Virüsten kurtulmanın tek yolu format atmak mıdır? Virüs nasıl temizlenir?

Sisteme bulaşmış virüslerden kurtulmanın en sağlam yolu format mıdır?

Bilgisayarınızı bir bilgisayar hastanesine,format atan yere götürmeniz gerekir.Onlar dosyaları kurtarabiliyorsa kurtarırlar.Özellikle İstanbul ve Ankarada virüs bulaşmış geçmiş yıllara ait dosyaları bile kurtarabiliyorlar.Bunları yapan çinliler olduğu çinli biri bilgisayarınıza programı yükleyip bilgisayarın belleğinden virüs bulaşmış dosyaları size geri getirebiliyor.Dosya kurtarmak asıl amacınız değilse direk format atın.

Daha önceden bilgisayarınızda bir kurtarma programı yüklediyseniz verileri kurtarabilirsiniz.

Hayır sadece format atmak işe yaramaz.
Cihazınızda virüs tarama ve kontrol etme programı bulunmalıdır.Bu sayede virüsler tespit edildiğinde size uyarı vererek haberdar edebilir.
Üstelik bu programların kendine özel virüs temizleme uygulaması da var.

Virüslerden kurtulmanın en sağlam yolu format atmaktır. Ancak format atmak demek tüm dosyalarınızı kaybetmeniz demek, dosyalarınızı kaybetmek istemiyorsanız ESET ya da Kaspersky gibi bir virüs programı ile tarama yapıp virüsleri temizlemektir. Ancak bilgisayarınız yavaşladıysa bu virüslerden kaynaklı olmayabilir, detaylı bi bakım ve virüslerin temizlenmesi için bilgisayarınızı servise gönderin.

tek çözüm yolu değil ama en garanti yoldur. Çoğu virüs kolay kolay gitmez bilgisayarınızdan. Virüs programlarının da çok bir etkisi yok

Bazı virüslerde evet. Garantidir ama bilgisayarı formatlamak, güncellemeleri yüklemek sonra gerekli programları ,oyun oynuyorsanız oynadığınız oyunu yüklemeniz zaman alacaktır ve birazda zahmetlidir. Bilgisayarınıza antivirüs programını yüklemenizi tavsiye ediyorum. Benim önerim ‘‘Malwarebytes’’
Bu uygulama virüsü kalıcı olarak bilgisayarınızdan siler.

Format atmak ve temiz kurulum yapmak her zaman kesin sonuç olarak görülmekte öte yandan bir takım virüsler siz format atsanız da gitmeyebiliyormuş bu durumda o virüse karşı geliştirilmiş anti virüs programını bulmanız gerekecek genel virüs programları temizleyemiyor. Anti virüsle temizlemeye kalksanız da bazen sistem dosyalarını sildiği veya karantinaya aldığı için sistemi çökertiyor en temizi sık sık yedek alıp formatı çakmak.

avast gibi kaliteliteli antivirüs programı var eğer satın alırsanız %100 temizleme ihtamali vardr

Hayır tek çözüm yolu format değildir. Eğer iyi bir antivirüs programınız var ise bilgisayarınızdaki bilgileri kaybetmeden virüsten kurtulmanın yolu mümkün.

Hayır, virüs programları kullanılabilir fakat orjinal olması gerek. Ek olarak virüs bulunan veri silinebilir.

Format işe yarar büyük ihtimalle. Bildiğim kadarı ile 150 format öncesine kadar hard diskte ki veriler geri alınabiliyor.

evet format atmaktır

Öncelikle telefonumuza bir antivirüs programı indirmemiz gerekiyor ve bu işe yarayacak birçok yazılım mevcut. İndirdikten sonra tarama yaptırıp virüsü temizleyebiliriz.

Virüsten kurtulmak için bazı yazılımlar kullabilirsiniz mesela Ccleaner, Eset gibi yazılımlar işinizi fazlasıyla görecektir.


Virüsü temizlemenin birçok yolu vardır.Format atamak gerekmez birsürü virüs temizleme programları vardır.

En temiz ve kesin yolu format atmaktır ama tabiki tek yol değildir virüs temizleyem programları indirerek virüsü temizleyebilirsiniz

En garanti yolu format atmaktır. Eset nod32 ve trend micro antivirüsle virüslerin çoğunu temizleyebilirsin.

yıllardır sadece formatla kurtulabiliyoruz. yani kesinlikle tek yol format

Hem formatla hemde güvenli uzantılı dosyaları indir her şeye izin verme okumadan ve virüs programları indir ozaman geçer