG test ile basit bir şekilde tanı koyulabilmektedir.

Ilaç tedavisinin yanı sıra cerrahi tedavi seçenekleri ve manevralar ile bu hastalığı hızlı, etkili ve kalıcı olarak tedavi etmek olasıdır.

3 Beğeni

Bu konu 7 olan en fazla yanıt limitini aştığı için otomatik olarak kapatıldı.