Vize sınavlarına nasıl çalışmalıdır?

Sizce vize sınavlarına nasıl çalışmalıyız. Sınavdan bir gün önce tüm notları toplayıp her sınav öncesi o derse mi çalışmalıyız yoksa çalışmaya bir hafta önceden başlamalı mıyız?

En az 1 ay önceden başlanılması gerekir ancak hiçbir öğrenci bunu uygulamaz. Herkes son hafta veya son gün çalışır. Doğru olan, sınavın 1 ay öncesinden çalışmalara başlamaktır.

Bir hafta önce çalışmak bile az. En az 2 hafta önceden çalışmak gerekir. Çünkü bilgilerin iyice kafamıza yerleşmesi lazım.

Genel olarak her hafta görülen dersleri o akşam yada o hafta tekrar ederseniz daha çok aklınızda kalacak. 1 ay gibi bir süre zor çünkü son haftalara kadar dersler devam etmektedir. 1 hafta yani son haftaya girmeden notlar alınmalı, tamamlanmalı ve tekrarlara başlamak kolay olacaktır. Öncelikle zorlandığınız derslerden başlayın, kolaya doğru devam edin. Sınav takvimi açıklanınca sınav günlerine göre plan ve proje ayarlamasını yapın, günlerin yoğunluğuna göre çalışma programı çıkarın ve notlar alarak ders çalışmaya başlayın…

Vize çalışmak için konuları toplarsınız ve sınavdan 1 veya 2 ay önceden kısa kısa notlar çıkarırsınız ve bu notları her hafta tekrar edersiniz düşük alma ihtimaliniz çok düşük bu yöntemle.

Çalışma durumu kişisinden kişisine göre değişir. Sınava bir gün önceden tabiki çalışılmaz. Anlayamaz ki insan o kadar çok konuyu. Sınava son 1 yada 2 hafta bence yeterlidir.

Son güne son ana bırakmak hiç iyi değildir. Vize haftası da derse gömülmek iyi değildir. Normal olan, olması gereken her hafta düzenli çalışmaktır. Ben o şekilde yaparak bir dersim vardı sorunlu olan, arkadaşımla birlikte soru cevap şeklinde biraz da ezberleyerek falan çalıştık ve geçtik. O şekilde olunca çünkü konular unutulmuyor. Hep çalışıldığı için de daha fazla akılda kalıyor. Olması gereken budur. Bir de ben yazarak çalışıyordum. Bir konuyu okuyup anlamaya çalışıyordum, sonra ne anladıysam ona göre yazıyor öyle çalışıyordum.

Vize sınavların öncelikle geçen senelerde çıkmış sorularla çalışmak en mantıklı olanıdır eğer geçen senelerde de aynı hocalar derslere girmiş ise genelde hocaların soru kalıpları çok değişiklik göstermez ve soracağı sorular genelde konuların en önemli kısımlarıdır bundan dolayı konularda değişiklik göstermediği sürece aynı soru tarzı veya benzer soru tarzlarını sormaktadırlar.

Dersi derste dinlerseniz ve akşam evde tekrar ederde anlamadıklarınızı sorun edip bir şekilde öğrenme yoluna giderseniz. Böyle sorulara gerek kalmaz aslında. Sevdiğiniz işi yaparsanız, çalışmak zorunda kalmazsanız. Vizelerde anlamadığınız yerleri tekrar öğrenme imkanı yoktur. Vize hazırlığı bildiklerinizi detaylandırmaktır. Her zaman dersi derste dinleyen ve sınav arefesinde erkenden yatan biri olarak. böyle bir problem yaşamadım. Çünkü tekrarlar çdaha önceden çalıştığım için çok kısa sürüyordu. Gün 24 saat ve dersi derste dinleme zaten derste yapacağınız bir şey tekrar etmekte sadece 1-2 saatinizi alır. Geri kalan zamanda ne yaparsanız yapın ama hayatın önceliklerinden feragat edip zaman yaratırsanız. İntikamı acı olur.

Bir Üniversiteli olarak size tavsiyem vizelerden 1 hafta önce yapılan genel tekrar derslerine mutlaka katılın.Bir çok öğretim görevlisi vizelerden 1 hafta önce yapılan genel tekrar derslerinde genellikle sorulacak sorular üzerine yoğunlaşırlar anlatacakları konuları iyice can kulağıyla dinleyip sadece o konulara çalışırsanız vizelerden güzel bir not alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Son ana bırakmamak gerekir tabiki . Derslerin konularını günlere bölerek uykusuz kalmadan güzel bir şekilde çalışılabilir .

Günü gününe her akşam tekrar edince sınav haftası sadece not çıkarıp o notlardan çalışmak kalıyor aksi halde zaten günü gününe çalışmış olunacağı için son dakikada sıkışmaya gerek kalmaz

Sınavlara çalışırken en az bir ay önce düzenli ve sistemli olarak çalışmak gerekir. Son 1 hafta kala ise bol bol soru çözerek tekrar yapmak çok faydalı olur. Sınava 1hafta kala çalışmak ise öğrenciyi strese sokar. Bu da verimsiz bir çalışma sağlar .

Sınava bir hafta önceden çalışmaya başlamalıyız. Çünkü bir geceden önce çalışmak bilgileri kısa süreli belleğe atmaya neden olur. Eğer final sınavında bu bilgiler sınava dahil olursa sınava çalışmaya başlayınca bu bilgileri yeniden öğrenmeniz gerekir. Eğer birkaç gün önce sınava çalışılmaya başlanırsa bilgiler uzun süreli belleğe depolanır. Bu da bilgilerin zihinde daha uzun tutulmasını sağlar. Ayrıca sınava 1 gün de hazırlanmak kişiyi çok yorar ve uykusuz bırakır. Bu da sınavdaki başarıyı olumsuz etkileyebilir.

Kendim ön lisans mezunu olarak sizlere tavsiyem…
Her gün bir sınav varsa eğer, sınavdan bir gün önce çalışılması daha mantıklı…
Misal ben sınavdan bir gün önce gece saat 12 de başlar sınav saatine kadar çalışırdım ve çok iyi not alırdım…
Ama bunu her insan kaldırır mı bilemem…
Sınava girip çıktıktan sonra eve gelir bir güzel akşama kadar yatardım…
Tekrardan aynı taktik çalışmaya devam ederdim…

Günü gününe çalışılmalıdır.Son gün çalışılarak geçilen sınavların kariyere ne denli bir faydası olur hiç emin değilim.Yapacağın mesleğinse eğer hakkı verilmeli…

Son hafta çalışırsan birşey olmaz en az 2 hafta önce başlaman lazım son haftada hangi birini ezberliyeceğini şaşırıyor insan.

Dogru olan sınavlara hergun not alıp onları düzenli tekrar etmekle olur ancak öğrenciler bunu hayatta yapamazlar ve son hafta yada son güne bile bırakabilirler. Son iki gün konuları bölüp ilk gün bütün konuları genel olarak ele alırsanız ikinci gün ise daha ayrıntılı çalışıp, notlar alıp, gerekirse önemli noktaları ezber yapıp, en son bütün konuları birlikte toparlayıp tekrar edip o şekilde vize sınavına hazır olursunuz. Ancak vize sınavı günlerinde okula erken gidip sınıfta arkadaşlarınızdan mutlaka birkaç soru kaparsınız, vize yada final günleri okula erken gidin ve birazda arkadaşlarınızla çalışmayı deneyin.

Genelde yaptığımız son gün çalışmakta olsada normalde her gün bir kere tekrar yapmak yeterli bile olur düzenli çalışmayla son güne bırakmaya hiç gerek kalmaya bilir.