Vücut Geliştirmenin Faydaları Nelerdir? Vücut Geliştirmede Nasıl Beslenilmeli?

Vücut geliştirmek için püf noktaları nelerdir?

Vücut geliştirme yapmak için insanların dikkat etmesi gereken şeylerden biri doğru kas gruplarını doğru şekilde çalıştırmaya calıştırmaktır. Vucudumuzdaki kaslar tonik ve fazik kaslar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ve bu kasların güçlendirilme şekilleri işte bu kasların ayrıldığı gruplara göre değişiklik gösterir. Genellikle herkesin kuvvetlendirmek istediği kaslar biceps, abdominal, gluteus maksimus gibi kaslar oluyor. Fakat bunları kuvvetlendirirken bu kaslara antagonist şekilde çalışan kasları da kuvvetlendirmek gerekir. Örneğin sırt kaslarını yeterince kuvvetlendirmeden omuz ön grup kaslarını uvvetlendirmek bir süre sonra bu kasların ücretli olduğu için omzu öne doğru çekmesine neden olacaktır. Ve bu görünüme 'protraksiyon’da olması adı verilir. Bunun için isin uzmanına danısılmalıdır. Fizyoterapistler insan vücudunu anatomisini ve Fizyolojisini bildiklerinden bu konuda yardım alınması gerekir

bol egzersiz, sağlıklı baslenme ve azimin şart olduğunu biliyorum. Ama beslenmede et ağırlıklı olmak extra avantaj sağlar. Çünkü proteindir ve protein vücudun kası diyebiliriz.

Sağlıklı beslenip düzenli bir öğün ve bunu devam ettirebilmek, sağlıklı beslenmenin yanında spora devam etmek. Gelişene kadar azimle yapılırsa güzel bir sürpriz olur kendine.

spor yapmak sağlıklıdır vücut için bol bol spor yaparım

Vücut geliştirme iki şekilde yapılabilmektedir bunlardan bir tanesi doğal yollardan bireyin kendi başına yapmış olduğu spor Diğeri ise spor salonlarında yapmış olduğu sporlar sayesinde gerçekleştirilmektedir özellikle egzersiz sporları ile ya da doğa sporları ile uğraşan kişiler genellikle vücutları otomatik olarak gelişmektedir Fakat bunun dışında yine vücut geliştirebilmek amacıyla bireyin sağlıklı ve doğal besinler tüketmesi gerekmektedir ilk aşamada sağlıklı ve doğal besinler tüketerek Daha sonrasında sürekli olarak Spor yapmak bütün kaslarını çalıştıracak aletleri kullanmak ya da düzenli koşu yapmak Bunun yanı sıra tırmanış sporları gerçekleştirmek futbol oynamak ya da spor salonlarındaki aletleri sürekli olarak kullanarak kendi vücudunda bulunan bütün kasları hareket ettirmesi sonucunda ve bol proteinli bir şekilde yiyecekler tüketmesi sonucunda vücut geliştirme Spor ile uğraşan kişiler hızlı bir şekilde sonuca ulaşacaklardır.

Sağlıklı beslenmek düzenli yemek yemek spor yapmak egzersiz yapmak koşmak yürümek kolları kasları harekete geçirmek zıplamak bacakları harekete geçirmek

sağlıklı beslenmeliyiz. Yoğurt,süt,peynir, yumurta,balık,kırmızı et tüketmeliyiz.Düzenli olarak spor yapmalıyız. Bol bol yürüyüşler yapmalıyız. Koşular yapmalıyız. Kol kaslarımızı geliştirmek için şınav çekmeyiz. Spor salanlarında spor aletlerinle haraketler yapmalıyız ve spor yapmayı bırakmamız gerekir.Aksi takdir de kaslarımız sarkar.

Yeyip icitine dikat ederek ve duzenli spor yaparak bu sporda badi. Siporudur.

Vucüt geliştirmek için ilk önce kendimize, yediğimize içdiğimize dikkat etmeliyiz. Daha sonra ek olarak spor yapmak ta iyidir.
Başlangıçtan itibaren vücut geliştirme estetikle ilgilidir. Amaç, dengeli, simetrik, orantılı ve yüksek koşullu bir fizik oluşturmaktı. Yıllar boyunca, özellikle 21. yüzyılın başından bu yana, spor, söz konusu niteliklerden daha büyük boyutta oldu.

estetik vücut geliştirme terimi, birkaç yıl önce, sadece kütleden daha fazla odaklanmaya çalışanları ayırmak amacıyla boyut çılgınlığına tepki olarak üretildi.

