Wanderlust Sendromu nedir?

Wanderlust Sendromu nedir? Wanderlust Sendromunun nedeni nedir?

Seyahat etmek konusunda takıntılı bir tutku, istek olarak tanımlanan wanderlust sendromunun, beyinde dopamin düzeyiyle ilgili genin türevi olan bir gen tarafından, bazı kişilerde doğal olarak meydana gelen bir olgu olduğu belirlenmiştir. Bu genin merak ve huzursuzlukla ilgili olduğunu belirten çalışmalar yanında, doğrudan seyahate özgü arzu geni olarak tanımlayan çalışmalar da bulunmaktadır. Mutasyon sonucu meydana gelen türev gene sahip kişilerin, daha kolay risk alabildikleri, yeni yerleri, fikirleri, nesneleri, ilişkileri, uyuşturucu maddeleri ve cinsel deneyimleri keşfetmeye daha eğilimli oldukları belirtilmektedir. Genel anlamda bu gene sahip kişiler hareketten, değişiklikten ve maceradan yana kişiler olarak tanımlanmıştır.

Seyahat etmeyi takıntı haline getirip zamanlarının çoğunu internette uçuş, otel, pansiyon arayarak geçirirler. seyahat yaşam tarzları olmuştur. Sürekli yeni kültürlerle tanışmak isterler ordan oraya sürekli koşarlar.

Almanca bir tanım olan Wanderlust sendromu seyahat arzusu manasına gelmekte ve bu arzumun genetik olduğu kadar geçmişte yaşanmış olaylarla ile bağıntılıdır.