Veysel karani zikri nasıl yapılır? Ne gibi faydaları vardır?

Uveys Veysel karane zikri nasıl yapılır? Ne gibi faydaları vardır?

ZİKRİN HAZIRLIK KISMI
Sessiz olmalıdır. (Yüksek sesle değil, kendi duyacağın kadar sesle olmalı.)
Yalnız olunmalı. (Müsaitseniz yalnız zikri yapmak çok feyizli. Ancak biz gibi afacan bir oğlunuz varsa bu pek de mümkün olmuyor.) Kimin huzurunda olduğunuzu unutmadan, edepli-terbiyeli olunmalı.
Mutlaka abdestli olunmalı.
Gündüzün aydınlığında ve akşamın karanlığında olmak üzere (sabah ve akşam) günde 2 kere yapılmalıdır.
Mutlaka şu saatte yapılacak diye bir zaman belirtilmez. Kişi kendini hazır hissettiği zamanda zikir yapılır. Yatmadan önce ve sabah namazının öncesi veya sonrası en uygun zamanlardır. Herkesin uykuda olduğu zamanda Rabbimiz; ”Kulum herkes gaflette iken Beni ve Resulümü andı.” der ve zikir sahibini çok sever. (Kendimden örnek verecek olursak sabah zikrimi işe giderken arabada, akşam zikrini ise yatsı namazını kıldıktan sonra yapıyorum.)
ZİKRİN UYGULANMASI
1 Kere EÛZU BESMELE söylenir.
100 DEFA TEVBE ESTAĞFURULLAH veya sadece ESTAĞFURULLAH denir.
–Başında Besmele Olmadan– SALAT-I ŞERİFE (SALAVAT) okuyoruz. Sayı sınırı yoktur, dilediğiniz kadar, istediğiniz sayıda okuyabilirsiniz, illa bizden tavsiye isterseniz EN AZ 100 adetin altına düşmeyin deriz. (Yaklaşık 2.000 adet Salat-ı Şerife var. Hangisi kolayınıza gelirse, o Salat-ı Şerifeyi söyleyebilirsiniz. İster uzun, isterse kısa olsun hiç fark etmez. İlle de tavsiye isterseniz biz; “Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed” deriz.)

kişi kendini hazır hissettiği zaman zikir alınır

cevabı tam olarak yazabilir seniz daha iyi olur?

UVEYS VEYSEL KARANİ ZİKRİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle sessiz ve yalnız olunacak bir ortam tercih edilip abdest alındıktan sonra kişinin kendini hazır hissettiği zaman yapmaya başlamalıdır. Sabah namazından önce veya sonra yapılması tavsiye edilir. Bu zikre üveysilik zikri de denir. Zikrin uygulanması ise şu şekildedir:

 • - İlk olarak euzu besmele çekilir.
 • - 100 kere tevbe estağfirullah denir. İstenirse sadece estağfirullah da denebilir.
 • - Başında besmele çekilmeden salat-ı şerife yani salavat istendiği sayıda okunur. Bu aşamada Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed salavatı söylenebilir.
 • - Başında besmele çekilerek 11 adet İhlas ve 1 adet Fatiha suresi okunur. Daha sonra okunan tüm bu ayetler hocalara ve üveyslere hediye edilir.
 • - Son olarak 1 defa euzu besmele çekilir ve en az 100 kere La İlahe İllallah denir.

  VEYSEL KARANİ ZİKRİNİN FAYDALARI

 • Maddi ve manevi sorunlar kolayca çözülür. Kalbe güçlü bir huzur duygusu verir.
 • Sıkıntılardan ve korkulardan kurtulmuşluk hissi verir.
 • İbadetleri uygulamada kolaylık sağlar. Namaza başlatır.
 • Kötü alışkanlıklardan kurtulmaya yardımcıdır. Yapan kişiyi ve çevresini koruma altına alır.
 • ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1601903703-92991-images.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1601903703-92991-images.jpeg)