Ancak, bu terimin bile aşırı kullanıldığını ve yanlış kullanıldığını düşünüyorum. Şimdi kendilerini “vücut geliştiricileri” olarak adlandıran ve 160 lbs ağırlığında ve henüz kas kütlesi yokken “kesmek” isteyen insanlar var. Karın kasları hakkında çok endişe duyuyorlar ve kas inşa etmekle yeterince ilgilenmiyorlar. Gerçek vücut geliştirme hem boyut hem de estetik ile ilgilidir, zor bir iştir ve arzuladığımız fiziği görmek yıllar alır.

18 ay boyunca eğitim ve daha sonra bir kesim yapmak çünkü kendinize estetik bir vücut geliştiricisi diyorsunuz zihinsel mastürbasyon.

vucut geliştirme vucut geliştirme salonlarına giderek yapılır ve bol bol kalsiyum zenginligi içeren yemekler yemeliyiz yag yapıcı yiyeceklerden uzak durmalıyız ve vucudumuzu forma sokabilmek için bol bol agırlık çalışmalıyız

vücut geliştirme her gün düzenli olarak spora giderek yapmak daha kolay olur siz git dikçe zamanla kendinizdeki farkı göreceksiniz

Eğer gerçekten profesyonel bir şekilde vücut geliştirmek istiyorsanız çalışma stiliniz de profesyonel olmalıdır. Sporu hayatınıza göre değil, hayatınızı spora göre uyarlamalısınız. Belki de çoğu şeyden fedakarlık yapmalısınız. Ama işin sonunda çok şık görünümlü bir vücut olacak. Öncelikle eğer teknik olarak bilginiz yok ise profesyonel koç tutabilirsiniz. Onunla birlikte çalışmalara başlarsınız. Daha sonrasında bir spor salonuna ihtiyacınız olacaktır. Bu sorunu da hallettikten sonra artık önünüzde uzun bir zaman var. Her şeyinizi düzene oturtmalısınız. Unutmayın ki 1 ayda da kas yapılabilir. Ancak sonrasında o kas çok hızlı bir şekilde eriyip gidecektir. Bu nedenle kesinlikle düzene oturtmalısınız. Yemenizden içmenize uyku düzenine kadar her şeyi ayarlamalısız. İşte tam olarak bu konularda size yardımcı olsun diye koç tutuyorsunuz. Sonrasında hangi hareketlerin daha fazla etkili olduğunu öğrenmeniz ve onları uygulamanız lazım. Aylarca yıllarca bu şekilde devam etmelisiniz. Önce beyninizde sporun hayatının vazgeçilmez parçası olduğunu kabul ettikten sonra gerisi geliyor. Koçunuzun önerdiği besinleri,proteinleri kararınca tüketmelisiniz. Tabii arada kaçamak yapılabilir:slight_smile:
Sonrasında ise uyku düzeni de çok önemlidir. Belirlenen saat aralığında uykunuzu almanız gerekir. Aslında bir bakımdan spor insana sorumluluklarını öğretir. Düzenli olmayı öğretir. Zamanı nasıl verimli kullanabilmeyi öğretir. Yani sporu sadece vücut, sağlık açısından düşünmeyin. Extra olarak hayatımıza kattığı birçok yararı vardır.

Sabır, istikrar ve irade ile yapılan kimine göre en zor kimine göre en kolay spordur.

Vücut geliştirmek için öncelikle mental olarak “Ben bu vücut geliştirmeyi ciddi ciddi yapıcam” gibi bir moda sokmak gerekir içinden. Sonra internetten hem spor aletleri kaliteli ve temiz hem de fiyatı bir uygun bir spor salonuna yazılmak gerekir. Spor salonuna yazıldığında ise oradaki personal trainer’dan bir vücut geliştirme programı istemelisin vücut geliştirmek için. Sonrasında ise o programa sabırla, inatla ve büyük bir azimle uygulamak gerekiyor. Yani öyle 1 gün gelmiyim aman birşey olmaz gibi cümleler kullanırsan kendi içinden, emin ol o 1 gün sonradan 2,3 güne çıkacak ve ayrıca vücudunun dengesi bozulacak ve program senin için çok verimli olmayacak. Uyku düzenine de çok önem vermelisin. Gün boyunca en az 6 saat en çok da 7 saat uyumalısın.Spor öncesi karbonhidratlı yiyecekler yemelisin pilav, makarna gibi. Spor yapma süren ise max.(eğer çok ağır ve yoğun bir program değilse) 2 saat sürmelidir. Spor sonrası ise kesinlikle protein tozu, iğne basma gibi şeyleri önermiyorum, ne yiyebilirsin, tavuk, et, yumurta, balık, ton balığı gibi proteini bol gibi şeyler yemelisin ki spor sonrası yaptığın kas bir anlam bulsun yani spor sonrası şişirmiş olduğun kas bölgeleri gelişebilsin. Ek olarak motivasyon ve hırs için(spor öncesi ve esnasında) kulaklığınla bol bol Rocky Balboa müzikleri dinle :smiley: Etkisini kısa sürede hissedeceksin. Sporla kalman dileğiyle.

