Virüslerin antibiyotikten etkilenmeme sebebi nedir?

Virüslerin antibiyotikten etkilenmeme sebebi nedir? Bilgi verir misiniz?

Virüslerde hücre duvarı bulunmadığından, DNA ve protein sentezi mekanizmaları bakterilerden farklı olduğundan virüsler antibiyotiklerden etkilenmez.

Nasıl ki insandaki bağışıklık sistemi dışarıdan gelen virüslere ve tehlikelere karşı bir savunma sistemi geliştiriyor ise aynı şekilde virüsler de antibiyotiklere karşı bir savunma sistemi geliştirmektedirler. Bu yüzden en basit hastalıklarda bile antibiyotik kullanmaktan vazgeçilmeli ve doğal ilaçlar kullanılarak geçirilmesi mümkün olan hastalıklarda ilaç kullanımı, özellikle de antibiyotik kullanımı olmamalıdır.

virüslerin hücre duvarı farklı yapıdadır ve protein sentezi gibi bakterilerden farklı yaptıkları olaylar sebebiyle antibiyotikten bakteriler gibi etkilenmezler

Virüslerin savunma mekanizmaları ve yapıları antibiyotikler tarafından aşılamamaktadır. Yani virüslerin hücre duvarlarını antibiyotik aşamamakta sistematiği çözememektedir. Bu da virüslerin hiçbir şekilde etkilenmemesini sağlamaktadır.

Antibiyotikler kullanılarak viral enfeksiyonlar tedavi edilemez çünkü gerek yaşam gerekse çoğalma mekanizmaları ve işleyişleri yönünden bakteriler ve viruslar arasında önemli farklar bulunmaktadır. Viruslarda, antibiyotiklerin “hedef” alacağı ve virusa yöneleceği alanlar bulunmaz. Ancak antiviral ilaç ve aşılar viruslara özeldir ve viral enfeksiyonlardan korunma ve bunların tedavisi yönünden uygundur.

virüsler bakterilerden olduça farklı yapılardır. bakteriler bir canlı iken virüsler canlı sınıfına tam olarak girmemektedir çünkü dış ortamda cansız organizma vucudunda ise canlı gibi davranmaktadır. dış ortamda senelerce tamamen cansız şekilde kalabilbektedir. sadece dnası sadece rna sı bulunan virüsler ve zarflı ve zarfsız sınıfında virüsler vardır antibiyotiklerin virüslere etki etmemesinin en önemli sebebi ise bakterilere etki eden mekanizlarının virüslerde bulunmaması ve virüs bakterilere karşı daha hızlı direnç geliştiriyor olmasıdır.

Virüsler de tıpkı bakteriler gibi çıplak gözle görülemez. Ancak bakterilerden farklı olarak virüslerin hücre duvarı yoktur. Ayrıca konak hücre dışında çoğalma, büyüme, enerji üretimi gibi canlılık faaliyetlerini gerçekleştiremezler. Virüslerde hücre duvarı bulunmadığından, DNA ve protein sentezi mekanizmaları bakterilerden farklı olduğundan virüsler antibiyotiklerden etkilenmez. bu yüzden yani anlaşılan :smiley:

Virüsler bazı ilaçlara karşı savunma sistemi geliştirebilirler ve bu onları yok etmeyi epey zorlaştırır. Virüsler genellikle çok sinsidir ve akyuvarları atlatmak için Allah tarafından verilmiş yetenekleri vardır.

Virüsler zamanla antibiyotiklere karşı direnç kazandıkları için antibiyotikler bir yerden sonra virüsün duvarlarını aşamazlar. Bu sebepten dolayı antibiyotiklerden etkilenmezler

Virüsler belli bir antibiyotik kullanımından sonra o duruma karşı direnç kazanmıştır ve antibiyotiği etkisizleştirme altına alarak artık bir etkide bulunmamasını sağlar

Virüsler Bakteri değildir. bu nedenle Antibiyotiklerde etkilenmezler. Antibiyotikler bakterilere etki eden ilaçlardır.
Doktorlar virüslerden dolayı vücudun savunma sistemi zayıf düştüğünden dolayı, diğer hastalık yapan bakterilere karşı dirençli olması için antibiyotik vermektedirler.

aslında etkilenmeme konusu son zamanlarda çıkmıştır. Her doktora gittiğimizde ya antibiyotik ya da Parol veriliyor ve biz sürekli bu tür ilaçları kullandığınızda virüsler ve bakteriler artık bunu tanıyıp savaşa biliyor. Etkilenmeme oranı artıyor. Ve bağışıklık sistemi zayıflar.