Vücut geliştirmenin en önemli noktalarından birisi de hedef belirlemektir. Çok çabuk bırakma olasılığınız fazladır. Çünkü bir müddet devam ettiğiniz zaman sadece çok az yol kat ettiğinizi görürsünüz. Sonrasında ise hiç gelişmiyormuş gibi gelir size ve moraliniz düşer. İstek kalmaz. Sonra gitmemeye başlarsınız. Benim şahsen öyle olmuştu. Dikkat edilecek en önemli noktalardan birisi de hedef belirlemektir. Kafanda plan yapmalı ve ona göre uygulamalısın. Vücut geliştirmeyi spor salonundaki aletlerle veya kendi ağırlığınla egzersiz yapabilirsin. Uzun bir yol isteyen, sabır isteyen, hırs isteyen aslında kolay gibi görünen zor bir şeydir. Vücut geliştirmenin birçok yolları vardır. Hangi bölgeye çalışacaksan ona göre değişmektedir. Mesela ön kol (biceps) çalışmak istersen şınav çekmen yanlış olacaktır. Çünkü şınav göğüs kaslarını daha çok aktive olmasını sağlar. Tabi kollarınla çektiğin için kollarında gelişir fakat en çok göğsünüz çalışır. Hangi bölgeyi nasıl çalıştıracağınızı bilmelisiniz. Salonlara gittiğiniz zaman zaten orada çalışan insanlar size belli bir program verirler. Salona gitme durumunuz yoksa eğer, evinizde kaslarımın çok gelişmesini istiyorum diyorsanız ağırlık almak zorundasınız. Vücut ağırlığınız bir yere kadar gelişecektir. Daha yüksek ağırlık kaldırmanız gerekmektedir.

Spor aletlerin yoksa evde şına ve mekik çekerek 4 set 12 tane vucudunu toparlayabilirsin

Vücut geliştirme için en önce düzenli spor yapılmadı gerekiyor ondan sonra da düzenli beslenilmesi ve sağlıklı beslenilmesi gerekir bunun yanında spor salonlarından da yararlınabilinir

insanlar mevcut durumlarından sıkılırlar.Fazla kilo sahipleri zayıflar ve deforme olan fiziki unsurlarını toparlamak isterler.Yaygın olarak erkek bireylerde görülsede kadın olan bireyler de yakından takip ederler.Bunun icin spor salonları besin takviyesi mevcut.Ayrıca sağlık açısından onaylanmayan protein takviyelerine de başvurulur.
Elbette sadece fazla kilolalara sahip olan sonrasında fit görünüme sahip olanların dışında zayıf ve az kas yapısında sahip olanlar da tercih eder işin özü spor besin

Vücut Geliştirme Faydaları Nelerdir? Vücut Geliştirme İçin Beslenme Önerileri ve İpuçları Nelerdir?

">

Ağırlık kaldırma, kalori alma ve diğer uygulamalar ile kasların geliştirilmesi “vücut geliştirme” olarak tanımlanır.
Sağlıklı yollarla vücut geliştirmek için birey günde minimum 1 saatini spora ayırmalıdır. Aynı zamanda günlük protein alımı şarttır. Kasların gelişebilmesi için diyet menüsünde et, balık, yumurta ve whey proteinleri yer almalıdır. Sağlıklı bir diyet programında yalnızca protein değil; salata, meyve, sebze ve yağsız et türleri de bulunmalıdır.

Vücut Geliştirmenin Faydaları Nelerdir?

 • Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak yapılan (günlük ortalama 2 saat) ağırlık çalışmaları şeker hastalığına yakalanma riskini büyük oranda düşürmektedir. Aynı zamanda vücut geliştirme için yapılan sporlar sayesinde insülin hassasiyeti de üst seviyeye çıkar ve bu sayede kalp hastalıklarından korunma sağlanabilir.
 • Ağırlık çalışması yapmak, son yıllarda sık olarak rastlanan kemik erimesi hastalığı _osteoporosis_ riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda genç (ergenlik çağında olan) bireylerin doğru ağırlık çalışmalarıyla kas ve iskelet sistemi sağlıklı şekilde gelişmektedir.
 • Vücut geliştirmek için yapılan sporlar ile kas kaybı azaltılabilir, mevcut kas oranı korunabilir ve/veya artırılabilir.
 • Yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak yapılan ağırlık çalışmaları kansere yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.
 • Uykuya dalma süresini kısaltır ve kesintisiz uykuya yardımcı olur.
 • Düzenli spor sayesinde mevcut kas kütlesi ve dolayısıyla metabolizma hızı artar. Bu sayede kolayca kilo verilebilir.
 • Daha iyi bir görünüme kavuşmayı sağlar. Duruşun düzelmesini sağlar ve bel ağrılarını ortadan kaldırır.
 • Zayıflama sürecinde yaşanan kas kaybının önüne geçer.
 • _Kardiyovasküler sistem_i korumaya yardımcı olur.
 • Fiziksel performansı artırır.
 • Depresyonu engeller.
 • Kas Yapımı İçin Beslenme Önerileri

  1 - Kas yapmak ve vücut geliştirmek isteyen bireyler öncelikle doğru bir beslenme programı oluşturmalıdırlar. Bu beslenme programında muhakkak protein yönünden zengin gıdalara yer verilmelidir. Protein, kas kütlesini artırır, kasların korumasını ve toparlanmasını sağlar. Ancak proteinden verim alabilmek için, vücudu doğru tanımak ve doğru miktarda protein tüketmek gerekmektedir.
  Protein balık, yumurta ve et gibi besinlerden alınmalıdır ancak protein tüketiminde zorlananlar, protein tozlarını tercih edebilirler.
  2 - Vücudun ihtiyaç duyduğu yalnızca protein değildir. Antrenman esnasındaki performansı artırmak ve doğru kilo alımını sağlamak için proteinin yanı sıra enerji veren kaliteli karbonhidrat kaynağı besinler de tüketilmelidir.
  3 - Abur cubur ürünler sağlıksız yağlar ve karbonhidrat yönünden zengin olsalar da, kaliteli karbonhidrat sınıfına dahil değildirler. Aşırı kilo alımına neden olurlar ve vücut geliştirmek için hazırlanan besin programlarında olmamaları veya minimum miktarda tüketilmeleri önerilir.
  4 - “Sporun hemen ardından acil protein tüketmeliyim!” düşüncesi yanlıştır. Spor bittikten sonra bu süreye yakın bir zaman diliminde protein yönünden zengin bir menü hazırlanabilir.

  Vücut Geliştirme İçin İpuçları

 • Kas kütlesini artırmada anahtar nokta, bedenin kaldırabileceği kapasitede ağırlık çalışmaları yapmaktır. Belirli bir dönemde, vücut alıştıkça, ağırlık miktarı artırılmalıdır. Bu sayede kas inşa hızı artacaktır.
 • Fiziksel performansı ve vücut potansiyelini artırabilmek için _drop_ veya _süper setler_ ile çalışmalara devam etmeli ve zaman içerisinde yükseltilmelidir.
 • Ağırlık kaldırma çalışmalarında hata yapmamak önemlidir. Hatalı ağırlık antrenmanları hızlı kas inşası için doğru yol değildir. Bir set uygulandığında başarısız olunuyorsa zorlanmamalıdır. İlerleme seviyesini görebilmek adına zorluk seviyesi dönem dönem artırılmalı; ancak vücut zorlanıyorsa mevcut set üzerinden pratiklere devam edilmelidir. Hatalı ağırlık çalışmaları bir süre sonra kasları yıpratacaktır. Bu sebeple bir uzmandan yardım alınması daha doğru olacaktır.
 • Bir diğer önemli ipucu ise, bileşik egzersizler yapmaktır. Tek seferde bir ya da iki kas grubuna etki edecek egzersizler uygulanırsa, birey kendi vücut potansiyelini bütün olarak kullanmış olur.
 • Vücut, yeni kas kütlesi sentezleyebilmek için _amino asitler_e ihtiyaç duyarken öte yandan enerji veren protein ve karbonhidratlara da ihtiyacı vardır. Protein ve karbonhidat yönünden dengeli ve kaliteli bir beslenme programı hazırlanmalı ve bu programa uyulmalıdır.
 • Uygulanan antrenman sonucunda herhangi bir değişim gözlemlenmiyorsa, aynı antrenman 15 günden fazla sürdürülmelidir.
 • Antrenman öncesi vücudun dinlendirilmesi önemlidir. Ayrıca düzenli olarak ağırlık çalışması yapılıyorsa, _1_ ya da _2 gün dinlenme günü_ olmalıdır. Formdan düşmemek içinse bu dinlenme günlerinde hafif tempolu yürüyüş ya da yüzme gibi _hafif kardiyo antrenmanları_ yapılabilir.
 • Kas Yapıcı Vücut Geliştirme (Ağırlık) Hareketleri Nelerdir?

  "- Standing Military Press

 • Close-Grip Ez Bar Curl
 • Superset Triceps Pushdown
 • Süperset Gironda Sternum Chins
 • Bent Over Barbell Row
 • Barbell Lunge
 • Süperset Barbell Squat
 • Barbell Bench Press Medium Grip "